Dünya Atmosferinde En Çok Bulunan Gaz | Sonsuz Teknoloji

Dünya Atmosferinde En Çok Bulunan Gaz

atmosfer gaz

Atmosfer nedir sorusu birçok kişi tarafından oldukça merak edilen soruların başında gelmektedir. En kısa ve en basit şekilde atmosfer, dünyamızda bulunan hava tabakasına denilmektedir. Gözle gördüğümüz bu hava tabakasından ziyade, atmosferin içerisinde birçok tabaka bulunmaktadır. Bu tabakalar sırasıyla troposfer, stratosfer, mezosfer, termosfer,ekzosfer olarak bilinmektedir. Her tabakanın dünya için önemi oldukça fazladır. Şimdi gelin birlikte bu tabakaları birlikte inceleyelim ve dünya atmosferinde hangi gazlar varmış yakında tanıyalım.

Dünya Üzerinde Bulunan Atmosfer Tabakaları

Dünyamızda beş farklı atmosfer tabakası bulunmaktadır.  Kuşkusuz bu tabakaların önemi oldukça fazladır. Dünya atmosferinin en altındaki katmandan başlayarak, en üst katmanda bulunan atmosfer tabakalarını gelin birlikte inceleyelim.

Troposfer Katmanı

Atmosfer katmanları içerisinde en altta bulunan Troposfer, dünyamız için oldukça önemlidir. Dünyamız üzerinde bulunan tüm gazların en yoğun şekilde bulunduğu bu katman, hem kutuplarda hem’ de Ekvator içerisinde farklı kalınlıklarda bulunur.

Stratosfer Katmanı

Dünya atmosferinde bulunan ikinci önemli katman olarak bilinir. Stratosfer katmanında rüzgarlar görülebilmektedir. Yer çekiminin az olduğu bu katmanda sıcaklık değişkenlik gösterebilmektedir. Atmosfer katmanının içerisinde yer alan bu katmanın sıcaklık değeri ise -55 derece ile -3 derece arasında değişmektedir.

Mezosfer Katmanı

Atmosferde bulunan ikinci katman olarak bilinir. Koruyucu katman olarak bilinen Mezosfer, birçok küçük göktaşının ve cismin yok olduğu katmandır.

Termosfer Katmanı

Adından anlaşılacağı üzere oldukça sıcak olan bu katman, güneş ışınlarını yoğun olarak hissetmektedir. Bu katmanın en önemli özelliklerinden biride, haberleşme sinyallerinin kaliteli olmasıdır.

EkzosferKatmanı

Atmosfer katmanları içerisinde en üst tabakada bulunmaktadır. Yer çekiminin düşük olduğu ve uyduların bulunduğu bu katmadan sonra uzayın derin boşluğu karşımıza çıkmaktadır.

Atmosferde Bulunan Gazların Özellikler ve Gaz Oranları

Dünya atmosferinde onlarca farklı gaz bulunabilmektedir. Bu gazların birçoğu bizler için gerekli iken, birçoğu’ da oldukça zararlıdır. Atmosfer katmanları içerisinde bulunan gazlar birçok film ve yarışma programlarına soru olmuştur. Dünya atmosferinde en çok bulunan gaz nedir sorusu birçok kişi tarafından oldukça merak edilir. Şimdi gelin birlikte hem temel gazları inceleyelim hem’ de bu sorunun cevabını birlikte öğrenelim.

Nitrojen

Adını filmlerde duyduğumuz bu gaz dünyamız için oldukça önemlidir. Nitrojen insanlar için önemli olmasa’ da bitkiler için son derece önemlidir. Kokusuz olan bu gaz bitkilerin üremisinden, gübreleme işlemine kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Atmosfer katmanları içerisinde %78 oranında bulunur.

Oksijen

Dünya üzerinde bulunan canlılar için oldukça önemlidir. Atmosfer

içerisinde %21 oranında bulunan bu gaz, birçok gazla reaksiyona girebilmektedir. Canlılarla birlikte, bitkiler ve hayvanlar içinde olmazsa olmaz olan bu gaz aynı zamanda su içerisinde’ de bulunur.

Argon

Atmosfer katmanları içerisinde bulunan Argon gazı, kokusuz olmasıyla dikkat çekmektedir. Koruyucu gaz olarak bilinen bu aynı zamanda dünya çevresinde hareketsiz olarak bulunur. Nitrojen yani Azot gazından daha fazla çözünürlüğe sahip olan bu gaz, birçok alanda kullanılabilmektedir. Dünya atmosferinde bulunan bu gaz elektronik sanayi, ampul yapımı, çift cam teknolojisi başta olmak üzere kullanılmaktadır.Argon, atmosfer içerisinde yaklaşık %0,93 oranında yer almaktadır.

Karbondioksit

Kokusu, renk değerleri olmayan bu gazdünya içerisinde yaşayan birçok canlı için oldukça zararlıdır. Dünyamızda bulunan bu gazı genellikle bitkiler ortadan kaldırmaktadır. Bitkiler karbondioksit gazını alıp, yerine herkes için faydalı oksijen gazını vermektedir. Karbondioksit gazı dünya genelinde %0,038 oranında bulunmaktadır.

Atmosferde Bulunan Gazların Sıralaması

Dünya atmosferinde en çok bulunan gaz nedir sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Nitrojen, atmosferin katmanları içerisinde %78 oranında bulunur. Atmosferimizde bulunan oksijen gazının oranı ise %21 olarak bilinmektedir. Atmosferimizde bulunan ve birçok alanda kullanılan Argon gazının oranı ise %0,93 olarak bilinmektedir. Birçok canlı için zararlı olarak bilinen karbondioksit gazının oranı ise %0,038 olarak bilinmektedir. Tüm gazların değerleri baz alındığında dünya atmosferinde en çok bulunan gaz nedir sorusunun cevabı’ da çıkmış olmaktadır. Dünyamız atmosferinde en çok nitrojen yani azot gazı bulunmaktadır.

Dünya üzerinde en çok bulunan gaz olan Nitrojen birçok alanda kullanılmaktadır. Temel olarak araç lastiklerinde kullanılan bu gaz, havacılık sektörü içerisinde’ de kullanılmaktadır. Ayrıca yüksek sıcaklıklara maruz kalan uçakların, tekerliklerinde yanmayı önlemek için kullanılmaktadır.

Bir yorum bırakınız...

*