Rusya ve ABD Arasındaki Ay için Savaşı | Sonsuz Teknoloji

Rusya ve ABD Arasındaki Ay için Savaşı

ay koloni

Rusya’nın federal uzay ajansı, 2040 yılına kadar bir ay kolonisi kurmayı planlıyor. Bu arada NASA, on yıl içinde Ay’da sürekli bir insan varlığına sahip olacağını açıkladı. Amerika ve Rusya arasında Ay yarışı devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri bayrağı, Ay’ın yüzeyindeki tek bölgesel afiş olmaya devam ediyor. Ama bir ay arazi savaşı baş gösterebilir. ABD ve Rusya’nın, Aya insan taşımak için bir yarış içinde oldukları anlaşılıyor ve her iki ülkenin de Ay’da yaşam konusunda büyük çalışmalarının olduğu açıktır.

Rus federal uzay ajansı Roscomos, Çarşamba günü ajansın en önemli önceliği olan ay bazında bir basın açıklaması yayınladı:

"İnsanoğlunun aya olan ilgisi, öncelikle, uyduda ay temellerinin inşası için elverişli koşullara sahip eşsiz bölgelerin bulunması gerçeğiyle ilişkilidir. Ay programı uygulaması 2040 yılına kadar çeşitli aşamalarda gerçekleştirilecektir."

Rusya’nın yeni stratejisini üç fazda uygulayacağı bildirildi. Buna göre yörüngesel bir istasyonun fırlatılması, yüzeye insanlı bir misyon ve kalıcı bir üssün inşası olacak. Ajans, zaman çizelgesinde bir faktör olarak gergin bir jeopolitik iklimi ve sınırlı kaynakları belirtiyor.

Öte yandan ABD, bir ay kolonisi fikrini Mars’a bir basamak taşı olarak görüyor. NASA Yöneticilerinden Jim Bridenstine,  şunları söyledi:

"Şu anda bir uzay istasyonu inşa ediyoruz, buna ayın etrafında yörüngede olacak “Ağ Geçidi” diyoruz - onu, ay etrafında yörüngede insan varlığımızın olduğu yeniden kullanılabilir bir komuta modülü olarak düşünün. Oradan ayın yüzeyine geri gidip gelen yeniden kullanılabilir arazi sahipleri istiyoruz. Bunu yaklaşık 10 yıl içinde başarabileceğimizi düşünüyoruz, bu fikir, yeteneğini kanıtlamak, riski kaldırmak, insan fizyolojisini kanıtlamak ve daha sonra Mars'a gitmek."

İnsanları Ay’a yerleştirmeyi hayal etmek heyecan verici. Bazı uzmanlar, Ay’ın yüzeyinin hemen altında KULLANILMAYI bekleyen bir ana kaynak olduğunu tahmin ediyorlar.

Hem Kremlin hem de Beyaz Saray kendi ülkeleri için bu hazineleri güvence altına almak istiyor. Tüm dünya kısa zamanda uzayda nasyonalizmin nasıl göründüğünü görmeye başlayabilir.

Bir yorum bırakınız...

*