Karanlık Mod Nedir? Nerelerde Kullanılır?∞ Sonsuz Teknoloji Karanlık Mod Nedir? Nerelerde Kullanılır?∞ Sonsuz Teknoloji

Karanlık Mod Nedir? Nerelerde Kullanılır?

karanlık mod nedir

Birçok yerde karşımıza çıkabilen karanlık mod, son dönemlerde de yaygınlaşmaya devam ediyor. Bildiğiniz üzere bazı insanlar yüksek ışığa karşı duyarlı olabiliyor. Bu sebeple özellikle karanlık bir ortamda yüksek beyaz ışığa maruz kalamayabiliyorlar. İşte bu gibi durumlarda bahsettiğimiz mod oldukça işe yarıyor. Ancak tabi ki modun yararlı olduğu kısım sadece hastalarla sınırlı kalmıyor. Örnek olarak insanlar gözleri yorulmasın diye veya daha uzun süre ekrana bakabilmek için bu modu kullanabiliyorlar. İşte bu yüzden birçok şirket geliştirdikleri uygulamaya vs. bu modu ekliyorlar. Koyu modun detaylarını daha fazla merak ettiğinizi biliyoruz. Bu yüzden lafı daha fazla uzatmadan modun ne işe yaradığını ve nerelerde karşımıza çıkabileceğini birlikte yakından bakalım.

Karanlık Mod Nedir?

karanlık mod neden kullanılır

Bu kısma Instagram karanlık mod örneği vererek başlayabileceğimizi düşünüyoruz. Geçtiğimiz dönemlerde Instagram uygulamasına eklenen bu mod birçok kullanıcı tarafından kullanılır hale gelmişti. Modun basitçe amacı bir uygulamayı daha koyu ve gözleri yormayacak hale getirmek olarak yorumlanabilir. Yani bu kısmı basitinden şöyle özetleyelim.

Örnek olarak Instagram uygulaması bildiğiniz üzere oldukça beyaz. Bu durumdan dolayı gözleri hassas olan insanlar veya rahatsızlığı olan insanlar uzun süre uygulamada dolaşamayabiliyorlar. Ancak bu modu aktifleştirdiklerinde beyaz olan Instagram siyah veya siyaha yakın koyu bir renke dönüşüyor. Böylece gözleri hassas veya rahatsızlığı olan kişiler uygulama içerisinde daha rahat ve uzun süre gezinebiliyorlar. Bu mod birçok insanın aktif olarak kullandığı Windows işletim sisteminde bile kendine yer bulabilmiş durumda.

Karanlık Mod Nerelerde Kullanılır?

karanlık mod nerelerde kullanılır

Geçtiğimiz dönemlerde WhatsApp karanlık mod uygulama için resmen yayınlanmıştı. Genellikle Instagram, WhatsApp gibi birçok uygulamada karşımıza çıkabilen mod sadece bunlarla sınırlı kalmıyor. Örnek olarak daha önce de belirttiğimiz gibi popüler işletim sistemi Windows 10’da da karanlık yani gece modunu aktifleştirebiliyorsunuz.

Ancak tabi ki mod sadece buralarda da karşımıza çıkmıyor. İnternette dolaşırken girdiğimiz birçok sitede de bu mod mevcut olarak kullanıcıların karşısına çıkabiliyor. Bunlara bir örnek olarak ise Twitter web sayfasını gösterebiliriz. Uzun süre önce gece modunu kullanıma sunan Twitter, hem uygulamasında hem de web sayfasında bu modu bulunduruyor. Üstelik modun koyu ve loş olmak üzere farklı seçeneği de yer alıyor.

Bunların haricinde mobil cihazlarda da bu mod mevcut. Örneğin Android içerisinde bulunan mod sayesinde Samsung karanlık mod, Samsung mobil cihazlarda da kullanılabiliyor. Android kullanıcıları mobil cihazlarında bu modu aktifleştirdiklerinde menülerde vs. gezinirken daha siyahımsı bir görünüme sahip olabiliyorlar. Kısacası karanlık yani diğer adıyla gece modunun her yerde karşımıza çıkabileceğini belirtelim. Bunlara mobil cihazlar, işletim sistemleri, mobil uygulamalar ve internette gezindiğimiz birçok web sitesi de dâhil.

Bir yorum bırakınız...

*

aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...
Bulut tabanlı sistemler

Bulut Tabanlı Sistemler Ne Demek?

Bulut tabanlı sistemler, kuruluma ihtiyaç duymadan web tabanlı uygulamalar yardımı ile online ...
Dijital vatandaşlık

Dijital Vatandaşlık Nedir, Kuralları Nelerdir, Hangi Faydaları Sağlar?

Dijital vatandaşlık, internet alt yapısının hızla gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımıza giren ...