Windows 10'da SmartScreen Filtresi Nedir ve Nasıl Devre Dışı Bırakılır? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da SmartScreen Filtresi Nedir ve Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

 

Windows 10’daki SmartScreen filtresi, PC’nizi şüpheli ve zararlı uygulamalar ve dosyalardan korumanıza yardımcı olur. Ayrıca, tanınmayan bir uygulamayı çalıştırmayı denediğinizde SmartScreen filtresi de bir uyarı mesajı gösterebilir. SmartScreen, potansiyel olarak istenmeyen uygulamaların çalışmasını hızlı bir şekilde algılamak, uyarmak ve engellemek için Microsoft bulut gücünden yararlanır. Tipik olarak, SmartScreen filtresini kolayca tanınmayan uygulamalar için birkaç tıklamayla baypas edebilir ve gerektiğinde uygulamayı veya dosyayı çalıştırabilirsiniz.

SmartScreen filtresinin çalışmasını istemiyorsanız, Windows 10’da kolayca devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows Defender’ı Kullanma

SmartScreen filtresini devre dışı bırakmanın en kolay yolu, Windows Defender Güvenlik Merkezi tarafından sağlanan seçenekleri kullanmaktır. En iyi şey Windows Defender, uygulamalar ve dosyalar, Microsoft Edge ve Mağaza uygulamaları için SmartScreen ayarlarını tek tek kontrol etmenizi sağlar.

windows defender güvenlik merkezi

1. Başlat  arama Menüsüne “Windows Defender Güvenlik Merkezi

”ni yazarak açın.

2. Windows Güvenlik penceresinde, sol panelde görünen “Uygulama ve tarayıcı denetimi” sekmesine gidin.

3. SmartScreen’i tamamen devre dışı bırakmak için, üç kategorinin tamamı için “Kapalı” radyo seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

SmartScreen’i etkinleştirmek istediğinizde, “Uyar” veya “Engelle” yi de seçebilirsiniz. “Uyar” seçeneğini belirlerseniz, SmartScreen, tanınmayan bir uygulama veya dosyayı açmaya çalıştığınızda sizi uyarır. Uygulamayı çalıştırıp çalıştırmayacağınızı seçebilirsiniz. “Engelle” seçeneğini belirlediyseniz, SmartScreen bir uyarı mesajı gösterir ve dosyayı veya uygulamanın çalışmasını engeller. İşiniz bittiğinde, sisteminizi yeniden başlatın.

Bir yorum bırakınız...

*