Windows 10'da Bluetooth Tarama Nasıl Durdurulur? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Bluetooth Tarama Nasıl Durdurulur?

bluetooth devre dışı

Bluetooth açık olduğunda, iki işlem yapar; daha önce eşleştirme yapılan cihaza bağlanır ve diğer Bluetooth cihazlarını bulmaya çalışır. Windows 10’da Bluetooth cihazları sürekli olarak tarar. Pil boşalmasına ve güvenlik riski olur ancak bunun için kapatma anahtarı yok. Bluetooth’u kapatırsanız, Bluetooth cihazları taramayı durduracak, ancak bağlı olduğunuz tüm cihazların bağlantısı da kesilecektir.

Ayarlar dışında, taramayı devre dışı bırakmak için çevirebileceğiniz bir geçiş yoktur; ancak, anahtar etkinleştirildiğinde çalışan birçok Bluetooth hizmetinden birini devre dışı bırakabilir ve sisteminizin Windows 10’daki Bluetooth aygıtlarını taramasını engelleyebilirsiniz.

Bluetooth cihazları için taramayı durdurma

Hizmetler panelini açın. Hizmetler’i Windows aramasında arayabilir veya “çalıştır” kutusunu Win + R klavye kısayolu ile açabilir ve çalıştır’a services.msc yazabilirsiniz.

bluetooth

Hizmetler penceresinde, “Bluetooth Destek Hizmeti” adı verilen bir servis arayın. Sağ tıklayın ve içerik menüsünden Durdur’u seçin. Bu, sisteminizin Bluetooth cihazlarını taramasını engeller. Arayüz, cihazların taranmaya devam ettiğini göstermeye devam eder, ancak daha tarama yapmaz.

Servisi çift tıklarsanız, yeni bir cihaz bağlamanız gerektiğinde servislerin cihaz taradığını söyleyen açıklamasını okuyabilirsiniz. Açıklama, zaten bağlı olan cihazlarda sorunlara neden olabileceğini ve bunun olası olmamasına rağmen mümkün olduğunu söyler. Bluetooth cihazlarınız servisi durdurduktan sonra harekete başlarsa, tekrar etkinleştirmeniz gerekir.

Yine de etkinleştirildikten sonra, sisteminiz cihazlar için taramayı başlatır. Bu düzeltme kısıtlamalarla birlikte gelir ve çalışamayacağı durumlar olabilir. Yakındaki paylaşımlar, ağınızdaki diğer sistemleri aramayacaklarından etkilenecektir.

PC’nizin Bluetooth cihazlarını taramasına sürekli izin veren bir güvenlik riski olsa da, bir tarama otomatik olarak bir cihazın bağlanabileceği anlamına gelmez. Birçok durumda, bir Bluetooth cihazının bir çeşit kimlik doğrulamasına ihtiyacı olacaktır ve elbette cihazın kendi sisteminize bağlanmasına izin vermeniz gerekecektir.

Bluetooth’un sınırlı bir menzile sahip olduğunu unutmayın, böylece risk büyük ölçüde kısıtlıdır. Ancak, iyi bir önlem almak, yani artık kullanmadığınız cihazları kaldırmaktır en iyisidir.

 

Bir yorum bırakınız...

*