Bilgisayarı Uyku Moduna mı Almak Yoksa Kapatmak mı? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Bilgisayarı Uyku Moduna mı Almak Yoksa Kapatmak mı?

kapat

PC’nizi kapatmak yerine beklemede tuşu ile uyku moduna geçirmek çoğu kişi için farklı fikirleri olan bir konudur. Bazıları, bir bilgisayarın çok fazla açılıp kapatılmasının bileşenlere zarar vereceğini ve bunu yapmanın da genel ömrünü kısaltacağını savunuyor. Diğerleri, bir bilgisayarı uyku moduna geçirmenin, özellikle de uzun bir süre kullanılmadığı takdirde, elektrik israfına uğradığını söylüyor.

Kapatma İşlemi

Kapatma işlemi yapılması ile yazılım ve donanım bileşenleri her şey kapanır. Kapatma komutu ile açık olan aygıtlara ve sürücülere komut gönderilir, güç yavaş yavaş yavaş kesilir. Bununla birlikte, bir bilgisayarı güç düğmesini basılı tutarak kapatmaya zorlarsanız, dosya bozulması ve sabit sürücüye yönelik olası hasar riski fazla olur.

Sürekli bilgisayarınızı bir oyuncak gibi açıp ve kapatılmadığı sürece günlük kapatma işleminden dolayı kaynaklanan aşınma, yıpranma olmaz ve belirgin bir hasara neden olmaz.

Kapatma, ufak tefek hataları, belleği ve kullanılmayan ağ bağlantıları gibi küçük sistem sorunlarını temizler. Ayrıca, Windows güncelleştirmesini arka planda çalıştırır ve bu güncelleştirmeler yeniden başlatmayı gerektirir. Kapatma işlemi, veri kaybını önler.

Uyku Modu

Uyku modunu bilgisayarınızın şekerleme uyku yapar gibi düşünün. Tüm açık dosyalar düşük güçte çalışan RAM içinde saklanır. Diğer yazılım ve donanım bileşenleri bu süre boyunca da devre dışı bırakılır ancak fare veya klavyeye dokunarak hızla uyandırılabilir.

Uyku modunda, bilgisayar aslında açıktır sadece işlevler durdurulmuştur. Bilgisayar uyku modundayken  açık programları muhafaza etmek için RAM kullanılır.  Bilgisayar uyku modunda olduğu sürece normal kullanımda olduğu gibi elektrik harcar.

Nadiren de olsa, rasgele güç artışları ve dalgalanmalar, açıkken veya uyku modundayken bilgisayarınıza zarar verir. Büyük hasar, dosya bozulması, gibi durumların düzeltilmesi ve veri kayıplarının olmaması için bilgisayarın kapatılıp tekrar başlatılması gerekir. Uyku modu hiç bir sorunu halletmez sadece sorun getirir.

Bilgisayarınız uyku modundaysa, fare veya klavye dokunuşuyla hızlı bir şekilde uyanabilir.

Kapatma durumundaki bir bilgisayarı açmak için önyükleme yapmasını beklemek gerekir ve gerekli dosyaların tümünü yüklemek için biraz zaman alır. Bu nedenle uyku modu bilgisayar başından kısa süreli ayrılmalar için kullanılabilir.

Hangi seçenek iyidir?

Bilgisayar başından kısa süreliğine ayrıldıysanız, uyku modunda bırakılabilir. Aksi taktirde kapatılması bilgisayarının hafızasının temizlenmesini sağlar. Yukarıdaki faktörleri düşündüğünüzde, bilgisayarınızı uzun süre kullanmayacaksanız kapatmanız ve daha kısa sürelerle kullanıyorsanız  uyku modunda kullanmak iyi bir fikirdir.

 

Bir yorum bırakınız...

*

bilgisayar temizleme

Bilgisayar Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar geçmişi silme veya bilgisayar geçmişi temizleme işlemi sadece ziyaret edilen web ...
realme oyuncu

Realme X50 Pro 5G Player Edition Özellikleri ve Fiyatı

Realme firması Çin’de  oyuncu sürümü olan Realme X50 Pro 5G Player Edition ...
Avira Optimizer

Avira Optimizer Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Akıllı telefon ve tabletler, kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak zamanla yavaşlayabilmektedir. Yavaşlayan cihazlar ...
stadia

Google Stadia Sonunda Güncellendi! İşte Yeni Gelen Özellikler

Google firması tarafından geçtiğimiz yıllar içerisinde geliştirilen ve oyun severlere sunulan bulut ...
a+ galeri

A+ Galeri Nedir? Özellikleri Nelerdir?

A+ Galeri nedir, özellikleri nelerdir? Son dönemin en popüler mobil galeri uygulamasını ...
5g televizyon

5G Bağlantı Teknolojisine Sahip Akıllı Televizyon Viomi 21Face

Xiaomi firmasının alt markası olan Viomi, geçtiğimiz günlerde düzenlediği lansman kapsamında yeni ...
note-10

Uzun Süre Kullanabilecek En İyi Telefon Modelleri 2020

En iyi telefon modelleri konusunda insanların kafası karışık ve telefon üreten firmalar ...
nox cleaner

Nox Cleaner Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Akıllı telefon kullanıcılarının en büyük problemlerinden biri de zamanla yavaşlayan sistemlerdir. Kullanıcılar ...