Programsız Bilgisayar Kapatma Zamanlayıcısı | Sonsuz Teknoloji

Programsız Bilgisayar Kapatma Zamanlayıcısı

Bilgisayar-kapatma

Bilgisayarınızı birkaç saat açık bırakmanız gereken bir durumda kalırsanız ve belirli bir işlem tamamlandıktan sonra kapanmasını istiyorsanız.  Herhangi bir programa ihtiyaç olmadan bunu yapabilirsiniz.

Windows için kapanma zamanlayıcısı oluşturma

kısayol

 

  • Masaüstünde sağ tıklayın, üzerine getirin ve yan menüde Kısayol’u seçin.
  • Yol alanında “shutdown -s -t 60” yazın ve İleri’yi tıklayın. “60” olan saniye cinsindendir. 60 Saniye sonra yazni bir dakika sonra bilgisayar kapanacaktır. Zamanlamayı buna göre ayarlayabilirsiniz.

 

kısayol1

 

  • Kısayol için bir ad girin (örneğin, “Bilgisayarı 1 Saat sonra Kapat”) ve Son’u tıklayın. Bunun gibi kısa yol birden fazla oluşturabilirsiniz.
  • Kapatma kısayolunu her tıkladığınızda zamanlayıcı başlayacaktır. Zamanlayıcıyı başlattınız ancak iptal etmek istiyorsunuz aynı şekilde bir de iptal etme kısa yolu yapabilirsiniz. Bunun için yol alanına “shutdown -a
    ” komutunu kullanarak ikinci bir kısayol oluşturabilirsiniz. Bu kısayola bastığınızda zamanlayıcı iptal olacaktır.

kısayol2

 

Kapatma zamanlayıcısı süresini sonradan süresini değiştirmek istiyorsanız, kısayol simgesini sağ tıklayın, Özellikler’i seçin ve Hedef alanındaki en son satırda yazan saniye değerini değiştirin. Özellikler içinden “simge değiştir” kısmından farklı bir resim de ayarlayabilirsiniz.

 

Bir yorum bırakınız...

*