Android Go ve Android One Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Android Go ve Android One Nedir?

Android one go

Her telefon markası, farklı bir sürüm kullanıyor. Google, bunlara iki seçenek daha ekledi. Android Go ve Android One, farklı türde kullanıcıları ve telefon donanımlarını hedefleyen yeni seçenekler.

Android Go Nedir?

Android Go, düşük maliyetli, düşük özellikli akıllı telefonlarda çalışacak şekilde tasarlanmış Android’in geliştirilmiş ve ağır şekilde optimize edilmiş bir sürümüdür. Gelişmekte olan pazarlarda ve henüz bir akıllı telefona sahip olamamış kullanıcıları hedefliyor.

İlk versiyonun resmi adı Android Oreo (Go edition). Android 8.1 temelli olmasına ve benzer bir görünüm ve özellik kümesine sahip olmasına rağmen, Google bunu, kullanıcılarının karşı karşıya kaldığı üç özel durumu ele almak üzere oluşturmuştur:

  • Yavaş, güvenilir olmayan veya zayıf veri bağlantısı.
  • Yerleşik piyasalarda daha ucuz, daha az yetenekli donanım.
  • Bataryayı şarj etmek için sınırlı fırsatlar.

Düşük Özelliklere, Düşük Fiyat

Android Go, düşük teknolojili cihazlarda çalışır. Bu 512MB ve 1GB RAM arasında ve 8GB’a kadar dahili depolama alanı içerir.  Go Sürümü, Android Oreo’nun tam kapasiteli özelliklerinin yarısını kaplar. Google, çoğu Go telefonunun 100 ABD dolarının altında olmasını beklediğini belirtti. Bazıları 50 dolardan bile az olabilir.

Akıllı telefonlar, uygulama olmadan olmaz elbette, Google, önemli uygulamaların çoğunu Go tarafından optimize edilmiş sürümlerini oluşturdu. Gmail, YouTube, Google Asistan, Haritalar ve Gboard sundukları ürünler arasındadır ve orijinallerden % 50 daha küçüktür. Ayrıca hızlı dosya yöneticisi Files Go dahil olmak üzere birkaç yeni uygulama vardır. WhatsApp, Facebook ve İnstagram zaten mevcut olanlar arasında.

Normal Android sürümlerini kullananlar için, Go pratik olarak çok yavaş ve yetersiz olacak. Bununla birlikte, en uygun fiyata bir telefona sahip olma imkanı, Android’i dünyanın daha da çok hedefine ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Anlaşılan Google, Android Go ile şuan mevcut akıllı telefonları almaya maddi gücü olmayan kişileri ve ülkeleri hedefliyor.

Android One Nedir?

Android One, telefon üreticilerinin Google tarafından herhangi bir değişiklik yapılmadan sağlanan Android’in el değmemiş saf sürümü olan Stok Android (Saf Android) sürümünü çalıştıran telefonları yayınlamalarını sağlayan Google tarafından yönetilen bir programdır. Program, Google ve telefon üreticileri arasındaki bir ortaklıktır. Halihazırda Saf Android kullanan telefonlar otomatik olarak Android One telefonları değildir.

Telefon üreticisinin programa katılabilmesi için bazı önemli koşulları kabul etmesi gerekir:

  • Tüm telefonların arkasında Android One logosu basılı olmalıdır.
  • Üretici, normal işletim sistemi ve güvenlik güncellemelerini sağlamayı kabul etmelidir.
  • Önceden yüklenebilen uygulama sayısı ve türü sıkı bir şekilde kontrol edilecektir.

Android One’ın Faydaları

Android One’ın temel faydaları basitlik ve destek. Basitlik, Saf Android gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Özelleştirilmemiş arabirim ve bloatware olmayışı daha hızlı, daha pürüzsüz bir performans sağlayacaktır. Pil ömrü güçlü , kullanıcı deneyimi tüm cihazlarda aynı ve kullanımı daha kolaydır. Normal Android sürümlerinden daha güçlüdür.

Telefonlar, önceden yüklenmiş tüm Google uygulamaları paketiyle ve ek uygulamalarla gelir. Destek söz konusu olduğunda, Android dünyasında genellikle nadir bulunan garantili güncellemeler alırsınız.

Tüm Android One cihazları, Google tarafından sağlanan ve üreticinin veya operatörün hazırladığı iki yıl boyunca Android’in yeni sürümlerindeki güncellemeleri alır. Ayrıca, Google’dan doğrudan üç yıl boyunca aylık güvenlik güncellemeleri alırlar.

Hangi Android

Yani, Normal Android sürümleriyle birlikte Android’in üç farklı versiyonunda, her biri farklı kullanıcı türlerini hedefliyor.

Android Go, için uygun olmaz. Öncelikle finansal nedenlerle kısıtlanmış olan kullanılmayan pazarları hedefliyor.

Normal Android sürümleri, muhtemelen çoğumuz bunu kullanıyor. Bütçeye uygun, temel işlevleri yerine getiren ve normal bir performans ile çalışan ve telefon çeşitliliği çok fazla olan iyi bir seçenektir.

Android One, Android alanında Normal Android telefondan daha fazla performans bekleyenler içindir. Telefonunuzun mümkün olduğunca basit ve düzenli olmasını istiyorsanız,  Saf Android deneyimi, Bloatware yazılımlar yok, İşletim sistemi ve güvenlik güncellemeleri ile birlikte bu sizin için.

 

Bir yorum bırakınız...

*

ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...
City Maps 2Go

Çevrimdışı Harita Uygulaması City Maps 2Go Pro Offline Maps Özellikleri

Android cihazlar için üretilmiş en gelişmiş harita uygulamalarından olan City Maps 2Go ...
Google files

Google Files, Dosyaları Korumak İçin PİN Güvenliği Ekliyor

Google files, Android telefonlarda dosya yönetmek  ve telefonda boş alan açmakiçin kullanılan ...
pdfelement

Kolay PDF Düzenlemek İçin Wondershare PDFelement

Günümüzde en çok kullanılan belge formatlarından bir tanesi olan pdf için düzenleme ...
hevc h.265

Windows 10’da HEVC (H.265) Video Ücretsiz Nasıl Açılır?

Video  görüntü kalitesi standardı her geçen gün artmaktadır. Buna da bağlı olarak ...
marsa yolculuk

Temsili Mars Bileti Nasıl Alınır? Marsa İsim Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Mars bileti nasıl alınır? Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, geçtiğimiz günlerde ...