Bitcoin Nedir Nerede Kullanılabilir Yatırım Yapmaya Değer Mi? | Sonsuz Teknoloji

Bitcoin Nedir Nerede Kullanılabilir Yatırım Yapmaya Değer Mi?

bitcoin

Bitcoin nedir, gittikçe daha çok yerde insanlar bundan bahsediyor hatta en son spekülasyonlarda bitcoinin her madeni para başına 1 milyon dolara kadar yükseleceği dahi söylendi. Bitcoin ya da diğer adıyla kripto para hakkında sizler için detaylı bir araştırma yaptık ve derlediğimiz bilgileri bu yazıda size sunuyoruz.

Bitcoin 2017 yılında başlangıç değerinin 20.000 kat üzerine çıkarak inanılmaz bir değer kazandı. Bu kadar hızlı bir yükselmesiyle de insanlar sisteme nasıl dahil olabileceklerini düşünmeye başladırlar. Öte yandan diğer bir grup insan da bunu tamamen sahte olduğunu her an patlayabilecek bir balon olduğunu iddia ediyor.

Peki, ama gerçekte bitcoin nedir nasıl alınır ve tabii en çok tartışma konusu bitcoin alınmalı mıdır? Şimdi bunlara göz atalım.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin ilk kez 2009 yılı itibariyle Satosh Nakamoto takma adı ile ortaya çıkan belirsiz bir kimlik tarafından ortaya atıldı. Bitcoin ile işlem yapmayı kabul eden insanlar ve şirketlerden ürün satın almak ya da ürün satmak için kullanılıyor.

Bitcoin fiziksel para değildir. Dijital paradır. Bitcoin dijital paranızı online cüzdanlarda veya bilgisayar ve cep telefonlarınızda saklayabilirsiniz. Sakladığınız şey bitcoine ait özel özel kodlardır.

Bununla beraber bitcoin geleneksel para birimlerinden oldukça farklıdır.

Aradaki en belirgin fark bitcoinin fiziksel para birimi olarak var olmayışıdır. Bitcoin söz konusu olduğunda gerçek para ya da banknottan bahsedilemez. Geçerliliği sadece çevrimiçi ve şifreli dijital olmasıdır.

Dolar gibi sanal olmayan, gerçek dünya para birimleri fiyatlarını sabit tutmak için piyasada bulunan para arzını yöneten ABD Federal Reserv (US Federal Reserve) ya da İngiltere Bankası (Bank Of England) gibi ulusal bir banka tarafından yönetilir. Bu bankalar faiz oranlarını ayarlamak vb. müdahalelerle para politikasını kontrol eder. Ayrıca yine ulusal bankaların gerekli gördükleri durumlarda daha fazla para basma ya da kullanılan parayı dolaşımdan çekme yetkisi vardır.

İşte bitcoinin diğer para birimleri ile arasındaki ana fark burada ortaya çıkar. Bitcoinin bağlı olduğu herhangi bir merkez bankası yoktur ve bitcoin yasal olarak hiçbir devlete bağlı değildir.

Bitcoin Nasıl Üretilir

Kripto para biriminin merkezi yoktur. Bitcoin nasıl üretilir diye sorulduğunda ise verilen cevap sadece madencilik olarak tanımlanan bir işlem ile arttırılabileceğidir. Her bir bitcoin işlemi için madenci sahip olduğu bilgisayarında yüklü, çok zor bir matematik problemini çözmek zorundadır. Ancak bu yolla madenci ödül olarak bir bitcoin fraksiyonu ( birimi ) alabilir.

Bitcoinin dolaşımının tanımlanabilmesi için yapılan her bir işlem Blockchain olarak adlandırılan büyük bir kamu defterine kaydedilir ve saklanır. Bu kayıt tek bir yerde muhafaza edilmez. Bu kayıt zincir şeklinde tüm kullanıcılarda muhafaza edilir.  Bu sırada anonimleştirilmiş sayılar kullanılır. Yani hesabın kime ait olduğu bilinemez.

Bitcoin dolaşımının Blockchain’e kaydedilme işlemi paranın bütünlüğünü sağlamak amacı ile yapılmaktadır.

Bitcoin Değeri Neye Bağlı Olarak Yükselir

Piyasada bulunan bütün varlıklar ya da para birimleri gibi bitcoinin fiyatı da insanların bitcoin için ödemek istedikleri tutar ile orantılı olarak belirlenir. Bu yaklaşımın doğru olup olmadığı ya da bitcoinin bahsedilen miktarda paralara değip değmediği konusunda çok tartışmalı görüşler bulunuyor.

Her bilinmezliği fazla olan konuda olduğu gibi bu konuda da çok fazla spekülasyon yapıldı. 2018 yılında Rauchs, Bitcoinin hızlı yükselişinin çeşitli spekülasyonlarla körüklendiğini fakat yine de tamamen ihmal edilmemesi gerektiğini açıkladı.

Bu sözüne dayanak olarak da yine 2018 itibariyle mevcut fiyat artışının tetiklenmesine neden olan kripto para birimleri konusunda uzmanlaşmış 200 den fazla hedge fonunu gösteriyordu. Son zamanlarda başlayan küresel emtialar için her yıl trilyon dolarlık türev sözleşmelerinin işlem gördüğü Chicago Ticaret Borsası sahibi CME Grubu artık bitcoini vadeli işleme seçeneği sunuyor.

Bazı ekonomi uzmanları da bu gelişmelerin daha büyük finansal oyuncuların pazara girmeye hazır olduklarının bir işareti olduğunu söylüyor.

Rauchs kripto para birimini kullanan insan sayısının da Nisan 2018’de 3 ila 6 milyon arasında arttığını 2017 sonunda ise bir önceki yıla göre 10 ila 20 milyon arasında artış gösterdiğini fakat kesin rakam vermenin mümkün olmadığını iddia ediyor.

Bitcoinden Para Kazanılır Mı?

Buna cevap vermek kesinlikle çok zor. Şurası bir gerçek ki bitcoini yatırım amacı olarak düşünen herkes bunun çok riskli olduğunun farkında olmalıdır. Daha önceki dönemlerde bitcoini 1150 dolardan alanların 500 dolardan satmak zorunda kaldıkları zamanlar oldu ve yatırımın arkasından ciddi anlamda patlayan bir balon kaldı.

Yine de kripto para ana akım haline gelir ve dünya çapında bir değişim aracı olursa, elbette ki değeri çok büyük ölçüde artar. Ancak bu senaryo hiçbir şekilde kesinlik taşımamaktadır.

2018 yılında İngiltere’den yapılan açıklamada bitcoinin henüz küresel ekonomiyi tehdit edecek boyutta olmadığı söyleniyordu. Üstelik bitcoin her an güvensiz olarak görülüp çatlayabilir. Bu da balonun ikinci kez patlaması demektir.

Bitcoin Nerede Harcanabilir

Bitcoin ödemelerini kabul eden şirket sayısı artmaya başladı. Sözgelimi Microsoft ve seyahat sitesi Expedia bitcoin ödemesi kabul ediyor.

Japonya’daki perakendeci satıcılar yürürlüğe giren yasa sayesinde artık bitcoin ödemelerini kabul ediyorlar… Ayrıca WordPress gibi küçük işletmeler web sitelerine eklenen basit eklentiler aracılığıyla bitcoin ödemelerini kabul edebiliyorlar.

Peki Bitcoin Ve Karanlık İnternet Arasında Bağlantı Var Mı ?

Bitcoin suçluların özellikle de uyuşturucu satan insanların kullandığı bir ticaret aracı olarak ünlenmiştir. Bitcoin gibi kripto para birimleri büyük ölçüde teorik olarak izlenebilir olmadıkları için yasa dışı işler yapan insanların tek ödeme yöntemi olmuştur.

Bitcoin camiasında işlemler takip edilebiliyorsa da, kimliklerin tanımlanması mümkün olmamaktadır.
Bitcoin halen çevrimiçi ilaç satın almak için kullanılıyor olsa da, gerçek kullanım alanı bunlardan çok daha yaygındır.

Bitcoin 2020 itibariyle koronavirüs endişeleri arasında piyasaya 10.000 doların üzerinde geri döndü. Bunun nedeni olarak, yatırımcıların salgının ekonomik etkisinden duydukları korkular nedeniyle biraz daha güvenli bir liman aramaları gösteriliyor.

Yine de bitcoin hakkındaki görüş ayrılıkları iki ayrı kutup olarak sürüyor. Bir grup insan artık yatırımcılar için bitcoinin ve diğer kripto paraların ekonomik ya da politik belirsizliklerde güvenli bir liman olarak altının yanına katıldığını iddia ediyorlar. Diğer bir grup insan ise bitcoinin asla altın gibi temel bir yatım aracı olamayacağını arada kurulan bağlantının çok çok zayıf olduğunu savunuyor.

Kripto para birimlerinin kredi kartları gibi geleneksel ödeme yöntemleri içinde yaygın olarak kullanılması fikri, suç amaçlı kullanılması nedeniyle pek çok ülkede yasal olarak engellenmiştir.
Ayrıca kripto paralar ile ilgili resmi düzenlemeler yeterli değildir.

Bitcoinin para olarak görülmesinin nedeni kripto para birimlerinin zaman ve mesafe bakımından işlemleri kolaylaştırması ve aynı zamanda bazıları için güvenilir bir ortamı temsil etmesinden kaynaklanır… Ama şurası bir gerçek ki, bitcoin yiyecek almak için kullanılamadığı takdirde kullanım alanı her zaman sınırlı kalır ve üzerindeki tartışmalar devam eder.

Bir yorum bırakınız...

*

Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...
en iyi blueetooth speaker

Bluetooth Hoparlör Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknoloji geliştikçe, birçok teknolojik aletin ve ek parçalarının kablosuz, uzaktan bağlantılı olacak şekilde dizayn edilmişlerdir. Bunlardan biri de bluetooth hoparlörlerdir. Günümüzde birçok sebeple kullanılan ...