Bloatware Uygulamayı Devre Dışı Bırakmak | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Bloatware Uygulamayı Devre Dışı Bırakmak

android bloatware

Bloatware, sistem üzerinde gereksiz olarak yer kaplayan ve içinde bulunduğu sistemin bellek veya RAM belleği kullanımını yükselterek performansı düşüren ve üretici firma tarafından cihaza yüklenen yazılımlardır. Bloatware yazılım örneklerinin en çok görüldüğü platform Android’dir. Telefon üreticileri telefonlarını optimize etmek için kendi Bloatware yazılımlarını eklerler. Bu genelde kullanıcıların hoşnut olmadığı yazılımlardır. Son zamanda İşletim sistemi ile birlikte satılan bilgisayarlarda da çok sık görülmektedir.

Telefonunuzu aldığınızda fabrika ayarlarında olan yüklenmiş bazı uygulamaların kaldırılması sorunlara veya kararsızlığa neden olabilir ve bazı durumlarda telefonunuzun güncellemeleri almasını engelleyebilir. Ayrıca, bu uygulamaları root ile kaldırdığınızda geri yükleme  yapamayabilirsiniz. Bu nedenle kaldırma istediğiniz uygulamanın ne işe yaradığından emin olun.

Bazı telefon firmaları bazı Bloatware uygulamalarını Google Play’e koymaya başladılar. Özellikle Samsung bu konuda başarılı.  S Health gibi bir uygulamayı kaldırırsanız ve  ihtiyacınız olduğunda Play Store’dan alabilirsiniz. Ama her uygulama için geçerli değildir. Bu nedenle Google Play’den uygulamanın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bu tür uygulamaları kaldırmak genellikle telefonunuzu rootlamanızı gerektirir. Bu, çoğu kullanıcının başarılı bir şekilde yürütebileceği bir durum değildir. Root ile yapılan hatalar telefonunuzu geri döndürülemez sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden, bloatware’i kaldırmak yerine, bu uygulamaları devre dışı bırakmanızı öneririz.

Androidte Bloatware Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Bloatware’i yeni telefonlarda devre dışı bırakmak kolaydır ve root erişimi gerektirmez. Hangi telefona sahip olursanız olun, işlem hemen aynı olacaktır. Sadece arayüz biraz farklı görünebilir.

Bloatware Uygulamaları Devre dışı bırakmak

  • İlk önce, Ayarlar menüsünü açın.
  • Ardından Uygulamalar‘a tıklayın.

Kapat (Devre Dışı Bırak) ve Durmaya Zorla Arasındaki Fark

durmaya zorla kapat

  • Devre dışı bırakma istediğiniz uygulamaya tıklayın. Burada üst kısımda iki seçenek çıkacaktır. Sol tarafta “kaldır” veya “kapat” (sürüme göre “devre dışı bırak”), Sağ tarafta “durmaya zorla” seçenekleri çıkacaktır. “Kaldır” seçeneği olan uygulamalar telefonunuzun uygulamayı kaldırmaya izin verdiği anlamına gelir. “Kapat” olan uygulamalar ise telefon firması tarafından yüklenmiş Bloatware uygulamalardır. Burada “kapat” bazı uygulamalarda etkin bazı uygulamalarda etkin değildir. Etkin olanlarda “Kapat”a tıkladığınızda uyarı alırsınız,  “kapat” ile uygulamayı devre dışı bırakabilirsiniz. “Kapat” aktif değilse bu tür uygulama sayısı fazla değildir. Bu tür uygulamalar telefona özel bir donanım var ise onun çalışmasını sağlar. Yinede geçici durdurma sağlamak isterseniz “durmaya zorla” seçeneği ile uygulamanın çalışmasını geçici olarak durdurabilirsiniz. “durmaya zorla” o an için uygulamanın durmasını sağlar. Uygulamayı çalıştırdığınızda  veya telefonu yeniden başlattığınızda tekrar aktif olur. Bu işlem tamamen devre dışı bırakmaz. Bu tür uygulamaları ancak Root işlemi ile kaldırabilirsiniz. Bu tür uygulamalar telefona özel bir donanım var ise onun çalışmasını sağlar. O nedenle “kapat” aktif değilse bu tür uygulamaları kapatmaya yada root işlemi yapabilseniz dahi kaldırmaya çalışmayın aksi takdirde uygulamanın bağlı olduğu donanım ile ilgili sorun yaşarsınız. Root işlemlerinizi yapmanıza hiç gerek yoktur ve uzak durmanızda da fayda vardır.  Telefonunuzu geri dönülmez bir soruna sokabilir ve telefonu kullanılmaz hale getirebilirsiniz. Android donanım ile bağlantılı olmayan uygulamaları devre dışı bırakılmasına zaten izin vermektedir.
  • Uygulamayı tekrar etkinleştirmeniz gerekiyorsa, tekrar Uygulama Bilgisi sayfasına geri dönün ve “Etkinleştir” e dokunmanız yeterlidir.

 

 

 

Bir yorum bırakınız...

*

kotlin

Kotlin Nedir? Ne İşe Yarar?

Kotlin Rusya merkezli bir yazılım şirketi tarafından geliştirilen Java sanal makinesi üzerinde ...
General Mobile GM 20 Pro

General Mobile, GM 20 Pro ve GM 20’yi Tanıttı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

General Mobile, internet üzerinden yaptığı lansman ile  GM 20 ve GM 20 ...
mobil veri harcama

Telefonda İnternet’ten Müzik Dinlemek ve Video İzlemek Ne Kadar İnternet Verisi Yer?

İnsanların, İnternet’ten akıllı telefonlarla video izleme ve müzik dinleme oranı her geçen ...
Clickjacking

Clickjacking Saldırısı Nedir? Nasıl Önlem Alınır?

Clickjacking, bilgisayar korsanları tarafından sıklıkça kullanılan bir güvenlik açığıdır. HTTP Frame güvenlik ...
lol elo boost nedir

Lol Elo Boost Nedir Ne İşe Yarar?

LoL ELO Boost’u deneyerek LoL oyunun da daha profosyonel üst liglere ulaşabilirsiniz ...
tiktok

TikTok’un Android MAC Kullanıcı Verilerini Topladığı İddiası

TikTok‘un, Android işletim sistemi cihazlardan kullanıcıların izni olmadan bir boşluk bularak cihazların ...
Honor MagicBook 14 SE

Honor, Uygun Fiyatıyla Dikkat Çeken Honor MagicBook 14 SE Yeni Dizüstü Bilgisayarını Tanıttı

Huawei şirketinin alt markası olan ve son dönemlerde popülerliğini git gide arttıran ...
premium-pack

Photoshop İçin Efekt Programı-JixiPix Premium Pack

Herkesin merakla kullandığı ve yeni şeyler öğrendiği Photoshop programı için üretilmiş olan ...