Winrar Nedir ? | Sonsuz Teknoloji Winrar Nedir ? | Sonsuz Teknoloji

Winrar Nedir ve Winrar’a Şifre Nasıl Koyulur?

winrar şifre

Winrar nedir ve Ne işe yarar?

WinRar, dijital dosyalarınızı sıkıştırarak boyutunu küçültme ve arşivleme yapan programın adıdır. Winrar birden fazla dosyayı sıkıştırıp boyutunu küçültüp tek dosya haline getirilmesini sağlar. Winrar ile hazırlanmış dosyaların e-mail ile rahatlıkla transfer yapılmasını ve İnternet ortamına dosya yüklenmesine kolaylık sağlar.

WinRAR programı popüler sıkıştırma formatları olan RAR ve ZIP dışında CAB, ARJ, LZH, TAR, GZ, ACE, UUE, BZ2, JAR, ISO, 7Z, Z gibi formatları okuyabilen, çözümleyebilen ancak bu formatlarda sıkıştırma yapmayı tercih etmeyen bir programdır.

Başlangıç

Sıkıştırmak istediğiniz dosya veya dosyaları bir klasör içinde veya masaüstünde toparlayın. Yani sıkıştırılacak dosyaların aynı url içerisinde olması gereklidir.  Şifrelemek istediğiniz dosyaları “Ctrl” tuşuna basarak tek tek seçin ve sağ tık yapın.

winrar

Size, Winrar ile ilgili 4 seçenek sunulacaktır. “Arşive Ekle”; Bu seçenekle yapacağınız işlemde winrar seçenekleri açılır. Burada bir çok seçeneği kullanarak sıkıştırma yaparsınız. Genel olarak kullanılan menü budur. Bu seçeneği seçtiğinizde aşağıdaki menü karşınıza çıkacaktır. Burada kullanılabilecek bir çok seçenek vardır.

winrar2

 

Arşive Ekle [Dosya adı.rar]“; Dosya adı.rar alanı dosyalarınızın bulunduğu klasörün adıdır. Winrar, sıkıştıracağı dosyaları varsayılan olarak dosyaların bulunduğu klasöre aynı isimde winrar dosyasını oluşturur. Benim yaptığım örnekte dosyalar masa üstünde olduğu için dosya adı otomatik “Desktop.rar” gözükmektedir. Peki bu seçeneği seçerek ne olur? Sıkıştıracağınız dosyalar “dosya adı”nın olduğu yere yukarıdaki winrar menüsü açılmadan ve başka hiç bir işlem yapmadan direk olarak “rar” olarak sıkıştırarak kayıt eder. Winrar’ın hiç bir seçeneğini değerlendirmeden sıkıştırırsınız. Sıkıştırılacak dosyalar winrarda şifre koyma, bölme gibi işlemler yapılmayacaksa bunu hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz.

“Sıkıştır ve eposta gönder”; Bu seçenek ile yapacağınız işlemde winrar sıkıştırma menüsü açılır istediğiniz ayarlamalrı yaptıktan sonra oluşturulan winrar dosyası bilgisayarınızda ayarlı olan e-posta hesabına yönlendirerek oluşturulan dosyayı  yeni posta oluşturarak postanın ekine ekler. Eposta seçeneği dosya boyutu büyük dosyaları inanılmaz derecede düşürür. Bilgisayarınızda eposta ayaları yapılmamışsa hata alırsınız. Bu seçenek bilgisayarınıza kayıt yapmadan oluşturulan postaya kayıt yapar.

“Sıkıştır  [Dosya adı.rar] ve  eposta gönder”; Bu işlem yapılan winrar işlemini hem dosya adı klasörüne winrar olarak kayıt eder hemde e posta oluşturur.

Winrar’a Nasıl Şifre Koyulur?

Şifreleyerek sıkıştırmak istediğiniz dosyaları seçin sağ tık yapın “Arşive Ekle” seçeneğini seçin. Karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır.

winrar3

Bu menüne Arşiv adı otomatik olarak dosyaların olduğu klasör adı olur buradan arşiv adını değiştirebilirsiniz. Arşiv adı değiştirilirken sonundaki “rar” uzantısı değiştirilmez. “Arşiv Biçim”in altındaki “rar4” ve “zıp” de sıkıştırma formatlama biçimleridir.

Dosyaları şifrelemek için sağ alta “Parola Seç“i tıklayın. Bu menüyü seçtiğinizde karşınıza aşağıdaki alan açılacaktır.

winrar4

“Parolayı girin” alanına oluşturmak istediğiniz şifreyi girin ikinci alana aynı parolayı doğrulamak için tekrar girin. “Dosya isimlerini Şifrele”yi olduğu gibi bırakırsanız oluşturulan winrar dosyasına girildiğinde dosyalar gözükür dosya dışa aktarılırken şifre ister. “Dosya isimlerini Şifrele”ye çeltik atarsanız, şifre girmeden dosyaları da göremezsiniz. “tamam” diyerek şifreyi oluşturmuş olursunuz. Ana ekranda “tamam”ı tıkladıktan sonra dosyalarınızın olduğu yere şifreli winrar dosyanız oluşturulmuş olacaktır.

Winrarda şifre oluştururken güçlü şifre oluşturmaya özen gösterin. Çünkü internet ortamında winrar dosyalarını kırmak için çok şifre çözücü program vardır. Bu tür programlar her türlü alternatif şifreleri deneyerek şifre çözmeye çalışırlar. Şifreniz ne kadar karmaşık ve ne kadar güçlü olursa çözülmesi de o kadar zor ve imkansızlaşır. Hatırlaması kolay güçlü şifre nasıl oluşturulur makalesine buradan bakabilirsiniz.

Videolu Anlatım

Bir yorum bırakınız...

*

windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...