CS:GO Oyuncu Rolleri Nedir? | Sonsuz Teknoloji

CS:GO Oyuncu Rolleri Nedir?

cs go oyuncu rolleri
CS:GO oyuncu rolleri, bir takım içerisinde yer alan oyuncuların her birinin yaptığı iş ve görevi bildiren tanımlamalardır. Her bir takım, ayrı görevde oyuncularını ayrı pozisyonlarda oynatır. Bu pozisyonların önemi oyun içerisinde çok önemlidir.

CS:GO Oyuncu Rolleri Nasıl Belirlenir?

CS:GO oyuncu rolleri genel olarak oynayış stillerine, oynadığı silahlara ve oyun içerisindeki zekaya göre değişiklik gösterir. Oyuncular genellikle oyuna başladıktan sonra belirli bir stil üzerinden oyunda gelişmeye devam eder ve deneme yanılma yöntemi ile kendine uygun olan stil ve pozisyon üzerinde çalışmaya başlar. CS:GO oyuncu rolleri, oyun içerisinde büyük önem taşır çünkü her oyun bu pozisyonların görevleri üzerinden döner. Yani kazanan takım kazandıysa bu görevlerini iyi yaptığından dolayıdır. Ve kaybeden takımda genellikle görevlerin yerine getirilmemesinden dolayı raundu kaybetmiştir.

CS:GO oyuncu rolleri, aşağıdaki gibidir,

csgp oyuncu rolleri

Oyun İçi Lider (In-Game Leader)

Oyun içi lider, CS: GO içerisinde takımın neler yapacağına karar veren kişidir. Takımı yönlendiren ve gerektiğinde koçluk dahi yapan bu görev çok ama çok önemlidir. Birçok takım ne kadar yetenekli olursa olsun karşılarında olan bir oyun içi lider tarafından kolayca bozguna uğratılabilirler.

CS:GO oyuncu rolleri içerisinde genellikle raunt başı takımlar bir taktik belirler ve bu taktiği uygulamaya koyarlar. Bu taktikler 2 dakikalık raundun işleyişine göre devam eder ve raundun kazanılmasında büyük rol oynar. Taktikler önceden çalışılmışta olabilir, anlık söylenmişte olabilir. Bu taktikler doğrultusunda her takım görevlendirdiği oyuncuların ne yapacağına karar verir. Bu bağlamda verilen kararlar ile birlikte her takım oyun içi lider ile birlikte CS:GO arenasında rekabet ederler.

Oyun içi lider genellikle yetenekli ve oyun zekası yüksek olan insanlardan oluşur. Tabi oyun içi verilecek taktiklere odaklanmalarından dolayı oyuna odaklanmaları biraz daha az olur ve oyun sonunda skor üretkenliği en düşük olan oyunculardan olmaya mahkumdur. Bir yandan konuşup bir yandan saniyeler ile işleyen savaşlar arasında kalmak gerçekten zor bir durumdur ve genellikle uzun süre oynamış tecrübeli oyuncular bu rolde oynarlar.

Bu rolde oynamak isteyen oyuncuların en iyi takımların geçmiş maçlarını izlemesi ve analiz etmesi gereklidir. Özellikle her harita içerisinde bulunan smoke bölgelerini de avucunun içi gibi bilmesi gerekir eğer bilmezse taktik yaratamaz ve maç içerisinde tıkanır.

Oyun içi lidere verilecek en iyi isimlerden birisi de Astralis takımında oynayan gla1ve adlı oyuncudur. Kendisi zekası ile takımına birçok şampiyonluk kazandırmıştır.

csgo oyuncu

 

Giriş Leşçisi (Entry Fragger)

Giriş leşçisi, CS:GO oyuncu rolleriiçerisinde yine büyük bir önem taşıyan bir roldür. Amacı dolayısı ile büyük riskler almanızı gerektiren bu rol nişan alma yeteneğine bağlı olarak işler. Takım içerisinde en iyi hareket kabiliyetine ve en iyi nişan alma yeteneğine sahip oyuncular bu rolde oynarlar. Amaç yapılan taktiklerde önden gidip karşı takımdan ilk leşi almaktır. Bütün köşeleri kontrol ederek tek başınıza yine leş alıp takımınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Giriş Leşçisi için verilecek en iyi örnek Türk milli takımımızda oynayan ve Almanyanın BIG takımında mücadele eden XANTARES adlı oyuncumuzdur. Kendisi giriş leşçisi rolüyle ve üstün nişan alma yeteneği sayesinde birçok denemesinde başarılı olarak bu alanda yüksek bir istatistiğe sahiptir.

Lurker

CS:GO oyuncu rolleriarasında bulunan Lurker, takım içerisinde gizlilik ve sabır yeteneğinin birleştiği oyunculardandır. Asıl amaç düşmanı habersiz yakalamaktır. Oyuncunun en büyük görevi takımında ayrı diğer oyuncuları pusuya düşürmektir. Örneğin A bomba alanına takımınız bomba yerleştirmek için yeltendiğinde diğer bomba alanındaki oyuncular A bomba alanına koşmaya başlar. Bu durumda yapılan rotasyonda oyuncular çok fazla dikkat ederek rotasyon yapamazlar çünkü bomba kurulduğu için süreleri azalmıştır. Ayak seslerini duyarak düşmanın hareketini görebilen Lurker, bu durumda devreye girerek rotasyon yapan oyuncuları pusuya düşürür ve raunt için büyük katkı sağlar. Hatta bazen bu oyuncuların takımına raunt kazandırdıkları bile olur.

GeT_RigHt, lurker oynama konusundaki en tecrübeli isimlerden birisidir.

csgo oyuncu rolleri

Destek (Support)

Destek, CS:GO oyuncu rolleri arasında bulunan en pasif oyun tarzına sahiptir. Yaptığı işler o kadar ince bir ipe bağlıdır ki bazen raunt kazandırıp bazen raunt kaybettirebilir. Destek oyuncu rollerinin amacı bombaları kullanarak takım arkadaşlarının yolunu açmaktır. Özellikle kör edici bombalar ile giriş leşçisinin leş almasını sağlamak en büyük görevlerinden birisidir. Takımına destek olacak şekilde görevler üstlenen bu rol, genellikle nişan alma ve oyun zekası diğerlerine nazaran daha kötü olan isimlerden oluşur. Tabi şu an oynanan CS:GO içerisinde kimse bu rolü oynadığını kabul etmese de herkes her zaman takım arkadaşına destek olabilir.

Bu rol için pek profesyonel oyuncu olmasa da nGin takım arkadaşlarına destek konusunda verilebilecek örneklerden birisidir.

 

Keskin Nişancı (Sniper)

csgo keskin nişancı

CS:GO oyuncu rolleriiçerisinde en çok sevilen rollerden birisi de keskin nişancı rolüdür. Keskin nişancı genellikle dürbünlü silahları ve tabancaları kullanmakta üstüne yeteneği olan oyuncular tarafından tercih edilir. Büyük bir sorumluluğa sahip olan bu rol, kader değiştirme konusunda büyük etkiye sahiptir. Bu rolde oynayan oyuncuların çok sabırlı ve reflekslerinin de bir o kadar kuvvetli olması gerekir. Her ne kadar tek vuruşta öldüren bir silaha sahip olsanız da silahın yavaş olmasından dolayı ölüm anlıktır ve hiçbir vuruşu kaçırmamanız gerekir. Harita içerisinde pozisyon alma konusunda da büyük sorumluluğa sahip olan bu rol, iyi oynandığında ölümcül olabilir.

Keskin nişancı rolüne woxic, kennyS, JW, Nifty, GuardiaN gibi birçok oyuncuyu örnek gösterebiliriz. FalleN adlı oyuncu ise hem oyun içi lider hem de keskin nişancı rolünde oynayarak büyük sorumluluk alan çok tecrübeli bir isimdir. Kendisi bu rollerle birlikte Brezilya CS:GO kitlesi tarafından çok sevilen bir isim olmuştur.

Nişancı (Rifler)

csgo rifler

CS:GO oyuncu rolleri arasında en basite indirgenmiş roldür. Oyun içerisinde objektif olarak görevi sadece raunt kazanmak ve leş almaktır. Diğer rollerin hiçbirini üstlenmeden sadece nişan alma ve oyun zekası ile oynayan oyunculara verilen roldür. Genellikle çok yönlü oyunculardır ve her role uygundurlar. Bu yüzden kalıba sığmayanlara bu ismi veriyorlar.

Bir yorum bırakınız...

*

Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...
en iyi blueetooth speaker

Bluetooth Hoparlör Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknoloji geliştikçe, birçok teknolojik aletin ve ek parçalarının kablosuz, uzaktan bağlantılı olacak şekilde dizayn edilmişlerdir. Bunlardan biri de bluetooth hoparlörlerdir. Günümüzde birçok sebeple kullanılan ...