En İyi 5 Ücretsiz Yazılım Güncelleme Programı | Sonsuz Teknoloji

En İyi 5 Ücretsiz Yazılım Güncelleme Programı

yazılım güncelleme

En iyi yazılım güncelleme programları normalde bizim tek tek uğraşarak el ile yaptığımız güncelleme işlemlerini, tıpkı windows’un kendini güncellemesi gibi, program üzerinden otomatik olarak yapan programlardır. Özellikle bilgisayar ile çalışan ve doğal olarak çok sayıda masaüstü yazılım kullanan bilgisayar kullanıcıları bu yazılımları tek tek güncellemek istemezler. Bu yüzden bu tür programlar bilgisayar üzerinden çalışanların sıkça kullandığı yazılımlardandır.Şimdi lafı daha fazla uzatmadan sizler için derlediğimiz en iyi ücretsiz yazılım güncelleme programları listemize daha yakından bakalım.

Patch My PC Home Updater

Patch My PC Home Updater

Patch My PC Updater programı taşınabilir (portable) bir yazılım güncelleyicidir. Arayüzü oldukça sade olan programın kullanımı da oldukça kolaydır. Birçok yazılım güncelleyici arasından öne çıkmasını sağlayan bir başka özelliği ise, programı bilgisayarınıza yükledikten sonra hiçbir tuşa basmanıza gerek yok. Çünkü programın manuel olarak güncelleme seçeneği bulunmuyor. Programın bilgisayara yüklenmesinin ardından, program kendi kendine güncel olmayan bütün yazılımları tarayıp tespit ettikten sonra hepsini güncelliyor. Bu sayede hem Windows’un hem de diğer önemli yazılımların daima güncel kalması sağlanarak ortaya çıkabilecek güvenlik açıklarının önüne hızla geçilmiş oluyor.

Programın Diğer Artı Yönleri:

 • Güncellemelerin yanı sıra yazılım yamalarını da yükleyebilir
 • Program panelinden güncel ve güncel olmayan programları renk ile ayırır
 • Eğer bir program için yama indirilmek istenmiyorsa, tek tıkla yama yükleme iptal edilebilir
 • Yüzlerce yazılım için güncelleme desteği verir
 • Kullanıcı isterse yazılım ve sürümlerini kaldırmak amacıyla da kullanabilir

Eğer bilgisayarınızı sürekli güncel tutarak hem zaman hem de güvenlik açısından avantajlı olmak istiyorsanız Patch My PC Homer Updater’ı mutlaka deneyin.

IObit Software Updater

IObit Software Updater

Arayüzü son derece basit ancak bir o kadar da kullanışlı olan diğer bir yazılım güncelleyici ise IObit Software Updater’dır. Bu programın güzel taraflarından biri, herhangi bir yazılımı güncellemeden önce mevcut ve yeni sürüm numaralarını kullanıcıya göstermesidir. Bu sayede bir sürümün ne kadar eski olduğu anlaşılabilir. Programın diğer bir artısı da hem tek tek hem de toplu olarak yazılımların güncellenebilmesine olanak tanımasıdır. Buna ek olarak, güncellemeler için zaman ayarı sayesinde, yapılan ayara göre, program güncelleme yapar veya size bunu bildirir. Programın tek eksisi ise, ücretsiz sürüm olduğu için günde sadece 2 yazılımın otomatik güncellenmesine izin vermesidir.

Programın Diğer Artı Yönleri:

 • Her güncelleme öncesinde geri yükleme noktası oluşturma uyarısı yapar ve güncellemeden sonra silinip silinmeyeceğini sorar
 • Güncellemeleri program içinden yapar ve web tarayıcıya ihtiyaç duymaz

OUTDATEfighter

OUTDATEfighter

Adından da anlaşıldığı gibi OUTDATEfighter bilgisayarınızdaki eski yazılımlara karşı savaş açan bir yazılım güncelleyicidir. Bu programın en dikkat çeken özelliği hem tek tek hem de toplu güncelleme yapılmadan önce, indirilecek yazılımların yeni sürümlerini virüs taramasından geçirmesidir. Bu da güvenlik açısından diğer yazılım güncelleyicilere göre onu bir adım öne çıkarır. Buna ek olarak, eğer bazı yazılımı güncellemek istemezseniz de bu yazılımların güncellenme özelliğini programdan kapatabilirsiniz.

Programın Diğer Artı Yönleri:

 • Program Windows XP’de bile kullanılabilir
 • Windows güncellemelerini yapabilir
 • Yazılım kaldırma özelliği vardır
 • Güncellemeleri program içinden yapar ve web tarayıcıya ihtiyaç duymaz

Update Notifier

update-notifier

Diğer yazılımlara göre arayüzü biraz demode olsa da Update Notifier da oldukça kullanışlı bir yazılım güncelleyicidir. Programın en belirgin özelliklerinden biri güncellemelerin günlük, haftalık veya aylık olarak zamanlanabilmesidir. Programın sevilen bir diğer özelliği de taşınabilir olmasıdır. Bir usb bellek yardımıyla istediğiniz yere götürebilir ve istediğiniz bilgisayarda çalıştırarak o bilgisayarın güncellemelerini yapabilirsiniz. Programın bir başka özelliği de gelen güncelleme bildirimleri için yok sayma özelliğinin olmasıdır. Bunun dışında eğer bir yazılımın güncelliğini kontrol etmek isterseniz tüm yazılımları taramanıza da Update Notifier ile gerek yok. Sadece güncellemek istediğiniz program için bir tarama başlatarak yeni güncelleme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Programın Diğer Artı Yönleri:

 • Tamamen ücretsiz bir programdır
 • Bilgisayar başlarken gecikme özelliği vardır
 • Arka planda çalışmakta ve çok az RAM kullanmaktadır
 • Yazılımı indirmek için web tarayıcıya ihtiyaç duyar; çünkü sürümleri doğrudan yazılımın kendi kaynağından indirir.
 • Update Notifier bilgisayara yüklenmez. İndirdikten sonra direkt çalıştırılır

SUMo

SUMo

En iyi ücretsiz yazılım güncelleyiciler arasında son sırada SUMo bulunmakta. SUMo kcsoftware tarafından Windows güncellemeleri için geliştirilmiş ufak, kullanışlı ve tamamen ücretsiz bir yazılım güncelleyicidir. Programın öne çıkan özelliği, bilgisayarda diğer programlara göre çok daha ayrıntılı bir sürüm taraması yapması ve genellikle daha fazla güncellenmesi gereken yazılım bulmasıdır. Tabi bunun dezavantajı da programın diğer güncelleyicilere göre daha yavaş olmasıdır. Ayrıca bazı yazılım güncelleyiciler de olduğu gibi SUMo da güncelleme gerektiren yazılımların mevcut ve yeni sürümlerini kullanıcıya gösterir. SUMo’nun en büyük eksisi, program içi güncelleme yapmaması ve kullanıcıyı indirme bağlantısını kendisi bulması için internete yönlendirmesidir.

Programın Diğer Artı Yönleri:

 • Uygulamaları güncellemelerin büyük ve küçük olmasına göre sınıflandırır
 • Hem normal hem de taşınabilir bir programdır
 • Yama indirme desteği vardır
 • Yazılımların BETA sürümlerini ayarlardan filtreleme özelliği bulunmaktadır
 • Türkçe dil desteği vardır

Bir yorum bırakınız...

*