Bilgisayarda Performansı Arttırmak için Hangi Donanım Parçalarını Değiştirmek Gerekir? | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayarda Performansı Arttırmak için Hangi Donanım Parçalarını Değiştirmek Gerekir?

pc performans

Bilgisayarınızı uzun zamandır kullanıyorsanız veya kullanmaya başlayacağınız yeni bir program veya oyun yeni bilgisayara dokunuşlarla performansını arttırma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bilgisayarı değiştirmek de bir alternatiftir ancak bu gereksiz bir masraf olabilir. Bilgisayar hangi aşamada değiştirilmesi gerektiğine ilişkin makaleyi okuyunuz. Bilgisayarı değiştirme zamanınız geldiyse hangi donanım parçasını veya parçalarını değiştirmek gerekir. Bu makalede sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

1. RAM

Daha fazla bellek eklemek, yapabileceğiniz en kolay ve en erişilebilir PC yükseltmesidir. Uygun fiyatlı, birçok dizüstü bilgisayar da dahil hemen hemen her makinede  yapabilirsiniz ve fazla teknik bilgi gerektirmez.

RAM yükseltme, yavaş çalışan hemen hemen tüm bilgisayarlarda anında performans artışı sağlar. Video düzenleme veya oyun oynama gibi uygulamalarda ne kadar RAM atarsanız, bilgisayar performansınız o kadar iyi olur. Gündelik kullanım için bile, ekstra RAM arka planda daha fazla uygulama çalıştırmanıza veya tarayıcınızda daha fazla sayıda sekmeyi açık tutmanıza olanak sağlar.

Ne kadar RAM’e ihtiyacınız var?

4GB, temel miktardır. Yaklaşık 10 tarayıcı sekmesi, küçük bir fotoğraf düzenleme ve video akışıyla genel kullanım için iyidir.
8GB’ye yükseltirseniz önemli bir gelişme göreceksiniz. Bu, ciddi çoklu görevler, 30 sekmeye kadar açık tarama, RAW fotoğrafları düzenleme ve hatta bazı orta seviye oyunlar için iyidir.
Daha ağır işler için, en iyi sonuçları elde etmek için 16 GB’a bakmalısınız. Ciddi oyun, medya düzenleme veya herhangi bir profesyonel seviye görev bu kadar bellekle en iyisi olacaktır. RAM kullanımı hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

2. Ekran Kartı

Ciddi bir oyuncuysanız o zaman muhtemelen ilk yükselttiğiniz şey ekran kartı olacaktır. Grafiklere göz atmak, maliyetlerden tasarruf etmenin kolay bir yoludur.Modern sistemlerde, entegre grafikler çoğu kullanıcı için yeterince iyidir. Photoshop çalışması yapmanıza veya 4K video izlemenize izin verir. Steam’deki kullanıcıların yüzde 10’undan fazlası entegre grafiklerle oyun oynuyor.

3. Depolama

Sabit sürücünüzü yükseltmenin iki nedeni vardır. Bir depolama alanınını arttırmak iki performansı arttırmak. Sabit disk depolama alanınızı düzenli olarak boşaltmanıza rağmen halen yeterli alan sorunuz yaşıyorsanız. Sabit diski değiştirmeyi düşünebilirsiniz. C sürücüsünde yeterli alan olmaması da bilgisayarınızın yavaş çalışmasına neden olacaktır.

Sabit diski değiştirmeye karar verdiğiniz de fiziksel hızı yükseltmeyi düşünün. Bilgisayarınızda şu anda 5400RPM sürücü varsa, 7200RPM modeline yükseltme yapmak size iyi bir hız kazandırır.

En hızlı seçenek yarı iletken sürücüye geçiş yapmaktır. Bunlar, dönen disk HDD yerine flash bellek kullanılan SSD sürücüleri tercih etmektir.

Daha hızlı bir veri sürücüsü tüm sisteminizi etkiler. SSD’ler daha hızlı önyükleme süreleri, daha hızlı program yükleme süreleri, oyunların başlatılması için daha hızlıdır ve büyük dosyalar kullanan programlarda video düzenleme veya RAW fotoğraf düzenleme gibi daha fazla yanıt verme anlamına gelir. SSD sürücülerin olumsuz yönleri, küçük kapasiteye sahip olmaları ve sabit disk sürücülerden daha pahalı olmalarıdır. Daha detaylı bilgi için bakınız.

4. İşlemci

PC’nizin işlemcisini yükseltmek, şu ana kadar ele aldığımız diğer yükseltmelerden çok daha gelişmiş bir iştir. Sadece fiziksel olarak kurmak zordur, aynı zamanda daha pahalı yükseltmelerden biridir ve endişelenecek uyumluluk sorunları da vardır.

İşlemciler pahalıdır ve ana kartınızı yükseltmenizi gerektirebilir ve bu da yeni RAM almanızı gerektirebilir. Anakartınız kağıt üzerinde yeni bir işlemciyle uyumlu olsa bile, çalışması için BIOS güncellemesi gerekebilir. Sonuç olarak, işlemci değiştirme ihtiyacı demek bilgisayarınızın değiştirilmesi anlamına gelir ve tamamen yeni bir sistem satın almayı düşünebilirsiniz.

Sonuç

RAM, SSD’ler ve grafik kartları en önemli PC yükseltmeleridir. Herhangi bir kombinasyonunu yükselttiğinizde anında performansı fark edeceksiniz.

İdeal olarak, yükseltmelerinizi her zaman gereksinimlerinize göre uyarlamanız gerekir. Daha iyi grafiklere ihtiyacınız varsa, yeni bir grafik kartı edinin; Daha hızlı yanıt almak istiyorsanız, bir SSD edinin.

Bir yorum bırakınız...

*