Monitörün Tepki Süresi Nedir ve Önemli midir? | Sonsuz Teknoloji

Monitörün Tepki Süresi Nedir ve Önemli midir?

tepkime süresi

Cihazların özelliklerini araştırmaya genellikle yeni bir elektronik cihaz alırken yaparız. Yeni bir monitör alırken de araştırmanız gereken bir çok özellik mevcuttur. Ekran boyutu ve çözünürlük gibi özellikler araştırılması gereken ilk özellikler olsa da araştırılması gereken özelliklerden biri de monitörün tepki süresidir.Tepki süresi, monitörünüzün bir renkten diğerine geçen süredir. Genellikle, bu tekrar siyahtan beyaza siyaha, milisaniye cinsinden ölçülür. Tipik bir LCD yanıt süresi on milisaniyenin (10 ms) altındadır, bazıları ise bir milisaniye kadar hızlıdır.

Tepki süresi monitörün yenileme hızıyla karıştırılmamalıdır. Benzer görünüyorlar, ancak yenileme hızı Hertz” cinsinden ifade edilen bir ekranın her saniye yeni bir görüntü gösterme sayısıdır. Çoğu monitör 60 Hertz yenileme hızı kullanır, ancak bazıları daha yüksektir.

Düşük Tepki Süresi Hangi Kullanıcılar için Önemlidir?

Çoğu bilgisayar kullanıcısı, monitör veya ekran için verilen yanıt süresinin farkında bile olmaz, çünkü çoğu zaman fark etmez. Web’de gezinmek, bir e-posta veya Word belgesi yazmak veya fotoğrafları düzenlemek için ekran değiştirme renkleriniz arasındaki gecikme o kadar hızlıdır ki, farkına bile varamazsınız. Modern bilgisayar monitörlerinde ve televizyonlarında bile video bile, genellikle izleyicinin farkına varacak kadar önemli bir gecikme yoktur.

Ancak, oyuncular için her milisaniyenin bir önemi vardır. Bir dövüş oyunu oynamak, uzun mesafeli bir keskin nişancı atışı yapmak veya bir yarış oyununda mükemmel grafikleri elde etmedeki fark aslında tek bir milisaniye olabilir. Bu nedenle, olası her rekabet avantajını arayan oyuncular için, 1 ile 5 milisaniye arasında düşük bir yenileme hızı, daha pahalı, oyun odaklı kullanıcısı iseniz böyle bir monitör almaya değer.

Hangi Tür Monitörler Daha Hızlıdır?

Dizüstü bilgisayarınız veya telefonunuz için, genellikle istisnalar olmasına rağmen, ekranda düşük yanıt süresi için bir seçeneğiniz yoktur. Ancak, oyun masaüstünüz için yeni bir monitör satın alıyorsanız, karşılayabileceğiniz en hızlı paneli isteyeceksiniz. Bugün satılan monitörlerin üç farklı LCD paneli vardır.

TN (Twisted Nematic) ekran panelleri: Ucuz, ancak genellikle düşük renk aralığına sahip. Bunlar yanıt süresi bakımından piyasadaki en hızlı ürünler arasında yer almaktadır ve oyun monitörleri genellikle daha hızlı olması için daha az renkli TN panelleri seçmektedir.

IPS (In-Plane Switching – Düzlem İçi Geçiş) ekran panelleri: Daha pahalı ve daha doğru renklere sahip olan IPS monitörleri, grafik tasarımcıları, fotoğrafçılar, video editörleri ve doğru renklerin önemli olduğu herkes tarafından değerlenir. TN panellerinden daha yüksek tepki sürelerine sahipler, bu nedenle nadiren “oyun” monitörü olarak pazarlanıyorlar.

VA (Vertical Alignment) ekran panelleri: TN’nin hızlı tepki süresini ve IPS’nin daha doğru, canlı rengini eşleştirmeye çalışan daha yeni bir tasarım. Orta seviye bir şeydir, ancak birçok oyun monitörü şimdi bir milisaniye kadar düşük bir yenileme hızına sahip VA panelleriyle üretiliyor.

En hızlı oyunlara bile ayak uydurabilecek bir monitör istiyorsanız, bir TN veya VA ekran paneli iyidir.

Hızlı Tepki Süresinin Dezavantajı bir oyun monitörü seçip bunu mümkün olan en hızlı yanıt süresine ayarladıysanız, muhtemelen düşük parlaklık ve sıkıcı renkler göreceksiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...