UNIX Nedir Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

UNIX Nedir Ne İşe Yarar?

unix

Dünyanın en popüler işletim sistemleri Windows, MacOS ve Linux’tur. Bu en popüler işletim sistemlerinden ikisi MacOs ve Linux, UNIX temellerine dayanır. 1970 yılında geliştirilen ve yalnızca programcılar tarafından kullanılan küçük, esnek bir sistem olarak tasarlanan UNIX, öncü bir işletim sistemi haline gelmiştir. Peki UNIX nedir?

UNIX Nedir?

UNIX, piyasadaki en güçlü ve çok görevli bir işletim sistemidir. Linux ve MacOS gibi popüler olan işletim sistemleri de dahil olmak üzere yıllar boyunca çeşitli makineler için UNIX çeşitli sistemler geliştirmiştir. UNIX, C programlama dilinde yazılmıştır. Bu nedenle, UNIX, işletim sistemi olarak oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. Bell Laboratuvarı  1984’te sistemin standart bir versiyonunu tanımlayarak UNIX’i pazarlamaya başladılar. Ticari markası The Open Group’a ait olan UNIX, bugün bildiğimiz Linux  işletim sisteminin temelidir.

Linux, eğitim amaçlı UNIX benzeri bir işletim sistemi olan MINIX’ten ilham almıştır.  Android, Chrome OS, Steam OS ve bir çok cihazda yer alan işletim sistemi Linux’a dayanmaktadır. Yani UNIX’e kadar bir dayanır.

UNIX Programları, Sistemleri ve Alt Sistemleri Nedir?

UNIX komutları, kabuk tarafından sağlanan komut satırı arabiriminde yürütülür . Bu kabuk, girilen komutları okuyacak ve bunları kendiliğinden çalıştıracak ya da çekirdeğe ileten bir programdır .

“Çekirdek”, sistemi ve diğer işlemleri yöneten UNIX sistemlerinin etrafına inşa edilen sistemdir. UNIX işletim sisteminin çekirdeğidir ve bir dizi standart hizmet sunmak için temeldeki donanımla doğrudan etkileşime girer. Çekirdek alt sistemleri süreç yönetimi, dosya yönetimi, bellek yönetimi, ağ yönetimi ve diğerlerini içerebilir.

UNIX’de öne çıkan özellikler:

  • Aynı kaynakların farklı kullanıcılar tarafından tek bir sistemde paylaşılmasına izin verir.
  • Çoklu görev sağlar, burada her kullanıcı aynı anda birçok işlemi yürütebilir.
  • Üst düzey bir dilde yazılmış ilk işletim sistemidir, farklı cihazlarda açalışacak şekilde optimize edilebilir.
  • Verilere daha kolay erişim ve bakım sağlayan hiyerarşik dosya yapısı vardır.
  • Kullanıcılar arasında kolayca bilgi alışverişi için yerleşik ağ işlevleri mevcuttur.

UNIX Neden Önemli?

Windows tabanlı sistemlerin haricinde karşınıza çıkan işletim sistemlerinin büyük çoğunluğu UNIX tabanlıdır. MacOS X  dosya sistemi, Linux dosya sistemi ile benzerlik gösterir. Bunun nedeni Linux ve MacOS’nin UNIX ile yapılmış olmasıdır. UNIX benzeri sistemler, programların birbirleriyle iletişim kurması için tek bir dosya sistemine güvenir. Windows DOS’a dayanır.

UNIX, BSD, Linux ve MacOS gibi işletim sistemlerinin mimarisinde tamamen tasarımla görülebilir. UNIX olmadan MacOS ve diğer işletim sistemlerinin olmayacağını söyleyebiliriz.

Bir yorum bırakınız...

*