WPA3 WiFi Güvenlik Standardı Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

WPA3 WiFi Güvenlik Standardı Nedir?

WPA3

Yönlendiriciniz ağınızı güvende tutan güvenlik önlemi ile gelir. Telefonunuz veya bilgisayarınız olsun, cihazlarınız, çevrimiçi etkinliğinizi ve cihazlarınızı bilgisayar korsanlarından korumak için bir güvenlik protokolü kullanır. Şu anda, tüm cihazlar ve yönlendiriciler WPA2 güvenlik protokolünü kullanıyor, ancak önümüzdeki birkaç yıl süresince zamanla hepsi değişecek. WiFi Alliance tarafından geliştirilen bir sonraki WiFi güvenlik standartıdır. WPA3 adlı bu yeni güvenlik protokolü, WPA2’nin eksikliklerinin üstesinden gelmek ve artan IoT cihazlarının güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için üretildi.

WPA3 WiFi Güvenlik Standardı

WPA3 WiFi güvenlik standardı WPA2’nin devamıdır. Şu anda yalnızca sertifikasyon aşamasındadır ve henüz destekleyen bir cihaz yoktur. Ancak, bir kez kullanıma sunulduğunda, WiFi, özellikle de halka açık WiFi daha güvenli hale getirecektir. Ayrıca, ağınızdaki IoT cihazlarının oluşturduğu güvenlik açıklarını kakpatacak, ağınızı daha zor hale getirecek ve verilerinizi daha iyi şifreleyecektir.

Kaba kuvvet saldırılarına karşı koruma

WPA3, kaba kuvvet saldırılarına karşı koruma sunar. Kaba kuvvet saldırsı WPA2’de pek çok durumda, daha güçlü bir kuvvet ve denemelerin başarısını, aynı zamanda akıllı tahminde bulunmayı ve kullanıcılar tarafından takip edilen kötü şifre belirleme kurallarına dayanarak başarılı olurlar. WPA3 ile, bu yöntem artık çalışmayacaktır çünkü şifreler farklı şekilde doğrulanacak. Her şifre girişimi, cihazı ağ ile iletişim kurmaya zorlar. Cihazlar, WPA2’de yaptıklarıyla karşılaştırıldığında, farklı bir şekilde, daha az etkili bir kaba kuvvet saldırısı yapmalarına göre kimlik doğrulaması yapacaklar.

WiFi Kolay Bağlantı

Cihazların ağınıza bağlanmasını kolaylaştırmak için WPA3, WiFi gibi kolay bir bağlantıya sahiptir; böylece telefonunuz gibi önceden bağlı olan güvenilir bir cihaz, yönlendiricinizdeki bir QR kodunu ve bağlanmak istediğiniz cihazı tarar. Telefonunuz, cihazı ağınıza bağlamak için aracı olarak hareket edecektir. Kolay Bağlantı isteğe bağlıdır, bu yüzden yeni bir eklenti olsa da, kullanıcıların bunu kullanmak isterlerse destekleyecek cihazları bilinçli olarak bulmaları ve satın almaları gerekir.

WiFi’de Veri Şifreleme

Halka açık WiFi’in hiçbir zaman güvenli olmadığı bilinmektedir. Özel WiFi ağları için bile güvenlik uzmanları, verilerinizi güvende tutmak için bir VPN kullanmanızı önerir. WPA3 ile artık kamuya açık WiFi’nin güvensiz olduğu konusunda endişelenmenize gerek yok. Yöneltici ve cihazınız bu protokolü destekliyorsa, ağdaki verileriniz şifrelenecektir.

Cihazlar Değişecek

Telefonlarda ve bilgisayarlarda kullanılan hem yönlendiriciler hem de ağ kartları olan cihazların bu standarda güncellenmesi gerekir. Bazı durumlarda, mevcut yönlendiriciler ve aygıtlar bir ürün yazılımı veya sürücü güncellemesiyle WPA3’e geçebilir, ancak çoğu durumda yeni donanım satın alınması gerekir. Bu, yeni bir telefon, yeni bir bilgisayar ve yeni bir yönlendirici satın almak anlamına gelir. Pahalı gelebilir, ancak yeni protokol önümüzdeki birkaç yıl içinde yaygınlaşacak ve çoğu insan yeni bir cihaz satın alacak gibi görünüyor.

Şu anda WPA3 ile uyumlu cihazlar yok. Sertifikasyonlar sadece birkaç gün önce duyuruldu ve cihaz üreticilerinin onaylanması için makul bir süre alacak.

Bir yorum bırakınız...

*

bilgisayar temizleme

Bilgisayar Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar geçmişi silme veya bilgisayar geçmişi temizleme işlemi sadece ziyaret edilen web ...
realme oyuncu

Realme X50 Pro 5G Player Edition Özellikleri ve Fiyatı

Realme firması Çin’de  oyuncu sürümü olan Realme X50 Pro 5G Player Edition ...
Avira Optimizer

Avira Optimizer Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Akıllı telefon ve tabletler, kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak zamanla yavaşlayabilmektedir. Yavaşlayan cihazlar ...
stadia

Google Stadia Sonunda Güncellendi! İşte Yeni Gelen Özellikler

Google firması tarafından geçtiğimiz yıllar içerisinde geliştirilen ve oyun severlere sunulan bulut ...
a+ galeri

A+ Galeri Nedir? Özellikleri Nelerdir?

A+ Galeri nedir, özellikleri nelerdir? Son dönemin en popüler mobil galeri uygulamasını ...
5g televizyon

5G Bağlantı Teknolojisine Sahip Akıllı Televizyon Viomi 21Face

Xiaomi firmasının alt markası olan Viomi, geçtiğimiz günlerde düzenlediği lansman kapsamında yeni ...
note-10

Uzun Süre Kullanabilecek En İyi Telefon Modelleri 2020

En iyi telefon modelleri konusunda insanların kafası karışık ve telefon üreten firmalar ...
nox cleaner

Nox Cleaner Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Akıllı telefon kullanıcılarının en büyük problemlerinden biri de zamanla yavaşlayan sistemlerdir. Kullanıcılar ...