Li-Fi (Light Fidelity) Teknolojisi Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Li-Fi (Light Fidelity) Teknolojisi Nedir?

li-fi

 

Li-Fi (Light Fidelity) teknolojisi, hayatımıza yeni giren Wi-Fi’nin yerini alacak geleceğin teknolojisidir. Teknolojik gelişmeler, yaşamın bütün alanında varlığını sürdürürken insanı bu alana hızla çekmektedir. Asgari ölçüde internet kullanımının bulunduğu her yerden gelişen en son teknolojiyi takip etmek ve haberdar olmak çok kısa sürelerde gerçekleşmektedir. İşte tam anlamıyla adını koymak gerekirse globalleşme budur.

Li-Fi (Light Fidelity) Teknoloji Nedir?

Son zamanlarda iletişim sektörüne yeni eklenen Li-Fi kablosuz iletişim bugün internet bağlantısı gerçekleştirilen Wi-Fi bağlantısının her anlamda çok daha gelişmiş bir modelidir. Bugün Wi-Fi yani hücresel internet kısa vadede Li-Fİ yani optik kablosuz iletişim biçimine dönüşecek ve kısa sürede hücresel interneti geride bırakacağı söylenmektedir. Bütün alanlarda olduğu gibi bilişim alanında da bilimsel gelişmeler bir öncekinin daha gelişmişini sunmaktadır. Li-Fi teknolojisi, Wi-Fi den farklı olmasına rağmen bir takım benzerlikler göstermektedir. Li-Fi bağlantıları da kablosuz ancak, ışık dalgaları ve kızıl ötesi ışınlar kullanılarak gerçekleşecektir.

Li-Fi Teknolojisinin Teknik Ayrıntıları

Öncelikle, Li-Fi teknolojisi OWS denilen ve LED ışığının aktif olarak kullanıldığı yeni nesil bir teknolojidir. Bilişim sektörünün geniş bir Pazar ayırdığı Li-Fi teknolojisi şimdiden hedef kitlesini ve uzun vadede ekonomik hedeflerini belirlemiş durumdadır. Li-Fi her ne kadar görünür ışık iletişimi olarak tarif edilse de kullanılan ampuller nanosaniyelerle açılıp kapandığından normal koşullarda insan gözünün algılayamayacağı hızda çalışmaktadır.

Li-Fi bilişim teknolojisinin insan yaşamına getireceği farklı ayrıcalıklar;

  • Uçaklarda ve uçuş sırasında güvenle kullanılacak olması
  • Li-Fi bilişim teknolojisinde parazit bulunmadığından özellikle hastanelerin cerrahi işlemlerinin yapıldığı ameliyathanelerde rahatlıkla kullanılacak olması
  • Elektromanyetik bakımdan hassasiyeti bulunan bütün alanlarda kullanacak olması

Bir yorum bırakınız...

*