Framework Nedir? Ne İşe Yarar? ∞ Sonsuz Teknoloji

Framework Nedir? Ne İşe Yarar?

Framework

Yazılım dünyasında framework nedir? sorusunun ayrı bir önemi var. Yıllardır birçok farklı dille karşımıza çıkan yazılım dünyası, günümüzde de gelişmeye devam ediyor. Birçok geliştiricinin farklı farklı sebeplerle tercih ettiği dillerin birçoğu günümüzde daha basit ve daha gelişmiş hale gelmiş durumda.

Ancak dillerin birçoğu her ne kadar günümüzde basit hale gelmiş olsa da geliştiricilerin bazı yardımcı araçlara ihtiyaçları olabiliyor. Geliştiricilere yazılım kısmında en çok fayda sağlayan araçlardan birisi ise dillere özel hazırlanan kütüphanelerden oluşuyor. Bu kütüphaneler birçok noktada yazılımcıların işlerini kolaylaştırıyorlar ve frameworkler altında toplanabiliyorlar.

Framework Ne Demek?

Yazımızın kalan kısımlarında framework nedir ne işe yarar? Birlikte inceleyelim. Frameworklerin ne olduğuna değinmeden önce belirtmemiz gereken bazı noktalar mevcut. Yazılım alanında geliştiriciler için birçok dil seçeneği olduğunu biliyoruz.

Bu dillerin birçoğu birden fazla alanda kullanılabiliyor. Örnek olarak geliştiriciler, Java programlama dili ile mobil uygulama, bilgisayar uygulaması ve daha birçok farklı yazılım geliştirebiliyorlar. İşte kodlama dünyasının bu kadar geniş olması sebebiyle dillerin kendilerine ait kütüphaneleri bulunuyor.

Bu kütüphaneler sayesinde geliştiriciler birçok hazır koda kolayca erişerek işlemlerini daha hızlı halledebiliyorlar. Örneğin bir geliştirici matematik uygulaması geliştirirken kütüphaneden hazır matematik modülünü alarak uygulamasına ekleyebiliyor ve isterse kodları düzenleyebiliyor. Yazımızda bahsettiğimiz framework çeşitleri ise bu kütüphaneler ve yapılar sayesinde oluşuyor.

Çünkü bu frameworkler aslında birçok kütüphane ve modül gibi yapıların birikiminden ibaret. Böylece geliştiriciler, kullandıkları yazılım dilinin frameworklerini kullanarak birçok kütüphaneye kolayca erişebiliyorlar ve işlemlerini çok daha pratik şekilde halledebiliyorlar.

 

Framework Ne Demek

Framework Ne İşe Yarar?

Yazımızın son bölümünde framework ne işe yarıyor? Küçük örneklerle biraz daha detaylandırmak istiyoruz. Yazımızın önce ki kısımlarında kafanız karışmış olabilir. Ancak endişelenmenize gerek yok, çünkü sizler için bu kısımda birkaç örneklendirme yapacağız.

İlk olarak Java yazılım dili kullanan bir geliştirici olduğunuzu varsayalım. Java dili ile basit bir yazılım yapacağınız zaman kütüphaneler size belli bir noktaya kadar yardımcı olacaktır. Ancak Java ile daha detaylı yazılımlar geliştirmek istediğinizde sizlere daha fazla yardımcı araç gerekebilir.

Örneğin, bir web sitesi için veri tabanı oluştururken birçok koda ihtiyacınız olacaktır. İşte burada Java framework nedir? Diye araştırma yaparak yazdığınız kodlar için ihtiyacınıza göre seçim yapabilirsiniz. İhtiyacınıza göre bir framework’ü seçtikten sonra kodlama işlemlerinizi daha pratik şekilde yapabilirsiniz.

Çünkü frameworkler içerisinde birçok kütüphane birikimi ve hazır yapılar mevcut. Bu sayede yazılımınızı geliştirirken kullandığınız framework içerisinden ihtiyacınız olan hazır kod yapılarını kullanabiliyorsunuz. Kısacası frameworkler, içerlerinde bulunan kod birikimleri sayesinde geliştirdiğiniz uygulamaları daha hızlı ve kolay bir şekilde yazmanıza olanak tanıyorlar.

Bir yorum bırakınız...

*