Android Telefonda SİM Algılanmadı Kart Yok Hatası | Sonsuz Teknoloji

Android Telefonda SİM Algılanmadı Kart Yok Hatası

sim kart

Android telefonun SIM kartı okumamasının çeşitli nedenleri var. En olası nedenler, SIM kartı doğru yerleştirilmemesi veya Android telefonun bir yazılım sorunu durumu ile karşı karşıya olmasıdır. Android telefonunun SIM kartı algılayamadığı zamanlar için bazı düzeltmelere göz atalım;

SIM Kart Algılanmadı Hatası Düzeltmeleri

SIM kartın hata nedeni bir yazılım sorunu ise, bazen sorunu çözmek için basit bir yeniden başlatma yeterlidir. “Yeniden Başlat” seçeneği ile görünene kadar güç düğmesine uzun basın ve telefonu yeniden başlatın.

Android cihazınız tekrar ağa bağlanmaya çalışana kadar bekleyin ve şanslıysanız SIM kart hatasını görmezsiniz. Hata mesajını hala görüyorsanız, aşağıdaki yöntemleri denemeye başlayın.

SIM Kartı ve Bataryayı Çıkarın

Denemeniz gereken diğer bir temel müdahale ise, Batarya ve SİM kartı  çıkartmaktır. Bunu yapmadan önce Android telefonunuzun kapalı olduğundan emin olun. Bataryayı ve SIM kartı yerinden çıkardıktan sonra, yaklaşık bir dakika bekleyin ve tekrar her şeyi yerine takın.

SIM kartın yerinde gevşeme olmuş olabilir. Çoğu insanın denediği bir yöntem, SİM kartı yerine tam oturtturmak için kağıt gibi malzemelerle kullanır ve genelliklede  bu yöntem SİM kartın sıkı olmasını sağlar ve problemi çözer.

Telefonu Güvenli Modda Açın

Her uygulama iyi güvenli ve performanslı değildir. Özellikle Android market Google Play Store’da gereksiz uygulama çok fazladır. Bazı uygulamalar, hataya neden olabilir.  Sorunun uygulamalardan olup olmadığını anlamak için telefonu güvenli modda açın.

güvenli modTelefonu güvenli modda başlatmak için kapatma düğmesine “Yeniden başlat”, “Kapat” ve “Uçak Modu” seçenekleri çıkıncaya kadar basın. “Kapat” seçeneğine uzun süreli bastığınızda “Güvenli modda yndn başlat” seçeneği çıkacaktır. Telefonunuzu bu şekilde güvenli modda açın.

SİM kart sorununuza göre bir süre güvenli modda kalın ve sorunla karşılaşmaya devam edip edemeyeceğinizi görün. Eğer güvenli modda hata almıyorsanız , yüklediğiniz son uygulamaları hatırlamaya çalışın ve bunları kaldırın. Güvenli moddan çıkın ve  sorunun devam edip etmediğine bakın.

Uçak Modu Çözümü

Yukarıdaki tüm temel düzeltmeleri denediyseniz ve SIM kartın hatalı olmadığından emin olduğunuzda, Uçak modu çözümünü denemenizin zamanı geldi. Ekranınızın üstünden aşağı doğru hızlı menüyü aşağı kaydırın ve açın.

Uçak Modu

Sahip olduğunuz Android sürümüne bağlı olarak, “Uçak Modu“nu açarken bir uyarı mesajı alabilirsiniz. Etkinleştirin ve yaklaşık otuz saniye kadar açık bırakın. Uçak modunu tekrar kapattığınızda, Android cihazı bir ağ aramaya başlayacak ve umarım SIM kart hatası giderilir.

Ağ Operatörünü Seç

Mobil ağlar

Bulunduğunuz şebeke operatörü, Android telefonunuz ayarlarında seçilen operatör kullandığınız operatör değilse, kesinlikle SIM kart hatasını alırsınız. Doğru operatörü kullandığınızdan emin olmak için, “Ayarlar -> Daha Fazla -> Mobil Ağlar -> Ağ Operatörleri -> Arama Ağları (Android versiyonuna bağlı olarak)” na gidin. Android cihazınız arandığında ve sonuçları görüntüledikten sonra kullandığınız operatörü seçin.

Ön belleği Temizleyin

Ön bellek

Android’in ön belleğini temizlemek son derece basittir. “Ayarlar -> Depolama -> Dahili Depolama -> Ön belleğe Alınmış Veriler‘e veya Android sürümüne göre Ayarlar -> Bellek ve USB -> Ön belleğe Alınmış Veriler‘e  gidin. Ön belleğe alınmış verilere dokunduğunuzda, bu işlemin telefondaki tüm uygulamaların ön belleğini temizleyeceğini belirten bir açılır pencere açılır. Ön belleğe alınmış veriler temizlensin mi? mesajı gelecektir “Tamam” deyip ön bellek verilerini temizleyin. Bu işlem depolama alanınızda da yer açacaktır.

SİM kart algılamadaki hata ile ilgili bir kullanıcı olarak sizin yapacaklarınız bunlardır. Sorun halen devam ediyorsa ya telefonun SIM okuyucu kısmında sorun vardır yada SİM karta problem oluşmuştur. Bu nedenle telefonun garantisi var ise garanti kapsamında telefonunuzu servise gönderin garantisi yok ise donanımsal olarak müdahale edebilecek iyi bir servis tercih edin.

 1. Avatar
  Alisan burak yasar
  23:29 22 Temmuz 2019 23:29

  Ise yaradi calisti cok tesekkurler

 2. Avatar

  Hizmet yok şebeke tamamen gitmiş yardım eder misiniz?

 3. Avatar
  Ali Rıza
  16:37 21 Şubat 2021 16:37

  Çok teşekküreler taktikleriniz işe taradı

Bir yorum bırakınız...

*