İşlemci (CPU) Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir ve Nasıl Soğutulur? | Sonsuz Teknoloji

İşlemci (CPU) Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir ve Nasıl Soğutulur?

sıcak cpu

 

Bilgisayarda işlemci (CPU) sıcaklığının korunması önemlidir. Bilgisayarda işlemci sıcaklığının düzenin bozulması sorunlara neden olur. Bu nedenle sıcaklığın kontrol edilmesi gerekir. Bu makalede işlemci ısınmasına ilişkin bilgiler paylaşacağız.

CPU Sıcaklığı Neden Önemli?

Bilgisayar çalışırken donanımlar ısınır.  Bunlardan biri de işlemcidir. Bilgisayar çalıştıkça işlemci ısınır ve yeteri kadar soğutulmaz ise  bilgisayar yavaş çalışır veya aşırı ısınmadan dolayı kapanır. Bu nedenle CPU sıcaklığı bilgisayarın performansı açısından en önde gelir.

CPU Aşırı Isınma Sorunları Neden Olur?

CPU aşırı ısınma, soğutma sisteminizin yeteri kadar işlemciyi soğutmadığından kaynaklanır. Yüksek kaliteli olyunları oynamak ısınmaya sebep olur.

Soğutucu tozla kaplanması da ısınma nedenlerinden biridir ve en sık karşılaşılan sorundur. Toz, soğutucunun soğutma verimliliğini azaltır. Sonuç olarak, CPU’nuz aşırı sıcaklıktan kurtulamaz ve en basit işleri yapamazsınız.

İşlemci ısınma sorunu yaz aylarında da sık olarak karşılaşılan bir sorundur. Özellikle yaz döneminde il değişikliği yaptıysanız ısınma sorunu ile karşılaşmanız muhtemeldir. Sık olmasa sa karşılaşılan bir durumdur.

Bir işlemci aşırı ısındığında, iki şeyden biri olur. İlk olarak, işlemci, üzerine baskı yapılan stresi hafifletmek için kendi gücünü azalt ve bilgisayarınız yavaş çalışır. İkincisi, mavi ekran ve bilgisayarın tamamen kapanması durumudur.

CPU Sıcaklığımı Nasıl Kontrol Edebilirim?

CPU’nuzun sıcaklığını kontrol etmek çok kolaydır. Windows kullanıyorsanız, sıcaklığı ölçmek için bir çok program vardır. Bunlardan iki tanesi   HWMonitorSpeccy adlı uygulamalardır.

İşlemcim Ne Kadar Sıcak Olmalı?

İşlemci sıcaklığı CPU’nun durumuna göre değişkenlik gösterebilir. CPU’lar farklı şekillerde tasarlanmıştır. 80 ° C’lik bir sıcaklık, bazı işlemciler tarafından sorun olmasa da, bazılarında ciddi şekilde sorun olabilir.  Ancak genel olarak bakıldığında CPU sıcaklığı normal kullanımda 40-55 derece arası olur. CPU sıcaklığı 65 derece üzerindeyse termal macun yenilemeyi düşünmelisiniz.

cpu ısı

İşlemci modelinizden bağımsız olarak, ideal rölanti sıcaklıkları çok fazla farklı değildir. “Boşta”, bilgisayarı başlattığınızda hiçbir şey açmadığınızda ve işletim sistemi yoğum işlemler yapmıyorsa  30-40 ° C civarında bir ortalama rölanti sıcaklığı mükemmeldir.

Intel Core i5-9500, 100C’lik bir TJ işlevine sahiptir . Bu işlemciyi kullandıysanız, asla 70-80 ° C aralığının üstüne çıkmayın.

AMD Ryzen 5 2600X maksimum 95 ° C sıcaklığa sahiptir , bu yüzden sağlığını korumak için 65-75 ° C’nin altında tutmaya çalışın.

1. Soğutucu Tozunu Kontrol Edin

Bilgisayarın kasasını açtığınızda donanımlar kalın bir toz tabakasıyla kaplanmışsa, bir kutu basınçlı hava alın ve sisteminizdeki tozu boşaltın.

2. Soğutucu ve/veya Termal Macunu değiştirin

Soğutucu tozsuzsa ancak yine de ısıdan kurtulamıyorsanız, özellikle de uzun süre kullandıysanız, değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Bazen soğutucu  iyi durumdadır, ancak İşlemci üzrindeki termal macun yetersiz kalmıştır. Termal macunu tazeleyin. İşlemciye Termal Macun Neden ve Nasıl Sürülür?

3. Ayarlarınızı Azaltın

Isı emicinize erişemiyorsanız ve yoğun işlemler sırasında PC’nizin aşırı ısındığını fark ederseniz, bu zorlamayı azaltmayı deneyin. Oyunu oynuyorsanız, işlemcinize daha az baskı vermek için çözünürlüğü veya grafik seçeneklerini azaltın.

4. Ek Hayranlar Ekleyin

Isı emiciniz iyi çalışıyorsa, makinenize ilave fan eklemeyi deneyebilirsiniz. Bu fanlar, soğutucuya işinde soğuk hava sağlayarak veya sıcak havayı sistemden alarak yardımcı olur.

Dizüstü bilgisayarlarda altına yerleştirilebilecek soğutma pedleri kullanmalısınız. Bunlar sisteme daha soğuk hava verir ve işleri serinletmeye yardımcı olur.

5. Odayı soğutun

Her şey başarısız olursa, makinenin içinde bulunduğu odayı soğutmayı deneyin. Yaz sıcaklığı, aşırı ısınma işlemcileri için büyük bir faktördür. Yaşadığınız yer nemli bir yerse işlemciniz bu durumdan daha fazla etkilenecektir.

Bir yorum bırakınız...

*

Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...
Windows görev çubuğunu şeffaf yapmak

Windows Görev Çubuğunu (Başlat Çubuğu) Şeffaf Yapmak

Windows görev çubuğunu şeffaf yapmak ya da başlat çubuğunu şeffaf yapmak işletim sisteminden alacağınız görsel zevki doğrudan etkileyecektir. Her ne kadar düşük özelliklere sahip ...
WhatsApp numara kaydetmeden mesaj atma

WhatsApp Numara Rehbere Kaydetmeden Nasıl Mesaj Atılır?

WhatsApp numara kaydetmeden mesaj atma yöntemi ile numarasının rehberinizde bulunmasını istemediğiniz kişilere mesaj gönderebilir, kişi listenizi kabartmanıza gerek kalmadan mesajlaşmaya başlayabilirsiniz. WhatsApp, her ne ...
Windows Disk Bölme Nasıl Yapılır

Windows Disk Bölme ve Diski Yeniden Boyutlandırma

Windows disk bölme nasıl yapılır? Ya da daha önceden bölmüş olduğunuz Windows bölünmüş diski yeniden boyutlandırma nasıl yapılır? Kimi zaman işletim sistemlerinde formattan önce ...
Google Haritalar Sanal Gerçeklik

Google Haritalar Sanal Gerçeklik Güncellemesi

Google haritalar sanal gerçeklik güncellemesi ile pek çok özelliğe kavuşuyor! Haritalar tarafından yapılan açıklamalara göre; yol tarifi sistemi baştan aşağı değişiyor ve sanal gerçeklik ...
Front End Developer

Front End Developer Nedir ve Yol Haritası Ne Olmalı?

Front End Developer nedir? Front End Developer yol haritası nasıl olmalı? Gibi sorular, özellikle yazılım ve internet sektörüne artan yoğun ilgiden dolayı sıkça merak ...
MySQL

MySQL Nedir?, MySQL Nasıl Çalışır?, MySQL’in Özellikleri?

MySQL, günümüzde en çok kullanılan veri tabanı yönetim sistemlerinden biridir. MySQL veri tabanı, web uygulamaları geliştirme sürecinde sıklıkla tercih edilen bir veri tabanı yönetim ...
IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir

IMEI Kayıt Ücreti Nasıl Ödenir? IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir? IMEI Kayıt ücreti ne kadar? Gibi sorular, özellikle ülkemizde artan telefon fiyatları nedeni ile sıkça sorulmaya başlandı. Yurt dışından ...
Olimpiyat Oyunları

2024 Olimpiyat Oyunları Nerede Yapılacak?

2024 Yaz Olimpiyat Oyunları Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek. Etkinliğin Ağustos ayında yapılması planlanıyor. Paris yüz yıl sonra yeniden Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacak. Başvuruda ...