Chrome Uzantı İzinleri Nasıl Kontrol Edilir? | Sonsuz Teknoloji Chrome Uzantı İzinleri Nasıl Kontrol Edilir? | Sonsuz Teknoloji

Chrome Uzantı İzinleri Nasıl Kontrol Edilir?

chrome eklenti

Google, her Chrome uzantısının izinlerinin Ekim ayında kontrol edilmesini vaat etti ve söz verilen uzun süre sonunda uzantılar artık kontrol edilebiliyor.

Bir uzantı yüklerken herhangi bir bilgi istemi göremezsiniz. Bu uzantı “Ziyaret ettiğiniz web sitelerindeki tüm verilerinizi okuyup değiştirin” diye sorarsa, yapabileceğiniz tek şey kabul edip “Uzantı Ekle” yi tıklamaktır. Ancak, uzantı yüklendikten sonra şimdi bu izni iptal edebilirsiniz.

Chrome Uzantısının İzinleri Nasıl Değiştirilir?

Bir uzantının verilerinize erişimini kontrol etmek için, araç çubuğunuzdaki uzantının simgesine sağ tıklayın ve “Bu, site verilerini okuyabilir ve değiştirebilir” seçeneğine gidin. Tercih ettiğiniz seçeneği belirleyin:

chrome uzantı etkin

Uzantıya tıkladığınızda: Uzantı, tıklayana kadar verilerinizin hiçbiri görünmez. Bunu yaptığınızda, geçerli sekmeden verilere erişebilir. Bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde bir uzantı otomatik olarak bir şey yaparsa, tıkanıncaya kadar çalışmaz.

[geçerli web sitesi] üzerinde: Uzantı yalnızca geçerli web sitesindeki verileri çalıştırabilir ve görebilir. Tüm web sitelerinden veri göremez.

Tüm sitelerde: Bu varsayılandır. Uzantı, tüm web sitelerindeki verileri görebilir ve değiştirebilir. Herhangi bir web sitesini yüklediğinizde otomatik olarak çalışabilir ve bir şeyler yapabilir.

Seçtiğiniz seçenek, uzantıyı ne için kullandığınıza ve ne kadar güvendiğinize bağlıdır. Ama şimdi bir tercih etme seçeneğiniz var.

“Site erişimi hakkında daha fazla bilgi edinin” düğmesi sizi bunun nasıl çalıştığını açıklayan bir Google destek sayfasına yönlendirir.

Uzantının Erişebileceği Web Sitelerini Özelleştirme

Eklentiler sayfasından bir uzantının çalıştığı belirli sitelerin listesini de yönetebilirsiniz. Erişmek için, sağ üst köşedeki üç nokta menü> Diğer Araçlar> Uzantılar‘ı tıklayın.

chrme menü

Kontrol etmek istediğiniz uzantı için “Ayrıntılar” düğmesine tıklayın.“Bu uzantının ziyaret ettiğiniz web sitelerindeki tüm verileri okuması ve değiştirmesine izin ver” sağında, “Belirli sitelerde” öğesini seçin.

chrome site

Artık, uzantının “İzin verilen siteler” listesinden erişebileceği belirli siteler listesini kontrol edebilirsiniz. Bir web sitesi eklemek için “Ekle” düğmesini tıklayın ve bir adres yazın veya izin verilen bir web sitesini listeden kaldırmak için menü düğmesini tıklayın ve “Kaldır” ı tıklayın. Bu, uzantının içerik menüsünden “ [geçerli web sitesi] üzerinde” seçeneğini seçmekle aynıdır.

Bir yorum bırakınız...

*

E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...
Bulut tabanlı sistemler

Bulut Tabanlı Sistemler Ne Demek?

Bulut tabanlı sistemler, kuruluma ihtiyaç duymadan web tabanlı uygulamalar yardımı ile online ...