Bilgisayarda Neden İkili Sayı Sistemi Kullanılır? ∞ Sonsuz Teknoloji

Bilgisayarda Neden İkili Sayı Sistemi Kullanılır?

İkili Sayı Sistemi

Yazımızda bilgisayarlar neden ikili sayı sistemi kullanırlar? Konusuna değinmeye çalışacağız. Bilgisayarlar, yıllardır kullandıkları sayı sistemi değişmeden günümüze kadar gelmeyi başardılar. Bilgisayarların kullandığı sayı sistemi günümüzde de hala 0 ve 1 olarak karşımıza çıkıyor.

Bilgisayarların neden birçok sayı sistemi varken ikili sayı sistemini tercih ettiği büyük bir merak konusu. Bildiğiniz gibi ondalık ve daha birçok sayı sistemi bulunuyor. Ancak bilgisayarlar bu sayı sistemleri yerine her zaman ikili sayı sistemini kullanıyorlar. İşte bunun sebebi temelde ikili sayı sisteminin bilgisayarlar için oldukça basit olmasından kaynaklanıyor.

İkili Sayı Sistemi Nedir?

Daha önce karşınıza ikili sayı sistemi çevirme dâhil birçok sayı çevirme işlemi çıkmış olabilir. İlk olarak bu sayı sisteminin ne olduğundan bahsedelim. Binary olarak da bilinen bu sayı sistemi, adından da anlayabileceğiniz üzere 2 farklı rakamdan oluşuyor.

Bu sayı sisteminde her şey sadece 0 ve 1 rakamlarından oluşuyor. Yani anlayacağınız üzere bilgisayarların sayı sistemi de sadece 0 ve 1’den oluşuyor. Son olarak ikili sayı sisteminin haricinde birçok sayı sisteminin mevcut olduğunu belirtmemizde fayda var. Bu sayı sistemleri kullanıcıların karşısına birçok yerde çıkabiliyor.

Bilgisayarlar Neden İkili Sayı Sistemi Kullanıyorlar?

İkili sayı sistemi konusundan az çok bahsettikten sonra şimdi asıl sorumuzun cevabına geri dönelim. Bilgisayarların 0 ve 1’den oluşan sayı sistemini kullandıklarını belirtmiştik. Bu durumun iki prensibe karşılık geldiğini belirtelim. Kısacası 0 ve 1, açık veya kapalı anlamına gelir. Bunun bir nevi kullanılan ortam içerisinde elektrik akımının olup olmamasına karşılık geldiğini de söyleyebiliriz.

Bilgisayarların bu sayı sistemini kullanması aslında donanım ve fizik yasalarına dayanır. Bilgisayarda bulunan her sayı birer elektrik sinyalidir. İlk zamanlarda bilgisayarların elektrik sinyalleri tam olarak hassas şekilde ölçülemiyor ve kontrol edilemiyordu. Bu yüzden biri pozitif diğeri negatif olmak üzere iki farklı durum arasında ayrım yapmak daha mantıklı duruyordu. İşte bu sebepten dolayı ilk bilgisayar sistemlerini oluşturabilmek için bahsettiğimiz sayı sistemini kullanıldı.

Bilgisayarlar Neden İkili Sayı Sistemi Kullanıyorlar

Bilgisayar neden ikili sayı sistemi yerine ondalık gibi sayı sistemlerini kullanmadıklarını merak ediyor olabilirsiniz. Son olarak bu konudan da kısaca bahsedelim. Bilgisayarlar için ikili sayı sisteminin oldukça kolay olduğunu belirtelim. Çünkü bilgisayarlar, sayıları sadece saymıyorlar bunun yanı sıra kararda verebiliyorlar. Bahsettiğimiz karar sistemi ise Boole cebiri mantığına dayanıyor.

Boole cebiri sisteminde değişkenler doğru ve yanlış olabiliyor. İşte bu yanlış ve doğru ifadeleri 0 (yanlış), 1 (doğru) şeklinde ifade ediliyor. Bu bahsettiğimiz mantık ise bilgisayarlarda bulunan açık ve kapalı mantığı ile oldukça uyumlu şekilde çalışıyor. Bu kısımda son olarak devrelerde ikili sayı sistemi üstüne çıkmanın çok zor olduğunu belirtmemizde fayda var.

Bir yorum bırakınız...

*