Google Arama Motorunun Çalışma Mantığı | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Google Arama Motorunun Çalışma Mantığı

google aramaArama motoru denince elbette akla ilk gelen Google’dur. Google’a alternatif olarak farklı arama motorları da bulunmaktadır. Arama motorunda sonuçların gösterilmesinde arama motorları internet sitesinin URL bağlantılarını izler.Muhtemelen dünyanın  en çok kullanılan Web tarayıcısı Google Chrome’dur. İnsanlar İnternet’te 7/24 gezinir Google Chrome tarayıcısı ve Google arama motoru aracılığı ile dünyadaki ziyaret edilen tüm internet sayfalarını HTML versiyonunu ile indeks olarak  bir veritabanına kaydeder.

Google’ın bir web sistesinden haberdar olabilmesi için herhangi bir başka siteden bağlantı alarak çıkış alması gerekir. Böylelikle Google İndeksine dahil olur.  Google arama motoru ve diğer arama motorları indekslerine hızlı bir şekilde dahil olmanın en hızlı yolu Web site sahiplerinin arama motorlarının Webmaster sistemlerini kullanmasıdır. Web siteleri Google Webmaster aracılığı ile web sayfa URL bağlantılarını ve site haritalarını bırakırlar arama motorları da site haritaları aracılığı ile web sitesini günceller ve yeni yayınlanan makale ve yazıları da arama motoruna otomatik olarak dahil eder ve bu sayede Google siteyi kendi indeksine kabul eder ve arama sonuçlarında göstermeye başlar.

Google’ın Algoritması

Web sitenin dizine ekledikten sonra, Google web sitesi arama sonuçlarında göstermeye başlar. Bu aşamadan sonra Google arama sonuçlarında bir web sistesi için ilk sayfalarda yer almak önemlidir. Google hangi sayfaların hangi sırayla gösterileceğine karar veren belirli bir algoritmaya sahiptir. Bu algoritmanın nasıl çalıştığı kesinlikle bir sırdır. Web sitesinin arama sonuçlarında öne çıkarılması için elbette bazı yöntemler vardır. Ancak kimse, arama sonuçları sıralamasında Google’ın nasıl bir aligoritma kullandığını net olarak bilmez. Bilgisayar araması sonuçları farklı mobil sonuçları farklı olabilmektedir. Google’ın algoritması sabit değildir. Düzenli olarak değişir.

Google arama sonuçlarının ilk sayfasında ilk sonuçlar genellikle Google Adwords aracılığı ile Google’a ödenen reklam siteleri listelenir. Bu sıralamada Google’a ödenen ücrete göre belirlenir.

Bir sitenin sahip olduğu fazla bağlantı, arama motorunda öne çıkmasına yardımcı olur. Hem dahili bağlantı (web sistesinin kendi içindeki farklı bir bağlantısı) ve hem  harici bağlantılar (farklı sitelerdeki bağlantılar),  Google’daki web sayfasının sıralamasında öne çıkmasına yardımcı olabilmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), sitelerin organik arama sonuçlarında üst sıralamasında yer almasını sağlamak için en iyi duruma getirme uygulamasıdır. SEO çalışması, Google’ın algoritmasına göre web sitesini en iyi hale getirmeye çalışır.

Google’ın algoritmasının tekniğini tam olarak kimse bilmez ancak Google arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanın nasıl yapılacağına ilişikin tecrübe ve deneyimler oluşmuştur. Google arama sonuçlarında öne çıkmanın en önemli altın kuralı kesinlikle özgün yazılardır. Ayrıca sitede yazılan yazıların URL

linklerinin farklı site ve sosyal medaya platformlarında paylaşılması da Google’ın dikkatini çekecektir.

Google’da arama yapan kullanıcılar da kendilerine özgü Google’ın arama tekniklerini uygulayabilirler. Böylece sonuçları kendileri için filitrelemiş olurlar.

Bir yorum bırakınız...

*

Moto E7

Motorola Yeni Akıllı Telefonunu Duyurdu! Karşınızda Moto E7

Bir dönemin en popüler akıllı telefon üreticilerinden biri olan Motorola, düzenlediği özel ...
Foursquare

Foursquare’de Rota Nasıl Bulunur?

Telefonların akıllanması ile birlikte hayatımız sanal dünya ile birleşti ve Foursquare gibi ...
clipboard nedir

ClipDrop Nedir? ClipDrop Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Son zamanlarda adını duymaya başladığımız ve özellikle grafik tasarım işleri ile uğraşan ...
deepfake

Deep Fake Nedir? Deep Fake Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza daha önceden hiç duymadığımız terimler girmeye başladı ...
gürültü engelleyici kulaklıklar

Gürültü Engelleyici Kulaklıklar Nasıl Çalışır?

Gürültü giderici özelliği ile son yılların popüler kulaklık seçeneklerinden biri olan gürültü ...
twitter otomatik engelleme

Twitter Yeni Bir Özelliğe Daha Kavuşuyor! Twitter Otomatik Engelleme Nedir?

Twitter her geçen zamanda aldığı güncellemeler ile birlikte kendi bünyesine yeni özellikler ...
Xiaomi Garanti Sorgulama

Xiaomi Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır? Delta Garanti Sorgulama

Xiaomi garanti sorgulama nasıl yapılır? Delta garanti sorgulama işlemleri nasıl yapılır? Garantili ...
no code low code

No Code ve Low Code Geliştirme Platformu Nedir? Avantajları Nelerdir?

Kod yazmadan uygulama geliştirmek mümkün mü sorusu, son dönemlerde oldukça sık sorulmakta ...