Şarj Aletinin Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır? | Sonsuz Teknoloji

Şarj Aletinin Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

şarj orjinal

Mobil telefonlarınızın veya tabletlerinizin şarj aleti orijinal mi? Yoksa orijinal değil mi diye bir çok defa düşünmüşsünüzdür. Şarj aleti, eğer ki cihazınızın orijinal kutusundan çıktıysa büyük oranda orijinaldir. Fakat merdiven altı yerlerden şarj aleti edindiyseniz. Büyük oranda orijinal değildir. İşte bu yazımız da şarj aletinin orijinal olduğunu nasıl anlayacağımıza değineceğiz.

Şarj Aletinin Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Piyasadaki her ürünün, orijinal olup olmadığını anlama konusunda çeşitli yöntemler vardır. Her üründe farklı çakma yöntemler kullanılır. Biz bu makalede sizlere, sahte şarj cihazlarında kullanılan yöntemleri aktaracağız.

Harf Sahtekarlığı

Samsunga ait şarj ailetlerinde harfler birbirlerine aynı oranda uzaktır. Yani eğer şarj aletiniz sahteyse ‘A’ harfi ‘S’ harfine daha yakındır. Bu nedenle cihazınızın üstünde yer alan marka yazılarının düzenine dikkat etmelisiniz. Dolandırıcılar genelde ‘A’ harfi üzerinden bu hilekarlığı yapmaktadır. Bu durum sadece Samsung şarj aletlerinde geçerli değildir. Tüm markalarda yapılabilir.

Üretim Yeri

Bilindiği üzere Samsung, sadece Vietnam’da üretim yapıyor. Yani orijinal ürünün arkasında ‘ Made in Vietnam’ yazmalı. Fakat sahte ürünlere baktığımızda ‘Made in Chine’ yazmakta. Buna ek olarak da cihazın arka tarafında küçük bir A+ işareti göreceksiniz. Bu işaret orijinal ürünlerde bulunmaz. Sadece sahte ürünlerde bulunur.

Usb Kablosunun Ucu

Şarj aleti ile birlikte verilen usbnin başlıklarına dikkat edin. Usb başlığında bir adet delik bulunmakta. Bu delik kareye benzer bir şekildeyse orijinaldir. Farklı şekillerde ise sahtedir.

Şarj Cihazının Kaplanması

Orijinal şarj cihazlarının kaplaması kalitelidir; kolay kolay kırılmaz. Fakat orijinal olmayan şarj aletlerinde bu durum tam tersidir. Kalitesizdir ve kesimlerinde hatalar vardır. Yamuk kesimler görüyorsanız büyük ihtimal sahtedir.

Şarj Cihazının Ağırlığı

Bir ürünün orijinal olup olmadığını anlamanın en iyi yolu ağırlık ölçümüdür. Orijinal ürünlerde kaliteli parçalar kullanılır bu nedenle ağırdır. Fakat kalitesiz ürünlerde kalitesiz parçalar kullanıldığı için hafiftir. Eğer elinizde bir orijinal ürün varsa, o ürünle yeni aldığınız ürünün gramajını ölçün. Eğer arada çok küçük fark bile varsa o ürün sahtedir.

Bir yorum bırakınız...

*