WiGig nedir ve Wi-Fi 6'den Farkı Nedir? | Sonsuz Teknoloji

WiGig nedir ve Wi-Fi 6’den Farkı Nedir?

WiGig

Wi-Fi 6 yolda, ancak alabileceğiniz en hızlı kablosuz teknoloji değil. WiGig, kısa mesafelerde süper hızlar için tasarlanmış ve 2019’da geliştirilmiş bir versiyonla geliyor.

WiGig Temelleri

WiGig, 2,4 GHz veya 5 GHz frekanslarını kullanan Wi-Fi 6 ve Wi-Fi’nin diğer “normal” sürümlerinden farklı olarak 60 GHz frekansında kablosuz olarak veri iletir.

60GHz frekansı 2.4GHz veya 5GHz’den daha fazla veriyi bir kerede aktarabilir. Bu, daha hızlı kablosuz veri aktarım hızlarına dönüşür. Özellikle, WiGig’in şu anki sürümü gerçek dünyada yaklaşık 5 Gbps hıza ulaşırken, Wi-Fi 6’nın gerçek  hızları muhtemelen 2 Gbps civarında olacak. WiGig’in daha yeni, daha iyi bir versiyonu var, bu da 10 Gbps civarında daha hızlı olanı.

Kulağa harika geliyor, ama bir dezavantajı var. Daha kısa dalga boyları, WiGig’in çok daha küçük bir çekim aralığına sahip olduğu anlamına gelir. Wi-Fi Alliance, WiGig’in mevcut versiyonunun hüzme şekillendirme sayesinde 10 metreye kadar mesafeleri destekleyebileceğini gösteriyor. Bununla birlikte,  WiGig sinyali duvarlardan veya diğer engellerden geçmekte zorlanır. Bu nedenle ancak bir oda içerisinde kullanılabilir.

WiGig cihazları gerektiğinde 2.4GHz veya 5GHz frekanslarına düşebilir. Ancak, bu frekanslarda, WiGig’in süper hızlarını elde etmiyor.

WiGig 802.11ad ve 802.11ay

WiGig, 2009 yılında bu teknolojiyi zorlayan bir ticaret birliği olan Wireless Gigabit Alliance tarafından ilk kez duyuruldu. 2013 yılında, Wireless Gigabit Alliance kapatıldı ve Wi-Fi Alliance (Wi-Fi 6 gibi Wi-Fi standartlarını denetleyen aynı ) ele geçirildi. “Wi-FI CERTIFIED WiGig” artık WPA3 güvenliği gibi bir Wi-Fi Alliance standardır.

2012 yılında yayınlanan WiGig’in orijinal sürümü 802.11ad standardını kullanmaktadır. Maksimum 10 metrelik bir mesafede 5 Gbps’lik hız sunar.

Daha yeni, daha hızlı bir standart olan 802.11ay, 2019’da piyasaya sürülecek, bu yüzden yakında daha hızlı WiGig ürünleri görmeyi bekliyoruz. Qualcomm’daki Dino Bekis, The Verge’e bu yeni standardın iki kat hızlı olabileceğini ve 100 metreye kadar mesafeler üzerinde iletişim kurabileceğini söyledi.  Bu standartları, Wi-Fi 6 olan 802.11ax ile karıştırmayın.

WiGig Ne İçin Kullanılır?

WiGig, Wi-Fi 6 yerini almayacak. WiGig, daha yeni WiGig standardında genişletilmiş aralıklarla, duvarlardan ve diğer engellerden geçemeyecek. Aynı odada WiGig kullanarak WiGig’den yararlanmak için hiçbir engel olmaksızın iki cihazınızın bağlanmasını sağlayacak. Wi-fi gibi diğer odalardan kullanım olmayacak.

Bununla birlikte, WiGig’den yararlanabilecek bazı teknolojiler:

  • Bir bilgisayar, kablosuz olarak aynı odada yüksek çözünürlüklü bir sanal gerçeklik kulaklığına güç verebilir.
  • Bir telefon, tablet veya bilgisayar, içeriği aynı odada yüksek çözünürlüklü bir TV’ye veya başka bir monitöre kablosuz olarak akabilir.
  • Açık havada bulunan kablosuz erişim noktaları, süper hızlı hızlar için WiGig üzerinden iletişim kurabiliyor, internet bağlantılarının kablosuz olarak yayınlanmasını sağlıyor.
  • WiGig, iki cihaz arasında veri göndermenin çok daha hızlı bir yoludur, aynı odada yeterince yakın oldukları sürece ve yollarda herhangi bir engel yoksa. Her cihaz için kullanamayacağınız özel amaçlı bir kablosuz teknoloji olsa da, Wi-Fi 6 daha esnektir. Daha uzak mesafelerde kullanılabilir.

WiGig’i Nasıl Alabilirim?

WiGig’i Wi-Fi için isteğe bağlı bir eklenti olarak düşünün. WiGig’i destekleyen herhangi bir cihaz, WI-FI 6 gibi temel standartları da destekleyecektir. Ancak, her Wi-Fi 6 cihazı WiGig teknolojisini içermez. Bu teknolojiyle ilgileniyorsanız, WiGig destekli cihazlara göz atın.

Teorik olarak, bir gün WiGig özellikli bir yönlendirici ve WiGig özellikli bir dizüstü bilgisayar satın alabilir ve kapsama alanındayken süper hızı elde edebilirsiniz; ancak bu cihazlar henüz piyasada görünmemiş olabilirsiniz. WiGig özellikli cihazları 2019 yılından sonra daha fazla görmeye başlayacaksınız.

Bir yorum bırakınız...

*