Windows 10 Mayıs 2020 Güncellemesi ile Kaldırılan Özellikler | Sonsuz Teknoloji Windows 10 Mayıs 2020 Güncellemesi ile Kaldırılan Özellikler | Sonsuz Teknoloji

Windows 10 Mayıs 2020 Güncellemesi ile Kaldırılan Özellikler

windows 10 format

Windows 10 Mayıs 2020 güncellemesi kullanıcılar tarafından bilgisayarlarına yüklenmeye devam ediyor. Windows 10 her güncellemede olduğu gibi bu güncellemede de yeni özellikler, çeşitli değişiklikler, güvenlik düzeltmeleri ve daha  bir çok yenilikle geliyor. Güncelleme her zaman sorun çözmüyor bazende sorunlar getirebiliyor. Windows 10 güncellemelerinde yeni özellikler geldiği gibi bazende eski özellikler kullanımdan kaldırılıyor. Windows 10 Mayıs güncellemesi ile de bazı eski özellikler kaldırdı.

Cortana Asistan

cortana

Microsoft artık Cortana’yı Siri, Alexa veya Google Asistan için ses yardımcısı rakibi olarak geliştirmiyor. Bunun yerine, sesle etkinleştirilen bir üretkenlik aracı olma yolunda. Cortana’dan takvim kontrol edilebilir, Office belgeleri bulunabilir veya Microsoft yapılacaklar listelerinizi güncellemesini isteyebilirsiniz. Windows 10 için asistan kullanmak istiyorsanız Microsoft Mağazası’ndan almanız gerekecek.

3D Yazdırma

Microsoft Print 3D’yi kaldırmıyor, ancak yeni güncelleme desteği artık vermiyor. Güncelleme almadığından dolayı zamanla 3D yazdırmada kullanılmaz hal alacaktır. Bunun yerini üçüncü taraf uygulamalara yönelmek gerekecektir.

Yeni Microsoft Edge

edge

Microsoft eski Edge’i kaldırıp Mayıs 2020 güncellemesinde Chromium tabanlı bir sürümle geliyor. Yeni Edge tarayıcısı Mayıs 2020 güncellemesinden önce yayınlanmıştı, ancak yeni özelliklerin tümü henüz mevcut değil. Yeni sürüme geçmediyseniz, Mayıs güncellemesi sizin için güncelleyecektir. Yeni özellikler kesinlikle incelemeye değer ve Yeni Edge’yi çok daha Chrome gibi hissedeceksiniz.

Masaüstü Mesajlaşma Değişiklikleri

Windows mobil cihazı kullandıysanız, kısa mesajların masaüstü bilgisayar ile senkronize olmasının ne kadar keyifli olduğunu bilirsiniz.  Ne yazık ki, bu artık olmayacak. Masaüstü mesajlaşma uygulaması hala mevcut olsa da, senkronizasyon işlevi kaldırılıyor.

Ekran Alıntısı Aracı

ekran alıntısı

Mayıs 2020 güncellemesi Ekran Alıntısı Aracı’nı ortadan kaldırıyor. Microsoft Snip & Sketch Tool‘u piyasaya sürdüğünden, bu özelliğin kaldırılması bekleniyordu. Yeni uygulama Ekran Alıntısı Aracı ile aynı şekilde çalışıyor. Ancak, daha güçlü ve kullanışlı bir sürüm olmasını sağlayan ek özellikler ile geliyor.

Windows To Go Kaldırıldı

windows go

Windows’u cebinizde taşımak için kullanılan harika bir özellikti. Windows 10, 8 veya 8.1’in sürümünü başka bir bilgisayarda kullanmak için bir flash sürücüde veya harici sabit sürücüde taşıyabilirsiniz. İlk geldiğinde çok beklenen bir özellikti. Ayrıca, Windows kullanıcılarına taşınabilir Linux dağıtımlarına benzer bir şey sundu. Hem kişisel hem de iş kullanıcıları bundan keyif aldılar.

Ne yazık ki, Windows To Go, Mayıs 2020 güncellemesiyle artık yok. Microsoft, 1903 güncelleştirmesi itibariyle bu özelliği güncelleştirmeyi  durdurmuştu .

Mayıs 2020 Güncelleme

windows güncelleşt

Bilgisayarınız daha önce güncellenmişse, bu değişikliklerin bazılarını zaten fark etmiş olabilirsiniz. Henüz yapmadıysa, sabırlı olun. Güncelleme yakında size gelecek. Güncellemeyi manuel olarak “Ayarlar -> Güncelleştirme ve Güvenlik -> Windows Update” ye giderek başlatabilirsiniz. Güncellemeyi hemen göremeyebilirsiniz. Microsoft güncellemeyi kademeli olarak yayınlar Bu nedenle zaman zaman kontrol edebilirsiniz. Windows 10 otomatik güncellemleri kapatmadıysanız cihazınız zaten güncellemeyi otomatik olarak yapacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...
Bulut tabanlı sistemler

Bulut Tabanlı Sistemler Ne Demek?

Bulut tabanlı sistemler, kuruluma ihtiyaç duymadan web tabanlı uygulamalar yardımı ile online ...