Akıllı Telefonların Güvenliğini Arttıracak Yöntemler | Sonsuz Teknoloji

Akıllı Telefonların Güvenliğini Arttıracak Yöntemler

akıllı telefon sorun

Günümüzde akıllı telefon kullanımı git gide artmaktadır. Artan kullanım sebebiyle kullanıcılar, birtakım güvenlik problemleri ile karşı karşıya gelmektedir. Söz konusu güvenlik problemleri yüzünden, birçok insan oldukça zorlu günler yaşamaktadır. Zorlu günler yaşamak istemeyen akıllı telefon kullanıcıları, alınabilecek güvenlik önlemlerini araştırmaktadır. Bizlerde sizler için birçok kişinin merak ettiği güvenlik önlemlerini listeledik. Listemizi gelin birlikte inceleyelim.

APK Dosyaları Zararlı Olabilir

apk dosyaları

Birçok kullanıcının indirdiği APK dosyaları oldukça zararlı olabilir. Resmi mağazalar dışından indirilen bu uygulamalar, kullanıcıların kişisel bilgilerini çalabilir ve söz konusu zararlı yazılımlar fotoğraflarınızı ele geçirebilir. Bu tip durumlarla karşılaşmamak adına, APK dosyalarından uzak durmak son derece önemlidir. Kullanıcıların resmi mağazalar dışından uygulama indirmemesi, alınabilecek güvenlik önlemlerinin başında gelir. Google play Store’da da sahte taklit yazılımlardan uzak durun. Sahte yazılımları nasıl anlayabileceğinize dair makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Antivirüs Uygulamaları Kullanmak Son Derece Önemli

antivirüs

Akıllı cihazlarda antivirüs uygulamalarının kullanılması son derece önemlidir. Özellikle finans gibi işlemlerle ulaşan bireyler, bu uygulamalar sayesinde işlemlerini güvenle yapabilir. Zira, daha önce indirdiğiniz ve fark etmediğiniz bir uygulama banka hesap bilgilerinizi çalabilir. Bu tip durumlarla karşılaşmamak adına Kaspersky Mobile gibi bilindik uygulamaların kullanılması gerekmektedir.

Ekran Kilitleri Yerine Parmak İzi Teknolojisini Tercih Edin

parmak izi

Akıllı cihazlarda bulunan ekran kilitleri sanıldığı gibi güvenli olmayabilir. Kötü niyetli kişilerin eline geçen cihazlar, ekran kilitleri sayesinde kolaylıkla açılabiliyor. Özel olarak kullanılan ışıklandırma sayesinde, ekranda oluşan izler takip ediliyor ve cihaza giriliyor. Bu tip durumlarla karşılaşmamak adına, parmak izi teknolojisi veya yüz tanıma özelliği bulunan cihazları tercih etmek alınabilecek diğer önlemlerin başında geliyor.

Her Uygulamayı İndirmeyin

uygulama indirme

Her uygulamayı indirmek, yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Bazı uygulamalar kullanıcılardan ekstra ve oldukça gereksiz bilgiler istemektedir. Örneğin bir uygulama fotoğraflarınıza erişmek isterken, diğeri ise mesajlarınıza erişmek isteyebilir. Eğer bilindik geliştiricilerin uygulamaları değilse, bu uygulamalardan uzak durulması son derece yerinde bir karar olur.

Gelen Maillere Dikkat Edin

email

Son dönemde artan mail dolandırıcılığı sebebiyle birçok kullanıcı oldukça zor dönemler geçirmektedir. Akıllı telefon kullanıcılarına gelen mailler yüzünden kişisel bilgileriniz çalınabilir, mobil cihazınız ele geçirilebilir. Mail içerisinde bulunan ve uzantısı farklı olan linklere tıklamamak, alınabilecek diğer önlemlerin başında gelmektedir.

Bir yorum bırakınız...

*