Modem Sıfırlama Nasıl Yapılır? Modem Resetleme için Kullanabileceğiniz Yöntemler | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Modem Sıfırlama Nasıl Yapılır? Modem Resetleme için Kullanabileceğiniz Yöntemler

modem sıfırlamak

Modem sıfırlama işlemi bir tuş yardımıyla veya bilgisayar üzerinden kolayca yapılabilmektedir. İnternet arızaları bazen çok can sıkarlar. Cihaz farklılıkları, kablolar ve daha birçok detay bu arızalara neden olabilmektedir. Bazı kullanıcılar modem resetleme ile bu sorunu çözmeye çalışırlar ancak nasıl yapılacağını bilmezler. Bazen de resetleme sonrası karşılarına çıkan ayarları yapamazlar ve internete bağlanamazlar.

Bu konuyu ele almak aslında çok basit ancak başlamadan önce dikkat edilmesi gerekenler var. Dediğimiz gibi reset işleminden sonra başınızı ağrıtacak derece de ayarlar yapmanız gerekebilir. Bu yüzden sizlere reset işleminin nasıl yapılacağını ve bu işlemden sonra nelerle karşılaşabileceğinizi yazımızda aktarmaya çalışacağız.

modem sıfırla

Modem Sıfırlama İşlemi Sonrası Karşılaşabilecekleriniz

Modem sıfırlama işlemlerine geçmeden önce her işte olduğu gibi bu işte de bilgilenmenizde fayda var. Çünkü daha sonra karşılaşacaklarınız sizi çaresiz ve zor durumda bırakabilir. İlk olarak en önemli detaydan bahsedelim. Modemi resetlediğiniz an internet sağlayıcınızın verdiği kullanıcı adı ve şifre kısmı sıfırlanabilir. Bunun olması ise internete bağlanmanız için yeniden bilgilerinizi girmeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Eğer modem kurulumu yapmayı bilmiyorsanız internetten araştırın veya işleme başlamadan önce yanınızda bir bilir kişi bulundurun.

Diğer en önemli detay ise modem arayüz bilgilerinizin ve yaptıysanız Proxy gibi önemli ayarlarınızın sıfırlanacağıdır. Modem arayüzüne giriş yapmak için kullandığınız şifreyi değiştirdiyseniz bu şifre sıfırlanacaktır. Yani cihazınız ilk aldığınız günde ki şifresine dönecektir. Eğer Proxy ayarlarıyaptıysanız bu ayarlarınız dahil tüm ayarlar da yine sıfırlanacaktır. Bu yüzden resetleme işleminden önce tüm ayarlarınızı yedek almanızı öneriyoruz.

Modem Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Modem sıfırlama işlemi için cihaz üzerinden ve arayüz üzerinden olmak üzere 2 farklı yöntem mevcuttur.

Arayüze Girerek Modem Resetleme

Eğer bilgisayarınız Ethernet kablo ile veya kablosuz ağ ile bir cihaza bağlıysa bu işlemi yapabilirsiniz. Bu cihaz internetinize bağlı herhangi bir telefon, tablet veya bilgisayar olabilir. İlk olarak yapmanız gereken işlem modem arayüzüne girmektir. Modem arayüzüne girmek için ise 192.168.1.1, 192.168.2.1 veya 192.168.1.2 adreslerini denemeniz gerekmektedir.. Bu adreslerden birisi sizin arayüze ulaşmanızı sağlayacaktır. Modeminizin marka modeline göre İnternet’te araştırmyapın.

modem ayarları sıfırla

Tarayıcınıza bu adresi girdikten sonra kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapmalısınız. Daha sonra solda bulunan sekmeleri tek tek incelemeli ve modem sıfırlama için fabrika ayarları ile alakalı olanı bulmalısınız. Eğer “fabrika ayarlarına dön” gibi bir yazı görürseniz tıklayın ve önünüze çıkan ekranda ki butona basın. Modeminizin tüm ışıkları sönecek ve tekrar yanacaktır. Yaklaşık 30 saniye içinde resetleme işlemi tamamen bitmiş olacaktır.

Modemin Üstündeki Tuşa Basarak Resetleme

modem reset

Benim modemimde bu tuş yok diye endişelenmenize gerek yok. Çünkü bu tuş modemlerin muhtemelen hepsinde bulunur. Tuş çok küçük ve bir çukurun içinde olduğu için görmemiş olabilirsiniz. Cihazınızın etrafını iyice inceleyin ve yaklaşık nokta büyüklüğünde ki tuşu bulun. Bulduğunuz tuş bir çukurun içinde ise iğne veya kalem gibi bir nesneden yardım alarak tuşa cihazınızın tüm ışıkları yanana kadar bastırın. Modeminizin tüm ışıkları yandıktan sonra tuşa basmayı bırakın ve işlemin bitmesini bekleyin. Modem sıfırlama işlemi kısa sürede bitecek ve cihazınız tamamen fabrika ayarlarına dönmüş olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

Sosyal medya para kazanma

Sosyal Medya Platformlarından Nasıl Kazanç Elde Edilebilir?

Günümüzde sosyal medya platformları, iletişim aracından ziyade kazanç kapısı haline gelmiştir. Özellikle ...
cool cleaner

Cool Cleaner Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren mobil cihazlar zamanla yavaşlayabilmekte ve eski ...
Atmaca füzesi

Milli Teknoloji Hamlesi: Atmaca Gemisavar Füzesi

Türkiye son yıllarda savunma sanayisine oldukça başarılı hamleler yapmaktadır. Gerek sınır içerisinde ...
windows 10 ağ

Windows 10’da Varsayılan İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 bilgisayarda internet’ten indirilen dosyalar, bilgisayarda varsayılan olarak “İndirilenler”  klasörüne indirilir ...
microsoft-excel

Excel’de Başka Bir Sayfadan Veri Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de başka bir sayfadan veri çekme işlemi oldukça hızlı ve basit bir ...
yazıcı

Hangi Yazıcı Tercih Edilmeli Tanklı Yazıcı mı Lazer Yazıcı mı?

Günümüz de yazıcılar çeşitli alanlarda farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bu kullanımlar doğrultusunda ihtiyaçlara ...
kamapp messenger

Kamapp Messenger Nedir Nasıl Kullanılır?

Kamapp Messenger uygulaması, tamamen yerli imkanlar kullanılarak geliştirilmiş mesajlaşma ve iletişim uygulamasıdır ...
2020 uygulamalar

En Çok İndirilen Uygulamalar ile 2020 Yılı

Dünyanın en sevilen uygulamaları hangileridir, sorusunun cevabı hemen herkes için değişiklik gösterir ...