Çevre Dostu Elektrikli Araçları İle Tesla Motors Hakkında Herşey | Sonsuz Teknoloji

Çevre Dostu Elektrikli Araçları İle Tesla Motors Hakkında Herşey

tesla

Çağımızın en büyük teknoloji devlerinden biri olan Tesla Motors, tamamen doğa dostu ve elektrikli araçları ile oldukça büyük beğeni topluyor. Firma, hem doğaya yönelik yaptığı yapıcı atılımlar ile adından sıkça söz ettirirken hem de yüksek teknoloji kullanarak oluşturduğu yenilikçi araçları ile göz boyuyor. Dünyaca ünlü girişimci ve yenilikçi Elon Musk önderliğinde tüm dünyaya tanıtılan Tesla Motors, hemen hemen her ülkede kullanıma uygun bir araç haline gelmiştir.

TESLA MOTORS NASIL ORTAYA ÇIKTI VE NASIL TEKNOLOJİ DEVİ OLDU?

Adını dünyaca ünlü dahi ve bilim insanı Nikola Tesla’dan alan firma, 2003 senesinde kuruldu. Yaygın bilinenin aksine firmanın kurucuları arasında Elon Musk yer almıyordu. Tesla Motors, Martin Eberhard ve Marc Tarpenning isimli iki mühendis tarafından kurulan bir otomotiv firmasıydı. İlk başta oldukça küçük bir ekipten oluşan şirket, Elon Musk tarafından yapılan ilk finansal yatırım ile birlikte büyüyüp gelişmeye başladı. Finans alanında büyük bir yetkinliğe sahip olan Musk, şirketin CEO’su olarak görev yapmaya başladı ve şirket değeri 650 milyar dolara ulaşana kadar hiçbir şekilde maaş almayacağını duyurdu.

Tesla Motors tarafından yapılan büyük atılımlar genellikle olumlu dönüşlere sahip olduğundan kısa sürede pek çok iş insanı tarafından şirkete yatırımlar yapıldı. Böylece firma, çağımızın en başarılı teknoloji ve otomotiv şirketleri arasında yerini aldı. Kendi bünyesinde oluşturduğu yenilikçi teknolojinin patentlerini alarak işe koyulan firma, kısa süre sonra ilk elektrikli otomobilini üretmeye başladı.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL MODELLERİ ÇIĞIR AÇTI

Tesla Motors, Tesla Roadster adını verdiği ilk tamamen elektrikli otomobili ile sektöre yeni bir soluk getirmeyi başarmıştır. Model S, Model X ve Model 3 ile elektrikli otomobil üretimine devam eden şirket, Model S ile Yılın Motor Trend Otomobil Ödülü’ne de sahip olmuştur. Araçların uzun pil ömrü de kullanıcılardan gelen olumlu görüşler arasında yer almıştır.

Uzun süreli elektrik kesintilerine karşın araçta B planı olarak bulunan ve Powerwall adı verilen sistem sayesinde araç, güneş panelleri tarafından şarj edilerek kullanılabilir. Firma tarafından üretilmiş olan tüm modellerde ayrıca bir autopilot özelliği de yer almaktadır. Yani araç kendi kendine sürüş kabiliyetine sahiptir.

 

Bir yorum bırakınız...

*