Smart Watch (Akıllı Saatl) Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Smart Watch (Akıllı Saatl) Nedir?

akıllı saat

Akıllı saatler son yıllarda teknoloji sektörünün de ilerlemesiyle birlikte hayatımıza birçok yeniliği de beraberin de getirdiğini söyleyebiliriz.

Nedir Bu Akıllı Saatler?

Bu konu şayet akıllı bir telefon kullanıcısıysanız size hizmet edecek olan akıllı bir saate de sahip olabilirsiniz anlamı taşıyor. Akıllı saatler tıpkı eski tip saatler gibi bileğinize konumlandırılan akıllı bir işletim sistemine sahip olan cihazlardır.

Bir akıllı saat temel olarak bileğe giyilmek üzere tasarlanmış taşınabilir bir cihazdır.

Dokunmatik ekrana sahip olan bu cihazlar, sahip olduğu işletim sistemine bağlı olarak size market üzerinden uygulama edinme desteği de sunmaktadır.  Genellikle ‘’akıllı bir aksesuar’’ olarak görülse de akıllı saatler birçok yönden hayatımız için önemli yer teşkil edebilmektedirler.

Kalp ve nabız ölçüm cihazı olarak belirli aralıklarda siz uyurken dahi nabzınızı kontrol ederek, tehlikeli bir durum söz konusu olduğunda size bildirim ile uyarı vererek olası bir riske karşı erken önlem almanızı sağlayabilmektedirler. Bu konuda aslında bazı markaların haberleri zaman zaman medyaya yansımakta; ‘’akıllı saat hayat kurtardı! ‘’ ‘’kolunda ki saat sayesinde kalp krizine erken önlem alarak hayata tutundu ‘’ tarzında haberlere zaman zaman rastlayabilirsiniz.

Smartwatch kısa tarihi

Dijital saatler onlarca yıldır, hesap makineleri ve birim dönüştürücüler gibi yeteneklere sahip olsa da yalnızca 2010’lu yılların başlarında teknoloji şirketleri akıllı telefon benzeri yeteneklere sahip saatler üretmeye başladı.

Apple, Samsung ve diğer büyük markalar tüketici pazarında her yıl yeni akıllı saatler tanıtıyor. Pebble 2013’te ilk smartwatch’ını tanıttığında, Kickstarter’da rekor miktarda fon sağladı ve 1 milyondan fazla satmaya devam etti.

Aynı zamanda, smartwatches beraberinde birçok yeniliğe de kapı açtı.

Örneğin Garmin gibi şirketler, daha sağlam olan ve ülke seferlerini desteklemek için sensörler ve izleyiciler ile optimize edilen Fenix gibi akıllı saatleri üretiyor. Aynı şekilde, Suunto gibi şirketler, önemli derinliklerde uzun süre dayanabilen tüplü dalış için optimize edilmiş akıllı saatler üretmektedir.

Akıllı Saatler Ne Gibi Özelliklere Sahiptir?

Çoğu akıllı saat ister günlük kullanım olsun (Apple Watch’ta olduğu gibi) ister belirli amaçlar için (Garmin Fenix’te olduğu gibi) standart özelliklerden oluşan bir kullanım özelliği sunar.

Bildirimler: Akıllı

telefonlarıza kaydettiğiniz önemli olaylar veya etkinlikleri sizin için görüntüler. Bir akıllı telefona bağlı cihazlar, telefonun bildirimlerini bileğinize yansıtabilir. Örneğin, en yeni Apple Watch bir düşme sensörü içerir. Saati takarken düşerseniz, saat sonraki hareketinizi algılar; herhangi bir şey tespit etmezse, size bildirim gönderir. Bildirime yanıt veremiyorsanız, saat sizin adınıza yaralandığınızı var sayarak acil servisi sizin adınıza bilgilendirir.

Uygulamalar: Telefonunuz bildirimleri görüntülemesinin yanısıra sizin için bulunduğu ekosisteminin marketini kullanarak (App Store veya Google Play) uygulama yükleme avantajlarını da içerir.

Medya yönetimi: Akıllı saatiniz sizin için telefon üzerinde bulunan medyalara göz atmınızı sağlayabilmekte örneğin telefonunuzun galerisinde bulunan bir fotoğrafı kol saatinizde görüntüleyebilirsiniz aynı şekilde telefonunuzun kamerasına erişerek kol saatinizi bir tetikleyici gibi kullanarak fotoğraf çekme imkânı sağlayabilir bunun yanı sıra müzik dinlerken dinlediğiniz müziği değiştirme özelliğine sahip olabilirsiniz.

Sesli mesajlara yanıt verme: WatchOS veya Wear OS işletim sistemlerini çalıştıran modern akıllı saatler, ses diktesini destekler bu sayede karşı tarafa sesli mesaj gönderebilir veya telefon görüşmeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Spor Takibi: Eğer günlük hayatınızda spor sizin için vazgeçilmez bir durum teşkil ediyorsa akıllı saatiniz üzerinden atttığınız adımları ve nabzınızı kolaylıkla takip edip kaydedebilirsiniz.

GPS: Akıllı saatlerin birçoğu Gps özelliğini taşımaktadır.

Pil kullanımı: Pil kullanımı değişkenlik göstermektedir ama günümüzde en çok satan akıllı saatlerin başında yer alan Apple Watch normal kullanımda size tek şarj ile 18 saatlik bir kullanım olanağı sağlar.

Akıllı saatler bu özelliklerinin yanı sıra ileriki dönemlerde

Bir yorum bırakınız...

*