Adobe İllustrator ve Photoshop Arasındaki Fark Nedir? ∞ Sonsuz Teknoloji

Adobe İllustrator ve Photoshop Arasındaki Fark Nedir?

Photoshop-ve-Iluustrator

Adobe firmasının fotoğraf düzenleme yazılımlarından Photoshop ve İllustrator, bazı ortak özelliklere sahip olsalar da, bu iki fotoğraf düzenleyicisi arasında elbette farklılıklar vardır. Photoshop ve İllustrator her ikisi de grafik paketleri olsa da, oluşturabildikleri grafik türleri aynı değildir. Bu yazımızda Adobe İllustrator ve Photoshop Arasındaki Fark Nedir? konusunu işleyeceğiz.

İllustrator ve Photoshop Neden Kullanılır?

Hem Adobe illustrator hem de Photoshop grafik paketleridir. Ancak, iki programı kullanarak oluşturabileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz grafik türleri farklıdır.

İlgili: Lightroom ve Photoshop Arasındaki Fark Nedir?

Photoshop bir raster fotoğraf düzenleyicidir. Photoshop yalnızca mevcut fotoğrafları işlemekle kalmaz, aynı zamanda sıfırdan bir fotoğraf oluşturmak için de kullanılabilir. Photoshop, bir grafik düzenleyici olarak tasarlanmıştır ve grafik oluşturma ve düzenleme ile ilgili çok sayıda aracı vardır.

İllustrator ise bir vektör grafik düzenleyicisidir. Vektör grafiği, matematiksel formüllerden oluşan bir grafiktir. Bu formüller daha sonra görsel bir resme dönüştürülür.

Photoshop ve İllustrator arasındaki temel fark, fotoğrafları düzenleme yöntemleridir. Bu iki program arasındaki yaptıkları işlere göre farkları daha yakından inceleyelim.

İllustrator Kullanmanın Photoshop’a Göre Avantajları

Adobe Illustrator

İllustrator’ın Photoshop’tan daha iyi yapabileceği çok şey var. Photoshop ile karşılaştırıldığında İllustrator’ın ana avantajlarının bir kısmı.

Vektör Grafikleri

İllustrator, vektör grafikler ile ön plana çıkan bir programdır. Vektör grafikler, fotoğrafta bozulma olmadan herhangi bir boyuta ölçeklenebilen görüntülerdir. Vektör grafiği sonsuz ölçüde büyütülebilir veya küçültülebilir ve çözünürlüğü asla kaybetmez. İllustrator, marka logosu tasarlamak için ideal bir programdır ve Photoshop’a göre daha avantajlıdır.

Sıfırdan Tasarım

İllustrator’da bulunan çizim araçlarının sayısı nedeniyle, sıfırdan harika sanatsal görsel tasarımlar çıkarabilirsiniz. İllustrator muhtemelen piyasadaki en güçlü dijital sanat programıdır. Bu yüzden grafik tasarımdan dijital sanatçılara ve hatta film yapımcılarına kadar çok çeşitli endüstri sektörleri tarafından tercih edilmektedir.

Raster’i Vektöre Dönüştürme

İIllustrator, yerleşik araçlarının bir çoğunu kullanarak raster fotoğrafların vektörleştirilmiş sürümlerini oluşturabilirsiniz. Vektör ve raster grafikler arasındaki fark nedeniyle benzer bir görüntü elde etme olasılığınız yoktur. Yine de, raster tabanlı tasarımları vektörleştirmek amacıyla kullanmak için harika bir araçtır.

İllustrator’a Göre Photoshop Kullanmanın Avantajları

İllustrator güzel parlak vektörler oluşturabilir, ancak Photoshop tam anlamıyla güçlü tarama düzenleme ve oluşturma araçlarıyla doludur. İşte bunlardan birkaçı.

Raster Grafikleri

Düzenlenmesi gereken piksel tabanlı bir görüntünüz varsa, o zaman Photoshop tercih edilmesi gereken programdır. Çok güçlü bir fotoğraf oluşturucu ve düzenleyicisidir. Raster grafikler, piksellerden oluşur. Kendi başlarına, bu pikseller pek kullanışlı değildir, ancak onları bir araya getirip kendi fotoğraflarınızı oluşturabilirsiniz.

Piksel düzeyinde bir raster düzenleme yeteneği, Photoshop’u fotoğrafları ve diğer rasterleştirilmiş görüntüleri düzenleme ve işleme söz konusu olduğunda  photoshop güçlü bir programdır.

Fotoğraf Birleştirme

Photoshop, mevcut fotoğrafları birleştirerek kendinize yeni harika fotoğraflar elde edebilirsiniz. Bir manzara fotoğrafına kendi fotoğrafınız ile birleştirerek kendinizi o manzarada çekinmiş gibi bir fotoğraf elde edebilirsiniz montajlama için harika bir araçtır.

Fotoğraf Düzenleme

Fotoğrafları düzenlemeyi kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz pek çok araç vardır. Photoshop’ta, pozlamadan doygunluğa, renkten kontrasta kadar her türlü ayarlamayı yapabilirsiniz. Photoshop’ta ayrıca fotoğraflarınızı kırpabilir ve döndürebilirsiniz. Nesneler ekleyebilir veya kaldırabilir ve hatta resimlerinizin gerçekten öne çıkmasını sağlamak için bazı harika efektlerle oynayabilirsiniz.

Adobe İllustrator ve Photoshop Karşılaştırma

Gördüğünüz gibi hem Photoshop hem de İllustrator inanılmaz derecede güçlü tasarım araçlarıdır. Biraz farklı olsa da. Adobe, bu uygulamaları birbiriyle bağlantılı olarak kullanmanızı tavsiye eder. Adobe uygulamaları bir birlerine rakip olmak için değil bir birlerini tamamlamak için tasarlanmışlardır. Aralarında ufak ama önemli farklılıklar vardır. Adobe yazılımları bir araya geldiklerinde harikalar çıkartabilirsiniz.

İlgili: Adobe Programları ve Özellikleri Nelerdir?

Bu uygulamaların ikisini de birleşitirerek kullanırsanız, harikalar çıkarabilirsniz. Grafik tasarımrıcısı yolunda gidecekseniz zaten bu programları kullanmak zorunda olduğunuzu göreceksiniz.

  1. Muhammed Alkan
    18:35 16 Ekim 2020 18:35

    Konunuz Çok İşime Yaradı Teşekkürler Sayenizde Kolayca Aradaki Farkı Öğrendi Açıklayıcı ve Net Bir Yazı Olmuş Tebrikler

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...