Youtube'u Ne Zaman ve Kim Kurdu? | Sonsuz Teknoloji

Youtube’u Ne Zaman ve Kim Kurdu?

youtube

YouTube, merkezi Birleşik Devletler’in California eyaletinin San Bruno şehrinde bulunan hepimizin kullandığı video paylaşım sitesidir. Site, 2005 yılında eski PayPal çalışanları Chad HurleySteve Chen ve Jawed Karim tarafından kuruldu.

Hurley ve Chen, YouTube fikrinin internet üzerinde yer alan bir çöpçatan sitesine benzediğini ve Hot or Not adındaki bir siteden ilham aldığını belirtmiştir. YouTube, Sequoia Capital firmasının Kasım 2005 – Nisan 2006 yılları arasında yaptığı 11.5 milyon dolarlık yatırımı sayesinde şirket olarak hayata geçti.

www.youtube.com alan adı 14 Şubat 2005 yılında etkinleştirildi. Şirketin ilk merkezi Kaliforniya’daki San Diego Hayvanat Bahçesi’nde bulunan bir pizza ve Japon lokantasının üzerindeki bir dairede bulunuyordu

13 Kasım 2006 yılının Kasım ayında ise 1.65 milyar dolara Google tarafından satın alınmıştır. YouTube üzerinde yer alan ilk video Me at the zoo (Hayvanat bahçesinde ben), şirketin kurucusu Jawed Karim tarafından 23 Nisan 2005 tarihinde yayınlandı ve halen sitede yer almaktadır.

Site büyük bir hızla büyüdü ve 2006 yılının Temmuz ayına gelindiğinde şirket, siteye her gün 65.000 yeni videonun yüklenmiş ve günde 100 milyon görüntüleme gerçekleştirmiş. Araştırma şirketi comScore şirketinin yayımladığı bir araştırmaya göre Youtube, video pazarının %43’üne sahip olan sitede Mayıs 2010 itibarıyla 14 milyar video görüntülemesi gerçekleşmiştir. 2014 yılında  ayda 800 milyon ziyaretçiye ulaştı.

Üçüncü parti web analizi hizmeti veren Alexa ve SimilarWeb, 2015 yılının Haziran ayında sitenin dünyanın en çok ziyaret edilen üçüncü web sitesi olduğunu belirtti. SimilarWeb, aylık 15 milyar ziyaretçi ile dünyanın en çok ziyaret edilen TV ve video web sitesi olduğuna dikkat çekti.

Youtube’a Yüklenen İlk Video (Me at the zoo)

Görüntüdeki kişi Youtube kurucularından Jawed Karim’dir.

Bir yorum bırakınız...

*