Dizüstü Bilgisayarın Dokunmatik Yüzeyi (Touchpad) Nasıl Devre Dışı Bırakılır? | Sonsuz Teknoloji

Dizüstü Bilgisayarın Dokunmatik Yüzeyi (Touchpad) Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

touchpad devre dışı

Touchpad yıllardır standart laptoplarda varlığını sürdürdü. Dokunmatik yüzeyi kullanmasını bazıları sevsede harici mouse kullananlara engel teşkil eder. Özellikle klavye ile yazı yazarken yüzeye dokunmalar olmakta ve yaptığınız işte engellere sebep olmaktadır. Bu sebeple dokunmatik yüzeyi devre dışı bırakmak gerekir.Dokunmatik yüzeyi devre dışı bırakmanın en kolay yolu donanıma bağlıdır. Modern dizüstü bilgisayar üreticileri bu sorunu ön plana çıkarmaya çalıştılar.

Bazı dizüstü bilgisayarlarda, dokunmatik yüzeyi devre dışı bırakmak ve etkinleştirmek için fiziksel bir anahtar bulacaksınız; bunun için dokunmatik yüzeyin hizasında klavye tarafına bakın veya laptopun kenarına bakın. PC ayrıca , dokunmatik yüzeyi devre dışı bırakmak için bir klavye kısayolu Fn ve F7, F8, F9 tuşlarından birine aynı anda basmak gibi sunabilir veya dokunmatik yüzeyin belirli bir alanına basmak onu kapatabilir. Bu işlem bilgisayar marka modeline göre değiklik göstermektedir, bu nedenle bilgisayarınıza göre araştırma yapmanız gerekir.

Dokunmatik yüzeyde yazılım nasıl devre dışı bırakılır

Bazı üreticiler, dokunmatik yüzeyi yazılım aracılığıyla özelleştirmenin ve devre dışı bırakmanın yollarını sunar.

dokunmatik yüzey simge
1. Sağ alt köşede bildirim alanında bir dokunmatik yüzey simgesini arayın Çift tıklayın veya dokunmatik yüzey seçeneklerine göz atmak için sağ tıklayın; mümkünse dokunmatik yüzeyi aşağıda gösterilen resimdeki alandan devre dışı bırakın.

dokunmatik yüzey devre dışı

2. Bildirim alanında bir dokunmatik yüzey simgesi bulamazsanız , Windows arama çubuğuna “Denetim masası” yazın . Donanım ve Ses‘e gidin ve Aygıtlar ve Yazıcılar’ın altında Fare‘yi tıklayın . Fare Özellikleri penceresi açılacaktır; Bu pencerede en sağdaki sekmede dokunmatik ekranı devre dışı bırakabileceğiniz yukarıdaki resimdeki gibi bir sekme bulabilirsiniz.

3-Dokunmatik yüzeyi fiziksel olarak devre dışı bırakmanın veya yazılımı devre dışı bırakmanın bir yolunu göremiyorsanız, yine de başka bir seçeneğiniz var.

-Windows aramaya Aygıt yöneticisi yazarak aygıt yöneticisini açın veya sol altta Windows başlat menüsüne sağ yık yaparak aygıt yöneticisini tıklarak açın.

-Fare ve diğer işaret aygıtları seçeneğini genişletin.

aygıt yöneticisi touchpad

-Touchpad yazan girişe sağ tıklayın. Açılan menüde, Cihazı kaldır‘ı tıklatın .

Bir yorum bırakınız...

*