AMD Ryzen İşlemci Serisinin Avantajları | Sonsuz Teknoloji

AMD Ryzen İşlemci Serisinin Avantajları

amd ryzen

13 Aralık 2016’da ilk ön gösterimi yapılan Ryzen serisi işlemciler, AMD için tam bir devrim niteliğindeydi. Özellikle Ryzen çıkmadan önce AMD için tam bir baş belası olan ısı problemi birçok insanın markaya tedirgin yaklaşmasına sebep olmuş ve satışları oldukça düşürmüştü.

Ryzen Nedir ?

Ryzen’ı kısaca özetleyecek olursak 2017’de piyasaya sürülen ve çıktığı ilk günden bu yana yükselen bir grafikle satışlarını devam ettiren AMD işlemci serisidir. İlk çıktığında insanların pek dikkatini çekmeyen Ryzen serisi, zamanla insanların güvenlerini kazanmış ve birçok kullanıcıdan olumlu dönüş alarak piyasada rahatça tercih edilebilen bir fiyat performans ürünü haline gelmiştir.

amd

Ryzen’ın Avantajları Nelerdir ?

Çok Daha Ucuz Fiyat

Ryzen’ın satışlarında en büyük rol oynayan avantajlarından ilki fiyat performans ürünü olmasıdır. Günümüzde bilgisayar toplarken bütçesine dikkat eden kullanıcılar özellikle AMD tercih etmektedirler. Çünkü Ryzen işlemciler sadece 1 parçadan değil, 2 parçadan fiyat avantajı sağlarlar. Bunun sebebi ise AMD uyumlu anakartların, Intel uyumlu anakartlara göre daha ucuz olmasıdır. Örneğin Intel uyumlu 3800 MHz(O.C.) destekli anakartların fiyatı ortalama 700 TL iken, AMD uyumlu aynı özelliklere sahip anakartların fiyatı ortalama 500 TL civarıdır. Tabi bu fiyatlar mağazadan mağazaya farklılık gösterebilir ancak genellikle oluşan fiyatlar bu şekildedir.

İstediğiniz Zaman İşlemci Değiştirebilme İmkanı

Ryzen için çok önemli olan bir diğer avantaj ise AMD’nin tüm Ryzen serileri için sadece AM4 Soketi kullanmasıdır. Örneğin Intel firması 8. ve 9.nesil işlemcileri için soket değişikliğine gitmiş ve bu yüzden birçok Intel kullanıcısı işlemcilerini değiştirirken anakartlarını da değiştirmek zorunda kalmışlardır. Ancak Ryzen serisi tanıtıldığından beri yola AM4 soketi ile devam eden AMD, bu zamana kadar işlemci soketlerini değiştirmemiş, böylece kullanıcılarını mağdur etmemiştir. Ayrıca AMD firması 2020 yılında da soket değişikliğine gitmeyecektir. Bu sayede işlemcinizi değiştirmeyi düşündüğünüz durumda, yeni bir Ryzen işlemci alarak yolunuza devam edebileceksiniz.

Daha Düşük Güç Tüketimi

Performans ve fiyatı ile adından çokça söz ettiren Ryzen serisi, sadece bununla da kalmıyor. Son zamanlarda rakibine bir çok konuda üstünlük sağlayan Ryzen işlemcileri, güç tüketimi konusunda da iyi bir performans gösteriyor. Özellikle Ryzen 3.Nesil işlemcilerde daha düşük güç ile daha yüksek performans verebilen bu işlemciler, Ryzen’ı tercih edenler için önemli bir avantaj daha sağlamış oluyor.

Çoklu Çekirdeklerde Daha Yüksek Performans

Tek çekirdek kullanımında bazı Ryzen serileri her ne kadar Intel’in eline su dökemese de, çoklu çekirdek kullanımında rakibini geçmeyi başarıyor. Özellikle bench testlerinde çoklu çekirdekler baz alındığında rakibi Intel’e göre daha yüksek performans sergileyen Ryzen işlemcileri, bu alanda da oldukça iddaalı.

amd avantaj

Örneğin yukarıdaki resime baktığımızda, fiyatı ortalama 1500 TL olan Ryzen 7 1800x işlemcisinin, fiyatı ortalama 2500 TL olan Intel i7 7700k işlemcisi ile karşılaştırılmasını görüyoruz. Gördüğünüz gibi aralarında yaklaşık 1000 TL gibi büyük bir fiyat farkı olmasına rağmen Ryzen 7 1800x, çoklu çekirdek testinde rakibine oldukça büyük bir fark atmış durumda.

Neden Ryzen Almalıyım ?

Son olarak aklınızda soru işaretleri bırakmamak adına, Ryzen’ın neden tercih edilmesi gerektiğini kısaca özetlemek istiyorum.

-Hem anakart fiyatından hem de işlemci fiyatından tasarruf sağlaması.
-Ryzen serisi için olan işlemcilerde yıllardır AM4 soketi kullanılması.
-Overclock ile çok daha fazla hız imkanı.
-Çoklu çekirdeklerde kanıtlanmış daha yüksek performans.

Bir yorum bırakınız...

*