Bilgisayarı Uyku Moduna mı Almak Yoksa Kapatmak mı? | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayarı Uyku Moduna mı Almak Yoksa Kapatmak mı?

kapat

PC’nizi kapatmak yerine beklemede tuşu ile uyku moduna geçirmek çoğu kişi için farklı fikirleri olan bir konudur. Bazıları, bir bilgisayarın çok fazla açılıp kapatılmasının bileşenlere zarar vereceğini ve bunu yapmanın da genel ömrünü kısaltacağını savunuyor. Diğerleri, bir bilgisayarı uyku moduna geçirmenin, özellikle de uzun bir süre kullanılmadığı takdirde, elektrik israfına uğradığını söylüyor.

Kapatma İşlemi

Kapatma işlemi yapılması ile yazılım ve donanım bileşenleri her şey kapanır. Kapatma komutu ile açık olan aygıtlara ve sürücülere komut gönderilir, güç yavaş yavaş yavaş kesilir. Bununla birlikte, bir bilgisayarı güç düğmesini basılı tutarak kapatmaya zorlarsanız, dosya bozulması ve sabit sürücüye yönelik olası hasar riski fazla olur.

Sürekli bilgisayarınızı bir oyuncak gibi açıp ve kapatılmadığı sürece günlük kapatma işleminden dolayı kaynaklanan aşınma, yıpranma olmaz ve belirgin bir hasara neden olmaz.

Kapatma, ufak tefek hataları, belleği ve kullanılmayan ağ bağlantıları gibi küçük sistem sorunlarını temizler. Ayrıca, Windows güncelleştirmesini arka planda çalıştırır ve bu güncelleştirmeler yeniden başlatmayı gerektirir. Kapatma işlemi, veri kaybını önler.

Uyku Modu

Uyku modunu bilgisayarınızın şekerleme uyku yapar gibi düşünün. Tüm açık dosyalar düşük güçte çalışan RAM içinde saklanır. Diğer yazılım ve donanım bileşenleri bu süre boyunca da devre dışı bırakılır ancak fare veya klavyeye dokunarak hızla uyandırılabilir.

Uyku modunda, bilgisayar aslında açıktır sadece işlevler durdurulmuştur. Bilgisayar uyku modundayken  açık programları muhafaza etmek için RAM kullanılır.  Bilgisayar uyku modunda olduğu sürece normal kullanımda olduğu gibi elektrik harcar.

Nadiren de olsa, rasgele güç artışları ve dalgalanmalar, açıkken veya uyku modundayken bilgisayarınıza zarar verir. Büyük hasar, dosya bozulması, gibi durumların düzeltilmesi ve veri kayıplarının olmaması için bilgisayarın kapatılıp tekrar başlatılması gerekir. Uyku modu hiç bir sorunu halletmez sadece sorun getirir.

Bilgisayarınız uyku modundaysa, fare veya klavye dokunuşuyla hızlı bir şekilde uyanabilir.

Kapatma durumundaki bir bilgisayarı açmak için önyükleme yapmasını beklemek gerekir ve gerekli dosyaların tümünü yüklemek için biraz zaman alır. Bu nedenle uyku modu bilgisayar başından kısa süreli ayrılmalar için kullanılabilir.

Hangi seçenek iyidir?

Bilgisayar başından kısa süreliğine ayrıldıysanız, uyku modunda bırakılabilir. Aksi taktirde kapatılması bilgisayarının hafızasının temizlenmesini sağlar. Yukarıdaki faktörleri düşündüğünüzde, bilgisayarınızı uzun süre kullanmayacaksanız kapatmanız ve daha kısa sürelerle kullanıyorsanız  uyku modunda kullanmak iyi bir fikirdir.

 

Bir yorum bırakınız...

*

youtube yorum gözükmüyor

YouTube’da Yorumlar Gözükmüyor Sorunu

YouTube’da videolar için yorum yapmak, videoyu ve Youtube kanalını popüler hale getiren ...
kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...