Chrome “Okuma Listesi” Nedir ve Nasıl Kullanılır? ∞ Sonsuz Teknoloji

Chrome “Okuma Listesi” Nedir ve Nasıl Kullanılır?

chrome okuma listesi

İnternette gezinerek bir şeyler okumak bir çok kişi için çok eğlencelidir. Bazen okumaya zaman bulamazsınız bu nedenle bazı yazıları daha sonra okumak için kayıt etmek istersiniz.  Google Chrome “Okuma Listesi” özelliği, işte tam bu işe yaramaktadır. Peki Chrome okuma listesi nedir ve Nasıl kullanılır? gelin bu yazımızda birlikte inceleyelim.

Google Chrome Okuma Listesi Nedir?

Chrome “Okuma Listesi” tam olarak yazıldığı gibidir. Daha sonra okumak istediğiniz sayfaları hızlı kayıt etmek daha sonra okumak için kullanılır.  Web tarayıcılarında yıllardır kullandığımız yer imlerine benzer bir kavramdır.  Okuma listesi, yer imlerinden farklı olarak sayfaları okuyup okumadığınızı, en son sayfayı ne zaman okuduğunuzu gösteren ve okundu okunmadı olarak sayfaları sınıflandıran ekstra özellikler içerir.

Yer imlerine göre, okuma listesinin en önemli farklarından biri de çevrimdışı özelliğidir. Okuma Listenize kaydedilen sayfalar internet bağlantısı olmadan okunabilir.

Google Chrome’da Okuma Listesi Nasıl Kullanılır?

Okuma Listesini kullanmak, bir web sayfasına yer işareti koymakla aynıdır. Bu yazının yazıldığı sırada, masaüstünde (Windows, Mac ve Linux) ve iPhone ve iPad için Chrome’da mevcuttur . Maalesef bu özellik Android cihazlarda henüz yok .

Chrome Masaüstünde Okuma Listesini Kullanma

okuma listesi

  • İlk olarak, daha sonra okumak istediğiniz bir web sayfasınız ziyaret edin.
  • URL sonunda yer alan yer imleri için kullandığınız yıldız simgesine tıklayın.
  • Açılan menüde “Okuma listesine ekle” seçeneğini seçin.
  • Sayfanız okuma listesine eklenmiş olacaktır.

Okuma Listesine erişmek için

yer işaretleri çubuğu

Öncelikle Yer İşaretleri Çubuğunun görünür olması gerekir. Bunu Ctrl + Shift + B tuşlarına basarak veya Ayarlar> Görünüm> Yer İşaretleri Çubuğunu Göster seçeneğine giderek yapabilirsiniz.

  • En sağ tarafta “Okuma listesi” menüsünü göreceksiniz.
  • Okuma listesine tıkladığınızda üstte “Okunmamış” sayfalara ve altta “Okuduğunuz Sayfalara” göre düzenlenir.
  • Sayfaların eklendiğinden veya okunduğundan bu yana ne kadar zaman geçtiğini de görebilirsiniz.

okuma listesi okunan okunmayan

Sayfayı listeden çıkarmak için listedeki sayfa üzerine geldiğinizde sağ tarafa “x” işareti belirecektir. Bu işareti tıklayarak sayfayı okuma listesinden çıkarabilirsiniz.

Sayfa üzerine geldiğinizde bir “ok” anlamındaki kontrol simgesi de belirecektir. Bu işaretli olduğunda sayfa okunmuş demektir. Bu simgeyi kullanarak sayfayı okunmuş yada okunmamış sayfa olarak manuel de belirleyebilirsiniz. Bu simge sayfayı okuma listesine ekledikten sonra ilk ziyaretinizde otomatik olarak okundu durumuna döner. Aynı sayfayı sonradan tekrardan okumak için işareti kaldırarak okunmadı bölümüne alabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*