SSD İle Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır? SSD’nin Faydaları ∞

SSD İle Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır? SSD’nin Faydaları

SSD bilgisayar hızlandırma

Gelişen teknoloji ile birlikte depolama türleri de değişiklik göstermeye başlamış durumda. Özellikle yüksek kapasiteye çıkan depolama birimleri kendi içlerinde bir de hız olarak ayrılmakta. Peki, SSD ile bilgisayar hızlandırmak mümkün mü?

Son zamanlarda eski bilgisayarları hızlandırmak, eski laptopları hızlandırmak adı altında paylaşımlar sıkça görülmeye başlandı. SSD ile bilgisayar nasıl hızlandırılır? Sorusunun cevabı da oldukça basit.

SSD Nasıl seçilir ve SSD ile bilgisayar hızlandırma konularına girmeden önce SSD depolama birimlerini öğrenmek gerekiyor. Peki, SSD Nedir?

SSD Nedir?

Türkçeye Katı hal sürücü olarak geçen SSD’nin gerçek açılımı solid state drave’dir Yüksek hızlı çalışmaları ile kendilerini öne çıkartan bu yapılar normal depolama birimlerinden farklı çalışmakta.

Hard Disk olarak bilinen HDD’lerin aksine mekanik yapıda değil elektronik yapıdadırlar. Bir nevi USB bellek gibi çalışan SSD’ler tamirleri mümkün olabilen depolama birimleridir. HDD sürücüleri gibi mekanik aksamlara sahip olmayan depolama birimleri yüksek hızlara çıkabilmekte.

Genel anlamda SSD’lerin yazma hızları 500 ila 3200MB arasında değişiklik göstermekte. Bu hızlar satın alacağınız SSD modeline göre değişiklik göstermektedir.

 • Ön yükleme işlemlerinin hızlı yapılmasını sağlar.
 • Programların daha hızlı açılıp kapanmasını sağlar.
 • Dosya aktarımını daha hızlı yapar.
 • Oyun sever birisi iseniz oyunlarınızın yükleme ekranları kısalır.
 • Yeni nesil teknoloji kullandığı için daha sağlamdır.
 • Tamiri mümkün olabilen depolama birimleridir.
 • Saniyede 3200MB yazama/okuma hızlarına çıkabilmekte.

SSD Kullanacak kişiler ilk başlarda düşük bütçeye sahipse iki depolama birimi kullanabilirler. C: diski yani işletim sisteminin kurulu olduğu yerin SSD olmasını sağladıktan sonra D: gibi sürücüleri HDD seçerek depolama birimlerini arttırabilirler.

İlgili: SSHD, SSD ve HDD Sürücüler Arasındaki Fark Nedir?

SSD İle Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

SSD ile bilgisayar nasıl hızlandırılır? Sorusu aslında sanıldığından daha kolay cevaplanacak bir soru. SSD sistemleri tıpkı RAM’ler gibi sonradan alıp takılabilen kolay yapıda parçalardır.

SSD’ler kendi içlerinde iki modele ayrılırlar. Yeni nesil bir anakart kullanıyorsanız M2 SSD modelini tercih edebilirsiniz. Fiyat olarak daha pahalı olan bu ürün direkt olarak Anakart üstüne takılarak depolama sağlamakta.

Eski biçimde olan SSD modelleri ise HDD bağlar gibi sata kablosu üzerinden bilgisayarınıza bağlanmakta. Baştan uyaralım, laptoplara SSD takmak mümkün ancak ikili bir depolama sistemi yapmak istiyorsanız CD sürücünüzü çıkartıp yerine SSD sürücüsü takabileceğiniz bir eklenti satın alabilirsiniz.

Adım Adım SSD ile bilgisayar hızlandırma;

 • Piyasa araştırması ile yüksek hız sağlayacak olan ancak bir yandan da bütçenizi aşmayacak bir SSD bulun.
 • Laptop’a takacaksanız bir CD sürücüsü dönüştürme aparatı edinin. Eski HDD’nin yerine takacaksanız buna gerek yok.
 • Masaüstü için kullanacaksanız bir sata kablosu seti edinin.
 • SSD disklerinizi eski HDD disklerinizi çıkartarak onların yuvasına oturtun ve bağlantı kablolarını takın.
 • Temiz bir kurulum yapmak için bir işletim sistemi USB’si hazırlayın.
 • Format ekranı sırasında SSD diskinizi seçerek içerisine işletim sisteminizi kurmaya başlayın.
 • Bu aşamadan sonrası normal bir bilgisayar kurulumu ile aynı olacaktır.

Yeni depolama sisteminiz formatlandıktan sonra ek bir yazılıma gerek duymadan yüksek hız ile kullanmaya başlayabilirsiniz. İlk andan itibaren sisteminizin hızlı açıldığını fark edebilecek HDD’den farklı olan durumları saptayabilecek siniz.

SSD taktırmak için en yakın bilgisayarcılara da gidebilir veya bilgisayarınızın garantisi devam ediyorsa parçalar ile birlikte onu yetkili servise gönderebilirsiniz.

 SSD takmak ile ilgili olan kısa bir video da burada sizin için; embed link

SSD İle Eski Laptop Hızlandırmak

ssd takmak

SSD ile eski Laptop nasıl hızlandırılır? Bütçeniz dar olabilir veya size hatıra olarak bırakılmış olan bir Laptop olabilir. Onu tekrar hayata döndürmek için bazı parçaları değiştirebilirsiniz.

Bu parçalar arasında SSD diskler de bulunmakta. Laptop’için önce güçlü Ramler satın alın. Hemen ardından laptoplar için üretilmiş olan SSD disklerden satın alın.

HDD ile birlikte SSD kullanmak istiyorsanız ve tek bir HDD yuvasına sahipseniz maalesef CD/DVD sürücünüze veda etmeniz gerekecek. CD/DVD sürücüsünü sökerek yerine SSD takmak mümkün durumda.

Piyasa değeri 50 – 70TL arasında olan SSD Çevirici aparatlar ile yukarıda anlattığımız adımları izleyerek kısa sürede SSD sahibi olabilir. Eski Laptop’u hayata döndürmek konusunda adımlar atabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

Samsung Galaxy Unpacked 2022

Samsung Galaxy Unpacked 2022’de Tanıtılacak Cihazlar

Yakında düzenlenecek yeni Samsung Galaxy Unpacked 2022 etkinliğinde birçok cihazın tanıtılması bekleniyor. Etkinlikte tanıtılması beklenen cihazlardan bazılarını sizler için listelemeye çalışacağız. Güney Koreli teknoloji ...
Masa-tenisi-oyun-kurallari

Masa Tenisi Oyun Kuralları ve Masa Tenisi Süresi | 2022

Masa tenisi oyun kuralları ile ilgili son dönemlerde oldukça sık araştırma yapılmaktadır. Salon tenisi olarak da bilinen bu spor dalı, ilk olarak 1880’li yıllarda ...
karabasan

Uyku Felci Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Uyku felci neden olur, hiç merak ettiniz mi? Cevabınız evet ise uyku felci ile ilgili olan bu yazımız tam size göre. Halk arasında karabasan ...
Vivo Y16

Vivo Y16 Tasarımı ve Özellikleri Sızdırıldı

Vivo’nun yakında tanıtmasını beklediğimiz Vivo Y16 modeli için geri sayım devam ediyor. Yeni cihazın bazı özellikleri ve görüntüleri Appuals tarafından ortaya çıkarıldı. Üst düzey ...
OxygenOS 13

OxygenOS 13 Tanıtıldı! Detaylar ve Desteklenen Modeller

OnePlus, yeni bütçe dostu 10T modeliyle birlikte OxygenOS 13 arayüzünü de resmen tanıttı. Yeni arayüzün detayları ve desteklenen cihazlar için yazımıza göz atabilirsiniz. Akıllı ...
Ağustos’un Ücretsiz Amazon Prime Gaming Oyunları Belli Oldu

Ağustos’un Ücretsiz Amazon Prime Gaming Oyunları

Ağustos ayında ücretsiz dağıtılacak Amazon Prime Gaming oyunları açıklandı. Amazon Prime üyeleri, ağustos ayının başından itibaren yazımızdaki oyunlara ücretsiz sahip olabilecekler. Dünyanın dört bir ...
Intel Arc masaüstü

Yeni Intel Arc Masaüstü Ekran Kartları Yakında Gelebilir

Intel Arc masaüstü serisinin resmi çıkış tarihi henüz bilinmiyor. Ancak iddialara göre yeni Arc serisi yakında piyasaya sürülebilir. Ekran kartında rekabet son hızla devam ...
Yeni iQOO 9T

Vivo iQOO 9T Tanıtıldı! İşte Fiyatı ve Özellikleri

Yeni iQOO 9T resmen kullanıcılarla tanıştırıldı. Cihaz, güçlü amiral gemisi özellikleriyle dikkatleri çekmeyi başarıyor. Akıllı telefon sektöründe hareketlilik son hızla devam ediyor. Her sene ...
Chrome Eklentileri

En İyi Yüklü Olması Gereken Chrome Eklentileri

Google Chrome yapısı gereği hali hazırda gelişmiş bir tarayıcı. Ancak bunun yanı sıra kullanıcılara sunduğu eklenti özelliği sayesinde yeni özellik ekleme imkanı da sunmakta ...
SSD bilgisayar hızlandırma

SSD İle Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır? SSD’nin Faydaları

Gelişen teknoloji ile birlikte depolama türleri de değişiklik göstermeye başlamış durumda. Özellikle yüksek kapasiteye çıkan depolama birimleri kendi içlerinde bir de hız olarak ayrılmakta ...