Google Sesli Arama’nın SEO’ya Etkisi Var mı? | Sonsuz Teknoloji

Google Sesli Arama’nın SEO’ya Etkisi Var mı?

google-sesli-arama-seo

Mobil cihazlar hayatı kolaylaştırıyor. Özellikle bu dönemde masaüstü ve diğer platformlara göre mobil cihazlar önemli bir yere sahip… Hayatın hızlı akışı içinde mobil cihazlar, yeterince uyumlu bir şekilde bize ayak uydurabiliyor. Bu ayak uydurmanın sonu yok! Çünkü ihtiyaçlarımız bitmiyor ve sürekli olarak güncelleniyor.

Mobil cihazlarda arama yapmak istediğimizde sesli aramayı da çokça kullanır olduk. Google’ın asistan hizmeti de adeta bu “sesli arama” özelliğiyle donatılmış durumda… Bundan sonra herşeyin değişeceği bir döneme giriyoruz. SEO anlayışları da bu değişimden etkileniyor. Çünkü insanlar aramalarını artık daha çok sesli arama şeklinde yapıyor olacak.

Sesli Arama, Yazılı Aramadan Farklı mı?

Sesli arama, yazıyla arama yapmaktan çok daha farklı… Bu konuda pek çok çalışma yapan teknoloji firması var. Sesli aramaya ya da daha genel olarak sesle komut vermeye ayak uydurmaya çalışan teknoloji firmaları binlerce test yapıyor ve en iyi sonuçları elde edebilmek için adeta birbiriyle yarışıyor. İnsan sesine göre kendini ayarlamaya çalışan herkes başarı basamaklarında tırmanırken herkesten bir adım önde gidecek… Çünkü, sesli arama ya da sesle kumanda etme mobil hayatın bir gereği… İşte tam da bu noktada SEO ile meşgul olanlara bu gelişmeyi dikkate almak düşüyor. Aksi takdirde aradaki farkı anlamadan devam edilen SEO çalışmaları geride kalabilir.

SEO yapan ve gündemi yakından takep edenler bu ayrıntıyı dikkate almak isteyeceklerdir çünkü aramaların niteliği de değişiyor. Aramalar, sese odaklandığı için konuşma dilini yakalamaları gerekiyor. Hazırlanan tüm özgün içeriklerin bu “konuşma dili”ni tutturabilmesi gerekir. Aksi takdirde, yarışta geri kalınabilir.

İnsanlar nasıl arama yapıyor? Hangi cümle ya da kelimeleri kullanıyor? Nasıl ifade ediyor? İşte tüm bunlar artık yeni bir pencereden izlenecek. Mobil hayatın getireceği her yeniliği yakından takip edenler bir adım önde olacak!

Bir yorum bırakınız...

*