Android Go ve Android One Nedir? | Sonsuz Teknoloji Android Go ve Android One Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Android Go ve Android One Nedir?

Android one go

Her telefon markası, farklı bir sürüm kullanıyor. Google, bunlara iki seçenek daha ekledi. Android Go ve Android One, farklı türde kullanıcıları ve telefon donanımlarını hedefleyen yeni seçenekler.

Android Go Nedir?

Android Go, düşük maliyetli, düşük özellikli akıllı telefonlarda çalışacak şekilde tasarlanmış Android’in geliştirilmiş ve ağır şekilde optimize edilmiş bir sürümüdür. Gelişmekte olan pazarlarda ve henüz bir akıllı telefona sahip olamamış kullanıcıları hedefliyor.

İlk versiyonun resmi adı Android Oreo (Go edition). Android 8.1 temelli olmasına ve benzer bir görünüm ve özellik kümesine sahip olmasına rağmen, Google bunu, kullanıcılarının karşı karşıya kaldığı üç özel durumu ele almak üzere oluşturmuştur:

  • Yavaş, güvenilir olmayan veya zayıf veri bağlantısı.
  • Yerleşik piyasalarda daha ucuz, daha az yetenekli donanım.
  • Bataryayı şarj etmek için sınırlı fırsatlar.

Düşük Özelliklere, Düşük Fiyat

Android Go, düşük teknolojili cihazlarda çalışır. Bu 512MB ve 1GB RAM arasında ve 8GB’a kadar dahili depolama alanı içerir.  Go Sürümü, Android Oreo’nun tam kapasiteli özelliklerinin yarısını kaplar. Google, çoğu Go telefonunun 100 ABD dolarının altında olmasını beklediğini belirtti. Bazıları 50 dolardan bile az olabilir.

Akıllı telefonlar, uygulama olmadan olmaz elbette, Google, önemli uygulamaların çoğunu Go tarafından optimize edilmiş sürümlerini oluşturdu. Gmail, YouTube, Google Asistan, Haritalar ve Gboard sundukları ürünler arasındadır ve orijinallerden % 50 daha küçüktür. Ayrıca hızlı dosya yöneticisi Files Go dahil olmak üzere birkaç yeni uygulama vardır. WhatsApp, Facebook ve İnstagram zaten mevcut olanlar arasında.

Normal Android sürümlerini kullananlar için, Go pratik olarak çok yavaş ve yetersiz olacak. Bununla birlikte, en uygun fiyata bir telefona sahip olma imkanı, Android’i dünyanın daha da çok hedefine ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Anlaşılan Google, Android Go ile şuan mevcut akıllı telefonları almaya maddi gücü olmayan kişileri ve ülkeleri hedefliyor.

Android One Nedir?

Android One, telefon üreticilerinin Google tarafından herhangi bir değişiklik yapılmadan sağlanan Android’in el değmemiş saf sürümü olan Stok Android (Saf Android) sürümünü çalıştıran telefonları yayınlamalarını sağlayan Google tarafından yönetilen bir programdır. Program, Google ve telefon üreticileri arasındaki bir ortaklıktır. Halihazırda Saf Android kullanan telefonlar otomatik olarak Android One telefonları değildir.

Telefon üreticisinin programa katılabilmesi için bazı önemli koşulları kabul etmesi gerekir:

  • Tüm telefonların arkasında Android One logosu basılı olmalıdır.
  • Üretici, normal işletim sistemi ve güvenlik güncellemelerini sağlamayı kabul etmelidir.
  • Önceden yüklenebilen uygulama sayısı ve türü sıkı bir şekilde kontrol edilecektir.

Android One’ın Faydaları

Android One’ın temel faydaları basitlik ve destek. Basitlik, Saf Android gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Özelleştirilmemiş arabirim ve bloatware olmayışı daha hızlı, daha pürüzsüz bir performans sağlayacaktır. Pil ömrü güçlü , kullanıcı deneyimi tüm cihazlarda aynı ve kullanımı daha kolaydır. Normal Android sürümlerinden daha güçlüdür.

Telefonlar, önceden yüklenmiş tüm Google uygulamaları paketiyle ve ek uygulamalarla gelir. Destek söz konusu olduğunda, Android dünyasında genellikle nadir bulunan garantili güncellemeler alırsınız.

Tüm Android One cihazları, Google tarafından sağlanan ve üreticinin veya operatörün hazırladığı iki yıl boyunca Android’in yeni sürümlerindeki güncellemeleri alır. Ayrıca, Google’dan doğrudan üç yıl boyunca aylık güvenlik güncellemeleri alırlar.

Hangi Android

Yani, Normal Android sürümleriyle birlikte Android’in üç farklı versiyonunda, her biri farklı kullanıcı türlerini hedefliyor.

Android Go, için uygun olmaz. Öncelikle finansal nedenlerle kısıtlanmış olan kullanılmayan pazarları hedefliyor.

Normal Android sürümleri, muhtemelen çoğumuz bunu kullanıyor. Bütçeye uygun, temel işlevleri yerine getiren ve normal bir performans ile çalışan ve telefon çeşitliliği çok fazla olan iyi bir seçenektir.

Android One, Android alanında Normal Android telefondan daha fazla performans bekleyenler içindir. Telefonunuzun mümkün olduğunca basit ve düzenli olmasını istiyorsanız,  Saf Android deneyimi, Bloatware yazılımlar yok, İşletim sistemi ve güvenlik güncellemeleri ile birlikte bu sizin için.

 

Bir yorum bırakınız...

*

Apple TV

Apple TV Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızda detaylı şekilde Apple TV nedir? ne işe yarar? Açıklamaya çalışacağız. Bildiğiniz ...
lol hata

League Of Legends (LOL) Client Açılmıyor Sorunu Çözme Yöntemleri

League Of Legends (LOL), Riot Games tarafından geliştirilmiş çok oyunculu strateji türü ...
windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...