Facebook Şirket Adını Neden Metaverse Olarak Değiştirdi? ∞

Facebook Şirket Adını Neden Metaverse Olarak Değiştirdi?

Facebook Metaverse adıyla kullanıcılarına sanal dünyanın kapısını açıyor. Peki ama Facebook neden adını Metaverse olarak değiştirdi?Facebook Metaverse

Hayatımızda uzun süredir var olan Facebook tüm eleştirilere rağmen hala sosyal medya alanındaki varlığını önemli ölçüde koruyor. Birçok kez farklı projelerle gündeme gelen Facebook’un adını neden değiştirdiği ise son dönemlerde gündemi bir hayli meşgul ediyor.

Facebook Meta, Facebook Metaverse Nedir?

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’in markasının adını Meta olarak değiştireceğini duyurması pek çok kişinin ilgi odağı oldu. Bilindiği üzere Metaverse bu günlerde en çok konuşulan konuların başında geliyor. Geleceğimizi nasıl etkileyeceği ve hayatımızda neleri değiştireceği de sık sık araştırılıyor.

Facebook Meta, Facebook Metaverse

Metaverse  ‘‘normalin ötesinde olan’’ anlamına gelen ‘‘Meta’’ ile ‘‘evren’’ anlamına gelen ‘‘universe’’  kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. İki kelime bir araya geldiğinde  ‘‘normalin ötesinde evren’’ anlamını çıkarılabiliyor. Bu da demek oluyor ki her şeyin giderek sanallaştığı bir dünyada bizleri normalin ötesinde bir evren bekliyor.

Bu fikir bazı kişiler için çok ilgi çekici olsa da bazı kişilerce de geçekçi ve güvenli bulunmuyor. Ancak Facebook’un adını metaverse olarak değiştirme nedeninin kullanıcıların metaverse teknolojisine ayak uydurmasını kolaylaştırmak olduğu tahmin ediliyor.

Facebook Metaverse Giriş, Metaverse Nasıl Girilir?

Metaverse dünyasına yabancı iseniz Metaverse giriş konusunda kafanız karışabilir. Çünkü Metasaverse erişiminin birden fazla yolu vardır. Birden fazla platformdan bulunan Metaverse’e erişim için farklı uygulamalar bulunmaktadır.

Facebook Metaverse Giriş

Facebook Metaverse Projesi Nedir?

Metaverse teknolojisi ile sanalda alım satım yapmak artık mümkün. Hatta pek çok kişi çoktan bu teknolojiye ayak uydurdu bile. Bunun için gündeme gelen pek çok Facebook Metaverse Projesi bulunmaktadır.

Metaverse ekonomi projeleri ile şirketler meta evrende kullanıcıların eğilimlerini gözlemleyerek pazarlama stratejilerini geliştirebilecek. Kullanıcıların meta evrendeki davranışları ve alışveriş amaçlarının gerçek hayattaki ile aynı olup olmadığı gözlemlenebilecek.

Facebook Metaverse Projesi

Sanal geziler yakın zamanda hayatımıza girdi. Metaverse kültür projeleri de buna benzer bir işlev görecek. Meta evrende arkadaşlıklar kurmak, farklı etkileşimlere uyum sağlamak mümkün olacak. Bu proje ile kullanıcılar sosyal medyadan markalarla iletişim kurmanın ötesine geçerek 3D formda etkileşim kurabilecekler.

Alışveriş, para bulunmadan önce de hayatımızda vardı Meta evreninde de hayatımızda olmaya devam edecek. Metaverse ile birlikte sanal alışveriş dönemi başlayacak. Arsa, konut ve sanal gayrimenkuller avatarlar tarafından satın alınabilecek.

Metaverse

Metaverse yatırımı yapanlar bu evrende kendilerine ait işlere ve mülke sahip olacaklar. Hatta bu işlerde ortaklık fırsatları bile söz konusu olabilir

Facebook Metaverse Yatırım, Metaverse Nasıl Alınır?

Meta evrende kullanıcılar farklı dijital varlıklar oluşturabilecek veya coin’lerle alım- satım yapabilecektir. Gerçek dünyada olduğu gibi kara parçalarından oluşan Metaverse’de kara parçaları blok zincirlerinde NFT ‘ler olarak temsil edilmektedir. Bunları elinde tutan kişilere ise tam mülkiyet verilmektedir.

Facebook Metaverse Yatırım

Metaverse evreninin en kazançlı yatırımı Metaverse arazileridir. Bu araziler gerçek yaşamdaki gibi değer kazanabilen veya değer kaybedebilen varlıklardır. Bu araziler alınıp satılabildiği gibi aynı zamanda istenildiğinde kiralanabilmektedir.

Facebook Metaverse Arsa Alma Nereden Yapılır?

Metaverse arazisi satın alınabilecek birçok popüler platform vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • The Sandbox
  • OVR
  • Decentraland
  • Blocktopia
  • Axie Infinity

Facebook Metaverse Arsa Alma

  • Genesis City
  • Myneighboralice
  • Dvision Network
  • io
  • MatrixWorld land Sale

Facebook Metaverse Arsa Alma Nasıl Yapılır?

Metaverse arsası almak için bu platformlardan birini seçmeniz gerekir. Ardından kripto para borsasında işlem yapabileceğiniz dijital bir cüzdanınız olmalıdır.

Facebook Metaverse Arsa Alma Nasıl Yapılır

Arazi satın almak için kullanacağınız platform hangisi ise o platformda geçerli coinlerden satın almalısınız. Daha sonra coinleri satın alım işlemini yapacağınız platformdaki hesabınıza aktarmanız gerekir. Artık platforma bütçenize uygun ada veya parsel seçimi yapabilirsiniz. Son olarak elinizdeki coinlerle seçtiğiniz arsayı satın alabilirsiniz.

Facebook Metaverse Token, Facebook Metaverse Coin Nedir?

Facebook desteklediği coin’i açıklayarak kripto para yatırımcılarının dikkatini çekmeyi başardı. Facebook tarafından desteklenen coin Rus milyarder Mikhail Prokhovrov’a ait Sensorium Galaxy (Senso Coin) oldu. Senrorium Galaxy sanal evren eğlence ve iletişim odaklı Metaverse olma hedefiyle bir oyun olmanın ötesine geçmek istiyor.

Facebook Metaverse Coin

Sensorium Galaxy platformunda dünyaca ünlü sanatçıların konserlerine arkadaşlarınızla birlikte katılım sağlayabiliyorsunuz. SENSO Token projesinde Epic Games ve The Paramount gibi büyük şirketler ortaklık yapıyor.

Metaverse Neden Çıktı?

Metaverse kavramını çoğumuz ilk kez duysak da aslında eskiye dayanan bir kavram. Bu kavram ilk kez 1992 yılında Neal Stephenson tarafından yazılan bir bilim kurgu romanında yer almaktadır. Bahsettiğimiz Snow Crash adlı romanda Metaverse kurgusal bir dünyayı nitelemektedir. Ancak o dönemlerde bu kavram spekülatif ve abartılı bulunmuştur.

Metaverse Neden Çıktı

Metaverse son dönemde Facebook’un Meta ismini almasıyla daha çok ön plana çıktı. Bununla birlikte Facebook milyonlarca kullanıcının metaverilerine sahip olduğundan kullanıcıların bir kısmı yapay zeka temelli Metaverse’ün bireysel sınırlarını tehdit ettiğini düşünmektedir.

Metaverse Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Hali hazırda kullandığımız dijital platformlar belirli sınırlar içerisinde belirli hizmetlere erişmemizi sağlamaktadır. Ancak bu platformlar arasında birlikte çalışabilirlik yoktur. Metverse ise kendiiçeriklerinizi yaratıp dijital ortamda geniş bir kitleye eriştirebilmenize imkan tanıyacak.

Metaverse Hayatımızı Nasıl Etkiler

Metaverse’te kullanıcılar tarafından yapılan değişiklikler gerçek zamanlı olarak gerçekleşecektir. Modern internete göre Metaverse kullanıcıların daha fazla deneyim yaşamasını sağlayacaktır. Bu sistemle birlikte Twitter gibi sosyal medya platformlarında kullanıcı profillerindeki Fortnite karakterleri ve Reddit hesapları tarihe karışacak. Çünkü Metaverse ile kullanıcılar tüm kanallarda kendileri bulanabilecek.

Facebook Metaverse Gözlük Nedir?

Facebook Metaverse Gözlük

Metaverse yalnızca sanal gerçekliği değil artırılmış gerçekliği de hayatımıza taşıyacak. Metaverse gözlüğü ile nerde olursak olalım arkadaşlarımızın sanal karakterleri ile oyun oynayabilecek ve paylaşımlarda bulunabileceğiz. Bu artırılmış gerçeklik gözlüklerin ne zaman tanıtılacağı ise henüz bilinmiyor.

Metaverse Geleceği Nedir?

Facebook’a göre Metaverse gelecekte internetin yerini tutacak. Bununla birlikte gerçek hayatta yapılan bütün aktiviteler de sanal dünyaya taşınabilecek.

Bir yorum bırakınız...

*

Nomofob

 Yeni Teknolojinin Yeni Fobisi: Nomofobi Nedir?

Kişinin kullanmış olduğu akıllı telefonu elinden bırakmakta ya da kısa bir süreliğine bile olsa ondan uzaklaşmakta zorlanması, telefonun birkaç saat boyunca kullanılamayacak olması sebebiyle ...
NFC Nedir Ne işe yarar

NFC Teknolojisi Nedir? Kullanım Alanları ve Özellikleri

NFC, cihazlar arasında hızlı ve güvenilir veri transferi yapma yeteneği ile bilinir. NFC'nin öne çıkan özelliklerinden biri, cihazların birbirine dokunarak veya çok yakın mesafeden ...
React Nedir

React Nedir? React ile Web Uygulaması Yapımı

Web dünyasının geliştirme alanında geliştirme işini kolaylaştıracak ve daha komplike Web sayfaları yapmaya olanak tanıyacak pek çok teknoloji bulunmakta. Bunlar arasında en çok kullanılanları ...
instagram foto

Instagram Fotoğraf Yüklenmiyor Sorununun Sebepleri

Dünya’nın en popüler uygulamaları arasında yer alan Instagram, diğer uygulamalar için bünyesinde çeşitli hataları barındırır. Instagram fotoğraf yüklenmiyor diyen kullanıcılar da bu hatalara sebep ...
X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...