Oracle Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji

Oracle Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dünyanın en büyük üçüncü yazılım şirketi olan Oracle nedir sunduğu özellikler nelerdir. Bu soruların cevaplarını birçok kullanıcı merak etmekte olup şirketin bazı alanlarda öncülük edecek yazılımları vardır.Özellikle veritabanı konusunda kullanıcı ya da şirketlere oldukça güvenilir özellikler sunmaktadır. Bu alanda iddialı yazılımları ile dikkat çekmektedir. Oracle en başarılı alan kuşkusuz Oracle vm java yazılımı ve sanal makine programı olan Oracle vm virtualbox olarak karşımıza çıkIyor.

Yazılım açısından kullanıcılarının beğenisini kazanan firmanın sunmuş olduğu veritabanı hizmeti hakkında detaylı bilgilere aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz.

Oracle Veri Tabanı Nedir?

Dünya üzerinde adından sıkça söz ettiren şirketin en büyük başarısı sunmuş olduğu veritabanı olarak karşımıza çıkıyor. Peki, Oracle veritabanı nedir? İlişkisel veri saklamaya, kullanmaya ve değiştirmeye izin veren sistemsel verilerin işlendiği bir sanal platformdur.

Büyük miktarlar verileri depolayan ve birden fazla kullanıcıya kullanma hizmetini sunan platform şirketin sunmuş olduğu güzel bir özelliktir. Kullanıcılarına hızlı bir şekilde veritabanından veri alma hizmetini iddialı bir şekilde sunuyor.

Veritabanı içerisinde verileri farlı şekillerde kullanabilme ve ayarlamaya yarayan programlar yer almaktadır. Kısaca içerisinde ilişkisel olarak kullanılan gelişmiş bir veri tabanı yönetim sistemidir desek yanlış olmaz.

Oracle Veri Tabanı Özellikleri

Oracle nedir sorusunun cevabı aslında veritabanıyla doğrudan alakalı olup, tüm kullanıcıların kullanmış olduğu bu sistem üzerinden çoğul işlemler yapılabilmektedir. İlişkisel veri tabanı yönetim sistemi olarak anılsa da detaya inildiğinde daha farklı özellikler barındırmaktadır.

Yazılım ile gelen başlıca veritabanı özellikleri şunlardır:

  • İçerisinde yer alan modüller sayesinde büyük boyutlarda olan verileri saklayabiliyor.
  • Sakladığı bu verileri istenilen şekilde ayarlama imkanı sunuyor.
  • Birden çok kullanıcıya aynı anda verileri kullanabilme ve depolama kolaylığı sağlıyor.
  • Sürekli kendini güncelleyen Oracle yüz binlerce kullanıcısına yenilenen hızlı sistemini kullanma imkanı sunuyor.
  • Can alıcı özelliği ise haftalarca çalışabilmesi ve 24 saat boyunca kapatılamadan çalışıyor.
  • Tüm işletim sistemleri ile uyumlu çalışıp, veri dilleri ve ağ iletişim protokolleri ile uyumlu çalışıyor.

Yukarıda yer alan özellikleri sayesinde kullanıcısına büyük kolaylıklar sunarak Oracle nedir sorularına açıkça cevap verebiliyor. Ayrıca yazılım sayesinde veri güvenliği yüksek oranda sağlanmış oluyor. Bu sayede tüm verilerinizi güvenli bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Oracle SQL Nedir?

SQL veritabanında yer alan tablolardan verisel bilgileri çekerek görüntülemeye yarayan bir yapıdır. Ayrıca içerisinde yer alan özellikler sayesinde tablo oluşturmak ya da tablo sistemleri üzerinde değişiklikler yapabilmeye imkan tanır.

Bir başka özelliği ise veritabanı üzerinde önceden var olan bilgileri analiz gibi rapor işlemleri gibi güzel özellikler sunar. Bunları yapabilmek için sadece SQL ile sorgulama yapmanız yeterli olacaktır. Özellikle veritabanı destekli yazılımlarda karışık gelen algoritmalardan kurtularak işlerin en zor kısımlarını bu yapıya bırakabilirler.

Oracle nedir sorusunu anlamak için öncelikle veritabanı sistemini çözmek ve anlamak gerekir. Bu sayede yazılımı çok kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda çoklu kullanıcı özelliği ile aklınızdaki çoğu soru işaretini yapılan işlemlerle giderebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*