SSD İle Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır? SSD’nin Faydaları ∞

SSD İle Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır? SSD’nin Faydaları

SSD bilgisayar hızlandırma

Gelişen teknoloji ile birlikte depolama türleri de değişiklik göstermeye başlamış durumda. Özellikle yüksek kapasiteye çıkan depolama birimleri kendi içlerinde bir de hız olarak ayrılmakta. Peki, SSD ile bilgisayar hızlandırmak mümkün mü?

Son zamanlarda eski bilgisayarları hızlandırmak, eski laptopları hızlandırmak adı altında paylaşımlar sıkça görülmeye başlandı. SSD ile bilgisayar nasıl hızlandırılır? Sorusunun cevabı da oldukça basit.

SSD Nasıl seçilir ve SSD ile bilgisayar hızlandırma konularına girmeden önce SSD depolama birimlerini öğrenmek gerekiyor. Peki, SSD Nedir?

SSD Nedir?

Türkçeye Katı hal sürücü olarak geçen SSD’nin gerçek açılımı solid state drave’dir Yüksek hızlı çalışmaları ile kendilerini öne çıkartan bu yapılar normal depolama birimlerinden farklı çalışmakta.

Hard Disk olarak bilinen HDD’lerin aksine mekanik yapıda değil elektronik yapıdadırlar. Bir nevi USB bellek gibi çalışan SSD’ler tamirleri mümkün olabilen depolama birimleridir. HDD sürücüleri gibi mekanik aksamlara sahip olmayan depolama birimleri yüksek hızlara çıkabilmekte.

Genel anlamda SSD’lerin yazma hızları 500 ila 3200MB arasında değişiklik göstermekte. Bu hızlar satın alacağınız SSD modeline göre değişiklik göstermektedir.

 • Ön yükleme işlemlerinin hızlı yapılmasını sağlar.
 • Programların daha hızlı açılıp kapanmasını sağlar.
 • Dosya aktarımını daha hızlı yapar.
 • Oyun sever birisi iseniz oyunlarınızın yükleme ekranları kısalır.
 • Yeni nesil teknoloji kullandığı için daha sağlamdır.
 • Tamiri mümkün olabilen depolama birimleridir.
 • Saniyede 3200MB yazama/okuma hızlarına çıkabilmekte.

SSD Kullanacak kişiler ilk başlarda düşük bütçeye sahipse iki depolama birimi kullanabilirler. C: diski yani işletim sisteminin kurulu olduğu yerin SSD olmasını sağladıktan sonra D: gibi sürücüleri HDD seçerek depolama birimlerini arttırabilirler.

İlgili: SSHD, SSD ve HDD Sürücüler Arasındaki Fark Nedir?

SSD İle Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

SSD ile bilgisayar nasıl hızlandırılır? Sorusu aslında sanıldığından daha kolay cevaplanacak bir soru. SSD sistemleri tıpkı RAM’ler gibi sonradan alıp takılabilen kolay yapıda parçalardır.

SSD’ler kendi içlerinde iki modele ayrılırlar. Yeni nesil bir anakart kullanıyorsanız M2 SSD modelini tercih edebilirsiniz. Fiyat olarak daha pahalı olan bu ürün direkt olarak Anakart üstüne takılarak depolama sağlamakta.

Eski biçimde olan SSD modelleri ise HDD bağlar gibi sata kablosu üzerinden bilgisayarınıza bağlanmakta. Baştan uyaralım, laptoplara SSD takmak mümkün ancak ikili bir depolama sistemi yapmak istiyorsanız CD sürücünüzü çıkartıp yerine SSD sürücüsü takabileceğiniz bir eklenti satın alabilirsiniz.

Adım Adım SSD ile bilgisayar hızlandırma;

 • Piyasa araştırması ile yüksek hız sağlayacak olan ancak bir yandan da bütçenizi aşmayacak bir SSD bulun.
 • Laptop’a takacaksanız bir CD sürücüsü dönüştürme aparatı edinin. Eski HDD’nin yerine takacaksanız buna gerek yok.
 • Masaüstü için kullanacaksanız bir sata kablosu seti edinin.
 • SSD disklerinizi eski HDD disklerinizi çıkartarak onların yuvasına oturtun ve bağlantı kablolarını takın.
 • Temiz bir kurulum yapmak için bir işletim sistemi USB’si hazırlayın.
 • Format ekranı sırasında SSD diskinizi seçerek içerisine işletim sisteminizi kurmaya başlayın.
 • Bu aşamadan sonrası normal bir bilgisayar kurulumu ile aynı olacaktır.

Yeni depolama sisteminiz formatlandıktan sonra ek bir yazılıma gerek duymadan yüksek hız ile kullanmaya başlayabilirsiniz. İlk andan itibaren sisteminizin hızlı açıldığını fark edebilecek HDD’den farklı olan durumları saptayabilecek siniz.

SSD taktırmak için en yakın bilgisayarcılara da gidebilir veya bilgisayarınızın garantisi devam ediyorsa parçalar ile birlikte onu yetkili servise gönderebilirsiniz.

 SSD takmak ile ilgili olan kısa bir video da burada sizin için; embed link

SSD İle Eski Laptop Hızlandırmak

ssd takmak

SSD ile eski Laptop nasıl hızlandırılır? Bütçeniz dar olabilir veya size hatıra olarak bırakılmış olan bir Laptop olabilir. Onu tekrar hayata döndürmek için bazı parçaları değiştirebilirsiniz.

Bu parçalar arasında SSD diskler de bulunmakta. Laptop’için önce güçlü Ramler satın alın. Hemen ardından laptoplar için üretilmiş olan SSD disklerden satın alın.

HDD ile birlikte SSD kullanmak istiyorsanız ve tek bir HDD yuvasına sahipseniz maalesef CD/DVD sürücünüze veda etmeniz gerekecek. CD/DVD sürücüsünü sökerek yerine SSD takmak mümkün durumda.

Piyasa değeri 50 – 70TL arasında olan SSD Çevirici aparatlar ile yukarıda anlattığımız adımları izleyerek kısa sürede SSD sahibi olabilir. Eski Laptop’u hayata döndürmek konusunda adımlar atabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...