Computer Numerical Control (CNC) Makinesi Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Computer Numerical Control (CNC) Makinesi Nedir?

CNC Makinesi

Computer Numerical Control (CNC) – Bilgisayar Sayısal Kontrol makinesi, adından da anlaşılacağı gibi, bilgisayar kontrollü bir işleme cihazıdır.

CNC Makinesi Nedir ve Nasıl Çalışır?

CNC makinesi, temel düzeyde, bilgisayar tarafından kontrol edilen bir kesici alettir. Kesebilecekleri boyut, şekil ve malzemenin türüne göre değişir. Malzeme (tahta, metal veya köpük gibi) makineye yerleştirilir ve bilgisayarda hazırlanan çizim ile malzemeler kesilerek istenilen ürün elde edilir.

CNC makineleri bir insana kıyasla hızlı iş çıkarır. Aynı anda boyutuna göre birden fazla aynı ölçütlerde kesim yaparak ürün çıkarabilir.

Dezavantajı, ayarlarını doğru yapamazsanız, ürün yanlış kesilir ve malzeme çöp olur. Bu nedenle CNC makine tezgahına malzemenin yerleşitirilmesini iyi tecrübe etmeniz gerekir. Ayrıca kesilecek ürünün modelin çizmini de doğru yapmalısınız, aksi halde malzemeniz yine çöp olur. Bu yüzden çizimlerde en yaygın kullanılan AutoCad programını iyi bilmeniz gerekir. Çizim programını iyi bilmek son derece önemlidir. Çizim ve CNC makine arasındaki senkrazisayonu iyi bilmelisiniz. Çizim de, malzemeyi CNC makinesinde nereye yerleştireceğinize göre uyumlu bir şekilde yapılır.

CNC Tezgah Türleri

Matkap CNC’ler

Matkap CNC’ler, adından da anlaşılacağı gibi. CNC makinesi, kesici takımı için bir matkap ucu kullanır ve genellikle yukarı, aşağı, sola, sağa, ileri ve geri hareket eder.  Ürünü delikler açarak oluşturur.

Torna CNC’ler

Torna CNC, şekillendireceğiniz malzemeyi hareket ettirerek işini yapar. Diğer CNC makinelerinin çoğundan farklıdır. Tıpkı standart bir tornada olduğu gibi, makineye yerleştirdiğiniz ahşap veya metal hızlı bir şekilde döner.Kesici nesneye doğru hareket eder ve katmanları tıraş eder.

Sonunda, nihai ürün silindirik veya küre şeklinde olur. Bu nedenle, torna CNC’leri genellikle beyzbol sopaları, bilardo sopaları, müzik aletleri, masa ayakları ve hatta kaseler yapmak için kullanılır. Sanayi sektöründe metalleri şekillendirmek için sık kullanılan bir makinedir.

Mill  (Değirmen) CNC’ler

Mill CNC’leri bazen yönlendirici CNC’ler de denir, en yaygın CNC türüdür. Yönlendiricilerde bulabileceğinize benzer düz bir kesme ucu veya matkap ucuna benzeyen bir kesme aleti kullanırlar.

Kesici takım yüksek hızlarda döner ve daha sonra katmanları tıraş etmek için malzemeden (tahta, metal vb.) geçer. Bu araç, yukarı, aşağı, sola, sağa, ileri ve geri hareket eder, bu da oluşturabileceği şekillerde çok yönlülük sağlar.

Cep telefonunuz ya da tabletiniz gibi alüminyum kabuklu herhangi bir elektronik cihazınız varsa, bir CNC şekillidir. Mill CNC’ler ayrıca yüzük, bardak altlığı, gitar gövdesi ve daha fazlasını oluşturmak için kullanılır.

En yaygın üç CNC tipi makinenin ötesinde, şirketler ayrıca lazer, plazma ve su jeti kesim makinelerini kullanıyorlar. Ancak bunlar, metal levhaları kesmek gibi özel kullanımlar için daha uzmanlaşmışlardır.

Sadece büyük şirketlerin seri üretim yapmak için CNC makinelerini kullanabileceğini düşünebilirsiniz, ancak bu doğru değil. Bireysel kullanım için CNC yazıcıları giderek daha yaygın hale geliyor. Örneğin köpükten aksesuar işi yapmak için de bireysel olarak CNC maineleri kullanılmaktadır.

Bu tür makineler mill çeşidindedir. Genellikle, güçlü değillerdir ve kalın ya da sert metallerle çalışamazlar. Sağa sola yukarı aşağı hareket ederek ısı ile köpüğü şekillendirirler.

Tahta türü bir iş yapmak için ona göre bir CNC almanız gerekir. Bireysel kullanım için oldukca geniş seçenekler mevcuttur. Bu nedenle yapacağınız işe göre CNC makinesi tercih etmelisiniz.

Bir yorum bırakınız...

*