Web Sitesi Nasıl Kurulur? Acemiler için Rehber

Web Sitesi Nasıl Kurulur? Acemiler için Rehber

İnternet sitesi

İnternetin yaygın bir şekilde kullanılması ve mobil cihazlarda yaşanan devrim niteliğindeki gelişmelerden sonra artık her birimizin ceplerinde bir bilgisayar var ve bu bilgisayarlarla 24 saat online olabiliyoruz. Bu durum elbette ki çok gelişmiş bir internet altyapısı ile sağlanabiliyor. 4.5G hızıyla internete mobil cihazlar ile erişim hızlı bir şekilde sağlanabilmektedir. İnternete erişimin maliyetinin düşmesi sayesinde de internet üzerinden her türlü işlem kolay bir şekilde yapılabilmektedir. İnternet sayesinde artık eski dönemlerdeki gibi uzun fatura kuyrukları olmamakta, ulaşım için alacağımız otobüs ve uçak biletleri gibi biletleri kolay bir şekilde alabilmekte ve kariyerimizle ilgili her türlü başvuru işlemlerini internet üzerinden yapabilmekteyiz.

Hayatımızın bu denli ortasında yer alan bir olgu olan internet ile birlikte ister istemez profesyonel ve kurumsal amaçlarla iş dünyasında yer alan herkes, bununla birlikte amatör olarak da bir konuda paylaşımlarını dile getirmek isteyen kişilerin insanlarla buluştukları ilk noktanın internet siteleri olduğu da açıktır.

Dolayısıyla internet sitesi kurmak ve bu siteleri yönetmek özellikle son zamanlarda pek çok kişinin ilgi gösterdiği konular arasında yer almaktadır.

İnternet siteleri ile ilgili ilk bilinmesi gereken konu sanılanın aksine bir internet sitesini kurmak için çok ciddi teknik bilgi birikiminin gerekmediğidir. Temel düzeyde bilgisayar kullanma becerisi olan herkes, kolayca internet sitesi kurabilir.

Elbette ki internet sitelerinin yazılımla ilgili konuları vardır. Ancak bu konuları çözmek ve hem zamandan hem maliyetten kazanmak adına taslağı hazır bir şekilde sunan hazır internet sitesi kurma platformları son dönemde sadece amatörler değil; profesyoneller tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Bu durumun nedeni sıfırdan bir internet sitesi yazmanın hem çok ciddi emek ve zaman alan bir süreç olması hem de bu emek ve zamandan ötürü oldukça maliyetli olmasıdır.

Ancak dünya çapında hizmet veren hazır internet sitesi oluşturma platformları bu maliyet ve zaman kaybını minimize etmek için hazır site şablonlarını kullanarak pratik bir şekilde sitenizi dakikalar içerisinde oluşturma imkânı sunmaktadır. Burada amatörlerin kafasına takılan bir diğer konu ise bu sitelerin görünüm itibarıyla profesyonel görünümden uzak kalıp kalmayacağıdır. Bu noktada da asla olumsuz düşünmemekte fayda vardır. Zira, özellikle hazır internet sitesi hazırlama platformlarının en büyüğü olan WordPress’te birbirinden farklı yüzbinlerce tema bulunmaktadır. WordPress’in en önemli özelliği ise sitenin her noktasına müdahale etme şansı sunmasıdır.

Şimdi WordPress’i kullanarak internet sitesi hazırlamak isteyen amatörlerin bu işlemi nasıl yapacağını adım adım anlatmaya başlıyoruz.

Her şeyden önce bir alan adına ihtiyacımız var.

web domain adı

Bir internet sitesi kurmak için ihtiyacınız olan ilk şey bu internet sitesine internet tarayıcılarında sitenizin adresini belirlemektir. Sitenizin adresinin internette hangi adreste çıkacağını belirlemek için alan adı satın almalısınız.

Bugün internette milyarlarca farklı site olduğu göz önünde bulundurulduğunda sitenizin boş bir alan adında yer alması gerekmektedir. Dolu alan adlarının daha farklı şekillerde internet sitelerinde yer almasını sağlamak amacıyla son yıllarda çok farklı uzantılar ile internet sitesi adresleri alınmasına imkân tanınmıştır. En son çıkan ilginç uzantılardan bazıları ise .istanbul, .ist, .futbol, .poker, .coffee, .golf, .cafe gibi uzantı adresleridir.

Ancak internetin ilk kurulduğu günden bugüne en popüler uzantı adresi tabi ki de .com olmaya devam etmektedir. Dolayısıyla bugün hala internet sitesi kurmak isteyen kişilerin ilk tercihleri .com uzantılı alan adına sahip bir internet sitesi ile yola çıkmaktır.

Peki, siteniz için uygun alan adını nasıl bulacaksınız? Bu sorunun cevabı için uygun domain isminin sorgulanabildiği internet sitelerini adres olarak göstermek gerekecektir. Bu adreslerden uygun bir domaini sorgulayabilir ve boş olup olmadığını görebilirsiniz. Bu sorgulama işleminin ardından adresi istediğiniz süreliğine satın alabilirsiniz.

Hosting işlemi

web hosting

Domaini satın aldıktan sonra yapılması gereken işlem sitenizin yayın yapacağı sunucuları kiralama işlemini yapmaktır.

İnternet siteleri ağ bağlantıları üzerinden yaptıkları yayınları yapmak için sunuculara ihtiyaç duyarlar. Yani internet üzerinden incelediğiniz ve baktığınız bütün dosyaların yer aldığı depolama birimleri. Elbette ki internet sitesi olan herkesin sunucuya sahip olması mümkün olmadığı için bu sunucuları bünyesinde barındıran firmalar üzerinden sunucuları kiralamak günümüzde özellikle amatör anlamda internet sitesi yapan kişilerin en sık tercih ettikleri ve aslına bakılırsa da en mantıklı yoldur.

Bu sunucu kiralama işlemine hosting denilmektedir ve bir internet sitesini yayınlamak için hosting gereklidir. İnternet sitenizde yayınlamayı düşündüğünüz dosyaların büyüklüğüne göre ve sunucunun kiralanacağı süreye göre sitenize uygun bir host paketi satın aldıktan sonra şimdi sitemizi kurma işlemine geçebiliriz.

Dosya Yükleme İşlemi

web sitesi dosya yükleme

İnternet sitemizin hostunu satın aldıktan sonra sitenin hostunu satın aldığımız platformdaki kullanıcı adımızla bize özel açılmış olan hesap üzerinden sitemizin dosya yöneticisine erişebiliriz. Bu dosya yöneticisinden WordPress siteler için WordPress’in kurulum dosyalarını yüklememiz gerekmektedir.

WordPress kurulum dosyalarına WordPress’in kendi sitesinden kolaylıkla erişebiliriz. Bu dosyayı bilgisayarımıza indirdikten sonra bu dosyayı sitemizin dosya yöneticisine yüklememiz gerekiyor.

Dosyayı yükledikten sonra sitemize WordPress sitesinin temeli kurulmuş olacaktır. Bunun ardından veri tabanı işlemleri için sitemize girmemiz gerekmektedir. Siteye girdikten sonra dosya yöneticimizin ilgili veri tabanı kısmında belirlemiş olduğumuz şifreleri burada doğruluyoruz. Bu aşamada sitemizin admin paneli için gereken şifresini de belirlememiz gerekiyor. Bu şifre, sitemizin yönetimini yapacağımız admin sayfasına girmemiz ve sitedeki her türlü değişikliği yapacağımız kısmın şifresi olacak.

Burada yaptığımız ayarların ardından sitemizin admin paneline belirlediğimiz kullanıcı adımız ve şifremiz ile birlikte girebiliriz. Giriş işleminin ardından sitede yer alan “Görünüm” menüsünden “Temalar” kısmına gelmemiz gerekecek.

Burada “Yeni Tema Ekle” seçeneğini tıkladıktan sonra WordPress’in tema seçme kısmına geliyoruz. Burada sitemizle alakalı bir anahtar kelimeyi kullanarak arama yapabilir ve yüzbinlerce WordPress teması arasından sitemiz ile ilgili temayı bulabiliriz. Beğendiğimiz temanın canlı ön izlemesini de yine bu ekrandan gerçekleştirebiliyoruz.

Beğendiğimiz temayı sitemize kurduktan sonra içerik düzenlemesini yapmak tamamen becerimize kalacaktır. Ayrıca görsel ve logo ekleme işlemleri de yine pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Yayınlamak istediğimiz gönderileri uygun bir şekilde sitenin yönetim panelindeki “Yazı Ekle” menüsünden kolayca yayınlayabiliriz. Bununla birlikte sitenin sayfalar kısmından da istediğimiz sayfayı sitemize ekleyebiliriz.

Temel olarak bir internet sitesini WordPress yardımıyla kurmak bu kadar kolay. Elbette ki kurduğumuz sitenin gelişmiş özellikleri için WordPress kullanımı noktasında belli bir tecrübeye sahip olmak faydalı olacaktır.

Bu noktada verimli bir internet sitesi kurmak için gerekenlerin başında WordPress sitenin yönetim panelinde belli bir süre uğraşmak gelmektedir. Zaten bir müddet uğraştan sonra panelin kullanıcı dostu tasarımı sayesinde kolayca panele hâkim olabilirsiniz. Bu sayede her türlü internet sitesini WordPress üzerinden tasarlayabilecek duruma kısa sürede geleceğinizden şüpheniz olmasın.

WordPress’in pratikliğini ve aklınıza gelebilecek tüm web uygulamalarını gerçekleştirebildiğiniz gördükten sonra istediğiniz esnekliğe sahip internet sitesini WordPress ile kurabilir ve oldukça profesyonel görünümlü internet siteleri tasarlayabilirsiniz.

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...