Apple, Yeni İşletim Sistemi macOS Big Sur’u Tanıttı | Sonsuz Teknoloji Apple, Yeni İşletim Sistemi macOS Big Sur’u Tanıttı | Sonsuz Teknoloji

Apple, Yeni İşletim Sistemi macOS Big Sur’u Tanıttı

macos big sur

Apple, düzenlediği yeni etkinlikte beraber birçok cihazını ve yeni işletim sistemi macOS Big Sur’u tanıttı. Birçok ürünün tanıtıldığı gece de tanıtılan yeni işletim sistemi, bazı özellikleriyle dikkat çekiyor. Hatırlayacağınız üzere şirket yeni bilgisayar işlemcisi üzerinde çalışmalara başlamıştı.

Dev teknoloji şirketi, bu işletim sistemini yeni işlemcisine göre optimize etmiş gibi gözüküyor. İşletim sisteminin yeni işlemciyle optimize olarak çalışacak olması büyük bir önem taşıyor. Çünkü bu durum, yeni işlemciden alınacak performansı da olumlu yönde etkileyecek gibi duruyor.

Bunun yanı sıra bu sürümün sadece yeni işlemci için önem taşıdığını söylememiz doğru olmaz. İşletim sistemine baktığımızda, eski macOS bilgisayarlar içinde önemli geliştirmeler içerdiğini görebiliyoruz.

Apple macOS Big Sur Hangi Detaylara Sahip?

Yeni Apple macOS Big Sur işletim sistemi, daha önce de belirttiğimiz gibi M1 işlemciyle optimize çalışıyor. Yeni işlemciye özel optimize edilmiş işletim sistemi, böylece bilgisayarın bazı noktalarda daha hızlı olmasını sağlıyor. Örneğin, bu sayede yeni Macbook cihazlar adeta bir iPhone gibi çok daha hızlı açılabiliyor. Ayrıca yeni işletim sistemi, Logic Pro’da önemli bir geliştirmeye sahip gözüküyor. Yeni Big Sur, kullanıcılara bu programda 3 kat daha fazla enstrüman eklentisi ve efekt sunuyor.

Bu kısmı bir kenara bıraktığımızda, yeni işletim sisteminin Final Cut Pro’da da önemli bir performans artışına sahip olduğunu görüyoruz. Çünkü bu sürüm, Final Cut Pro’da tamı tamına 6 kat daha hızlı çalışabiliyor. Yeni Apple macOS işletim sisteminin avantajları sadece yeni M1 işlemcili bilgisayarlarla sınırlı kalmıyor. Big Sur, daha önce ki cihazlar için macOS yürütme korumaları, otomatik yüksek performanslı şifreleme ve donanım onaylı güvenli başlatma gibi özelliklerde sunuyor.

Yeni Apple macOS İşletim Sistemi Intel Tabanlı Uygulamaları Çalıştırabiliyor

macos big sur işletim sistemi

Yeni işletim sisteminin birçok önemli detaylarını sizlere aktardık. Ancak yeni sürümde önemli bazı detaylar daha bulunuyor. Yeni M1 yonga setine sahip cihazlar geliştirilen yazılım sayesinde Intel tabanlı uygumaları problemsiz olarak çalıştırabiliyorlar. Rosetta 2 isimli uygulama sayesinde bu uygulamalar, iki platform üzerinde de kullanıcılar tarafından sorunsuz kullanılabilecek. Hatta şirketin iddiasına göre bazı uygulamalar yeni Rosetta uygulamasıyla daha iyi bir şekilde çalışabilecek gibi gözüküyor.

Apple macOS Big Sur bunların yanı sıra iPhone ve Mac kullanıcılarını ilgilendiren önemli bir geliştirmeye sahip. Yeni işletim sistemi sayesinde tüm iOS uygulamaları Mac üzerinde kullanılabilir hale geliyor. Kısacası şirketin yeni bilgisayar işlemcisi ve yeni işletim sistemi sayesinde iOS’a yüklenebilen tüm uygulamalar artık Mac’e de yüklenebilir hale gelecek. Son sürüm Big Sur’un sunduğu birçok önemli detay bunlardan oluşuyor. Yeni sürümün M1 işlemcisiyle optimize edildiğini düşündüğümüzde yeni cihazlarda oldukça etkili olacağını söylememiş pek yanlış olmaz gibi gözüküyor.

Bir yorum bırakınız...

*

mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...