SSD İle Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır? SSD’nin Faydaları ∞

SSD İle Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır? SSD’nin Faydaları

SSD bilgisayar hızlandırma

Gelişen teknoloji ile birlikte depolama türleri de değişiklik göstermeye başlamış durumda. Özellikle yüksek kapasiteye çıkan depolama birimleri kendi içlerinde bir de hız olarak ayrılmakta. Peki, SSD ile bilgisayar hızlandırmak mümkün mü?

Son zamanlarda eski bilgisayarları hızlandırmak, eski laptopları hızlandırmak adı altında paylaşımlar sıkça görülmeye başlandı. SSD ile bilgisayar nasıl hızlandırılır? Sorusunun cevabı da oldukça basit.

SSD Nasıl seçilir ve SSD ile bilgisayar hızlandırma konularına girmeden önce SSD depolama birimlerini öğrenmek gerekiyor. Peki, SSD Nedir?

SSD Nedir?

Türkçeye Katı hal sürücü olarak geçen SSD’nin gerçek açılımı solid state drave’dir Yüksek hızlı çalışmaları ile kendilerini öne çıkartan bu yapılar normal depolama birimlerinden farklı çalışmakta.

Hard Disk olarak bilinen HDD’lerin aksine mekanik yapıda değil elektronik yapıdadırlar. Bir nevi USB bellek gibi çalışan SSD’ler tamirleri mümkün olabilen depolama birimleridir. HDD sürücüleri gibi mekanik aksamlara sahip olmayan depolama birimleri yüksek hızlara çıkabilmekte.

Genel anlamda SSD’lerin yazma hızları 500 ila 3200MB arasında değişiklik göstermekte. Bu hızlar satın alacağınız SSD modeline göre değişiklik göstermektedir.

 • Ön yükleme işlemlerinin hızlı yapılmasını sağlar.
 • Programların daha hızlı açılıp kapanmasını sağlar.
 • Dosya aktarımını daha hızlı yapar.
 • Oyun sever birisi iseniz oyunlarınızın yükleme ekranları kısalır.
 • Yeni nesil teknoloji kullandığı için daha sağlamdır.
 • Tamiri mümkün olabilen depolama birimleridir.
 • Saniyede 3200MB yazama/okuma hızlarına çıkabilmekte.

SSD Kullanacak kişiler ilk başlarda düşük bütçeye sahipse iki depolama birimi kullanabilirler. C: diski yani işletim sisteminin kurulu olduğu yerin SSD olmasını sağladıktan sonra D: gibi sürücüleri HDD seçerek depolama birimlerini arttırabilirler.

İlgili: SSHD, SSD ve HDD Sürücüler Arasındaki Fark Nedir?

SSD İle Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

SSD ile bilgisayar nasıl hızlandırılır? Sorusu aslında sanıldığından daha kolay cevaplanacak bir soru. SSD sistemleri tıpkı RAM’ler gibi sonradan alıp takılabilen kolay yapıda parçalardır.

SSD’ler kendi içlerinde iki modele ayrılırlar. Yeni nesil bir anakart kullanıyorsanız M2 SSD modelini tercih edebilirsiniz. Fiyat olarak daha pahalı olan bu ürün direkt olarak Anakart üstüne takılarak depolama sağlamakta.

Eski biçimde olan SSD modelleri ise HDD bağlar gibi sata kablosu üzerinden bilgisayarınıza bağlanmakta. Baştan uyaralım, laptoplara SSD takmak mümkün ancak ikili bir depolama sistemi yapmak istiyorsanız CD sürücünüzü çıkartıp yerine SSD sürücüsü takabileceğiniz bir eklenti satın alabilirsiniz.

Adım Adım SSD ile bilgisayar hızlandırma;

 • Piyasa araştırması ile yüksek hız sağlayacak olan ancak bir yandan da bütçenizi aşmayacak bir SSD bulun.
 • Laptop’a takacaksanız bir CD sürücüsü dönüştürme aparatı edinin. Eski HDD’nin yerine takacaksanız buna gerek yok.
 • Masaüstü için kullanacaksanız bir sata kablosu seti edinin.
 • SSD disklerinizi eski HDD disklerinizi çıkartarak onların yuvasına oturtun ve bağlantı kablolarını takın.
 • Temiz bir kurulum yapmak için bir işletim sistemi USB’si hazırlayın.
 • Format ekranı sırasında SSD diskinizi seçerek içerisine işletim sisteminizi kurmaya başlayın.
 • Bu aşamadan sonrası normal bir bilgisayar kurulumu ile aynı olacaktır.

Yeni depolama sisteminiz formatlandıktan sonra ek bir yazılıma gerek duymadan yüksek hız ile kullanmaya başlayabilirsiniz. İlk andan itibaren sisteminizin hızlı açıldığını fark edebilecek HDD’den farklı olan durumları saptayabilecek siniz.

SSD taktırmak için en yakın bilgisayarcılara da gidebilir veya bilgisayarınızın garantisi devam ediyorsa parçalar ile birlikte onu yetkili servise gönderebilirsiniz.

 SSD takmak ile ilgili olan kısa bir video da burada sizin için; embed link

SSD İle Eski Laptop Hızlandırmak

ssd takmak

SSD ile eski Laptop nasıl hızlandırılır? Bütçeniz dar olabilir veya size hatıra olarak bırakılmış olan bir Laptop olabilir. Onu tekrar hayata döndürmek için bazı parçaları değiştirebilirsiniz.

Bu parçalar arasında SSD diskler de bulunmakta. Laptop’için önce güçlü Ramler satın alın. Hemen ardından laptoplar için üretilmiş olan SSD disklerden satın alın.

HDD ile birlikte SSD kullanmak istiyorsanız ve tek bir HDD yuvasına sahipseniz maalesef CD/DVD sürücünüze veda etmeniz gerekecek. CD/DVD sürücüsünü sökerek yerine SSD takmak mümkün durumda.

Piyasa değeri 50 – 70TL arasında olan SSD Çevirici aparatlar ile yukarıda anlattığımız adımları izleyerek kısa sürede SSD sahibi olabilir. Eski Laptop’u hayata döndürmek konusunda adımlar atabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

NFC Nedir Ne işe yarar

NFC Teknolojisi Nedir? Kullanım Alanları ve Özellikleri

NFC, cihazlar arasında hızlı ve güvenilir veri transferi yapma yeteneği ile bilinir. NFC'nin öne çıkan özelliklerinden biri, cihazların birbirine dokunarak veya çok yakın mesafeden ...
React Nedir

React Nedir? React ile Web Uygulaması Yapımı

Web dünyasının geliştirme alanında geliştirme işini kolaylaştıracak ve daha komplike Web sayfaları yapmaya olanak tanıyacak pek çok teknoloji bulunmakta. Bunlar arasında en çok kullanılanları ...
instagram foto

Instagram Fotoğraf Yüklenmiyor Sorununun Sebepleri

Dünya’nın en popüler uygulamaları arasında yer alan Instagram, diğer uygulamalar için bünyesinde çeşitli hataları barındırır. Instagram fotoğraf yüklenmiyor diyen kullanıcılar da bu hatalara sebep ...
X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...