Windows 10'da Ayrılmış Video Belleği Nedir Ne İşe Yarar ve Nasıl Artırılır? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Ayrılmış Video Belleği Nedir Ne İşe Yarar ve Nasıl Artırılır?

video ram

Windows PC’de Ayrılmış Video RAM ile ilgili hataları görmek? Video editörleri ve yeni video oyunları gibi grafik yoğun programlar yürütmek için mi uğraşıyorsunuz? Daha fazla video RAM’e ihtiyacınız olabilir.

Ayrılmış Video Bellek (RAM) Nedir?

Video Bellek, bilgisayarınızın grafik işlem birimi veya GPU ile çalışan ayrılmış bir bellek türüdür. GPU, bilgisayarınızın ekranındaki görüntüleri görüntülemekten sorumlu grafik kartında  bulunan bir yongadır. Teknik olarak yanlış olsa da, GPU ve grafik kartı terimleri sıklıkla birbirinin yerine kullanılır.Video RAM’iniz, oyun dokuları ve ışık efektleri de dahil olmak üzere GPU’nun ihtiyaç duyduğu bilgileri tutar. Bu, GPU’nun bilgi ve çıktı videosuna hızlıca ekranınıza erişmesine izin verir.

Bu görev için video RAM’in kullanılması sistem RAM’inizi kullanmaktan çok daha hızlıdır çünkü video RAM grafik kartındaki GPU’nun hemen yanındadır. Ayrılmış Video Bellek bu yüksek yoğunluklu amaç için üretilmiştir ve bu nedenle “ayrılmıştır”.

Ayrılmış Video Bellek Nasıl Kontrol Edilir?

ayrılmış video belleği

Windows 10’da sahip olduğunuz ayrılmış video bellek miktarını aşağıdaki adımları izleyerek kolayca görüntüleyebilirsiniz:

 • Windows Tuşu + I tuşlarına basarak Ayarlar menüsünü açın.
 • Sistem” girdisini seçin, ardından sol kenar çubuğunda Monitör sekmesini tıklayın.
 • Aşağı kaydırın ve Gelişmiş görüntü ayarları metnini tıklayın.
 • Ortaya çıkan menüde, ayarları görüntülemek istediğiniz monitörü seçin  Ardından alttaki “Ekran 1 için görüntü  bağdaştırıcısı özellikleri” metnini tıklayın.
 • Ayrılmış Video Belleğinde video için ayrılmış belleği göreceksiniz.

Ayrılmış Video Belleği Nasıl Artırılır?

Video RAM’inizi arttırmanın en iyi yolu bir grafik kartı satın almaktır. Entegre grafikler kullanıyorsanız ve düşük performanstan etkilenmiyorsanız, özel bir grafik kartına  geçiş yapmak video çıkışınızda harikalar yaratır. Ancak, bu sizin için bir seçenek değilse dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi, Ayrılmış Video Belleğini iki şekilde artırabilirsiniz.

BIOS’ta Ayrılmış Video Belleğini Artırın

Birincisi bilgisayarınızın BIOS’unda Ayrılmış Video Bellek ayarlanıyor. BIOS menüsüne giriş bilgisayarınızın anakartına göre değişiklik gösterir. Bilgisayarınız açılırken genellikle “Delete” tuşşu veya F8 F12 gibi tuşlara basarak BIOS’a giriş yapın ve Gelişmiş Özellikler, Gelişmiş Yonga Kümesi Özellikleri veya benzerleri adlı menüde bir seçenek arayın. Bunun içinde, Grafik Ayarları, Video Ayarları veya VGA Paylaşım Bellek Boyutuna yakın bir şey denen ikincil bir kategori arayın.

Bunlar, GPU’ya ne kadar bellek ayırdığınızı ayarlama seçeneği içerir. Varsayılan genellikle 128MB’dir; RAM’niz yeterliyse bu değeri 256MB veya 512MB’a çıkarmayı deneyin.

Eğer CPU veya BIOS bu seçeneğe sahip değilse bunu değiştirmenizde, size yardımcı olabilecek başka bir çözüm var.

Kayıt Defteri ile Düzenleme

Başlat Menüsü’ne veya Windows +R tuşlarına basarak çalıştır kutusuna regedit yazarak bir Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresi açın. Sisteminizi Kayıt Defterinde dağıtabileceğinizi unutmayın, bu yüzden burada dikkatli olun.

Aşağıdaki konuma gidin:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Intel

Sol kenar çubuğundaki Intel klasörünü sağ tıklayın ve Yeni> Anahtar‘ı seçin. Bu anahtarı GMM olarak adlandırın. Bunu yaptıktan sonra, soldaki yeni GMM klasörünü seçin ve sağ tarafın içinde sağ tıklayın.

regedit video ram

Yeni> DWORD (32 bit) Değeri‘ni seçin. Buna DedicatedSegmentSize adını verin ve “Ondalık” “seçeneğini belirlediğinizden emin olarak bir değer verin. Megabaytta, minimum değer 0’dır ve maksimum 512‘dir. Bu değeri ayarlayın, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bir oyunun çalışmasına yardımcı olup olmadığına bakın.

Bu yöntemlerin çalışması garanti edilmez, ancak denemeye değerdir. Çok fazla sistem RAM’ınız yoksa ve entegre grafiklerle oyun oynama konusunda sorun yaşıyorsanız, kullanılacak tümleşik grafikler için ek bir RAM eklemeyi deneyin. Çoğu görev gibi, bu genellikle bir dizüstü bilgisayarda yükseltme yapmak ve bir masaüstünde basitleştirmek imkansızdır.

Ne tür İşlemlere Video RAM Gerekir?

Ayrılmış Video Bellek tüketiminde büyük bir faktör, monitörünüzün çözünürlüğüdür. Video RAM, GPU’nuzun ekranda görüntülediği süre boyunca ve öncesinde bir görüntü tutan çerçeve ara belleğini saklar. Daha iyi ekranlar 4K oyun gibi daha yüksek çözünürlüklü görüntüler görüntülenecek daha fazla piksel aldığından daha fazla video bellek kullanır.

Ekranınızın yanı sıra, oyundaki dokular ihtiyacınız olan video RAM’i’ büyük ölçüde etkileyebilir. En modern PC oyunları, performans veya görsel kalite için grafik ayarlarını ince ayar yapmanızı sağlar. Düşük veya Orta ayarlarda daha ucuz bir kartla birkaç yıl önce çıkmış bir oyunu oynayabilirsiniz. Ancak oyun içi dokuları normalden daha iyi gösteren Yüksek veya Ultra kalite veya özel modlar çok fazla RAM’e ihtiyaç duyacaktır.

Kenar yumuşatma gibi güzelleştirme özellikleri pürüzlü kenarların düzgünleştirilmesi ayrıca ekstra piksellerden dolayı daha fazla video RAM kullanır. Aynı anda iki monitörde oynarsanız, bu daha da yoğun olur.

Oyunla ilgilenmemekle birlikte, bazı popüler yazılımlar da adil bir miktar video RAM gerektirir. AutoCAD gibi 3D tasarım yazılımı, özellikle Photoshop’ta yoğun düzenlemeler ve yüksek kaliteli video düzenleme, yeterli video RAM’ınız yoksa sorunlar yaşarsınız.

Ne Kadar Ayrılmış Video Belleğe İhtiyaç Var?

Herkes için mükemmel bir Video RAM değerinin olmadığı açıktır. Bununla birlikte, bir grafik kartında ne kadar Video RAM hedefleyeceğiniz hakkında bazı temel kurallar sağlayabiliriz.

1-2GB Video RAM: Bu kartlar genellikle 100 doların altında. Entegre grafiklerden daha iyi performans sunarlar, ancak modern oyunların çoğunu ortalamanın üstündeki ortamlarda kullanamazlar. Entegre grafiklerle çalışmayan eski oyunları oynamak istiyorsanız, uygundur. Video düzenleme veya 3D çalışma için önerilmez.

3-6GB Video RAM: Bu orta menzilli kartlar, ılımlı oyun veya biraz yoğun video düzenleme için iyidir. Ultra-çılgın doku paketlerini kullanamayacaksınız, ancak 1080p’de modern oyunlar oynamanızı birkaç sorunla bekleyebilirsiniz. Paranız kısasa, 4GB’lık bir kart edinin, ancak  6GB daha geleceğe yönelik bir seçenektir.

8GB Video RAM ve üstü: Bu kadar RAM içeren yüksek kaliteli video kartları ciddi oyuncular içindir. En son oyunları 4K çözünürlükte oynamak istiyorsanız, çok yüksek sayıda Video RAM’a sahip bir kart gerekir.

Ancak, Grafik kartı üreticileri, GPU’nun ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak bir karta uygun miktarda Video RAM ekler.

Video Bellek Dezavantajları

Normal RAM gibi, daha fazla Video RAM’ın her zaman daha iyi performans anlamına gelmediğini unutmayın. Kartınızın 4 GB’lık bir Video RAM’i varsa ve yalnızca 2 GB’lık bir oyun oynuyorsanız, 8 GB’lık bir karta yükseltmek fark edilir bir şey yapmaz.

Yeterli Video RAM’a sahip değilse. Video RAM dolarsa, sistem standart RAM’e dayanacak ve performans düşecektir. Daha düşük bir kare hızından, doku pop-up’larından ve diğer olumsuz etkilerden muzdarip olursunuz. Aşırı durumlarda, oyun bir taramayı yavaşlatabilir ve oynanamaz hale gelebilir.

Video RAM’ın performansta sadece bir faktör olduğunu unutmayın. Sistem RAM’inin düşük olması birçok programı aynı anda çalıştırmanızı önler ve  sistem performansınızı da ciddi şekilde sınırlar.

Video RAM’in bilgisayarınızın genel performansının küçük çapta etkilediğini unutmayın. Zayıf bir GPU, çok fazla Video RAM ile iyi performans göstermez. Dolayısıyla, oyun ve grafik performansınızı artırmayı düşünüyorsanız, öncelikle grafik kartınızı, işlemcinizi ve RAM’inizi yükseltmeniz gerekecektir. Video RAM kendine olan payı alacaktır.

 1. melih
  18:36 12 Ekim 2020 18:36

  bende daha önce oluyordu fakat şuan olmuyor nasıl oldurabilirim ?

 2. bende olmuyor değeri 64 yapıyorum ondalık seçiyorum tamam a basıyorum ama tekrar kendini onaltılığa alıyor çözümü nedir?

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...