Kendi Kripto Parasını Çıkaran Ülkeler (Devletler) | Sonsuz Teknoloji

Kendi Kripto Parasını Çıkaran Ülkeler (Devletler)

kripto para

Kripto para piyasaları tüm dünyada ortalığı kasıp kavurmaya devam ediyor. Özel firmaların yanı sıra birçok devlette bu konuda adımlar atmaya devam ediyor. Özellikle Bitcoin değerlerinin artışı ile nam salan kriptolar bu gidişle üst ve orta düzey ekomiye sahip çoğu ülkede kendine yer bulacak gibi duruyor. Birçok ülke şimdiden kripto piyasasında yerini almaya çoktan başladı.

Özellikle bazı ekonomistler tarafından geleceğin parası gözüyle bakılan kriptolar şimdiden en popüler yatırım yollarından biri oldu. Hemen hemen neredeyse yeni bir kripto piyasaya çıkarak yatırımcıları etkisi altına almayı başarıyor. Ülkelerde bu paranın yükselişini ve potansiyelini bildikleri için şimdiden yatırımlarına başladılar.

Kripto Para Nedir?

kripto para nedir

Bu konuda fazla bilgisi olmayanlar için Kripto para nedir sorusuna cevap vererek bu paralarını çıkartan ülkeler listesine geçebiliriz. Bu paranın teknik ya da bilimsel bir açıklaması yok. İsmini kriptolojiden alan bu paralar takas işleminde kullanılabilen, baştan sona tamamen dijital olan sanal paralara verilen isimdir.

Bu paraları bu kadar popüler olması sadece sanal ya da dijital olması değil. Bu paraların arkasında bir devlet ya da bir merkez bankası yok. Ne kadar çok talep varsa paralar o kadar değerlenir. Ayrıca hesaba el konması ya da paralara el konulması gibi bir durum kesinlikle yoktur.

Kendi Kripto Parasını Çıkaran Ülkeler (Devletler)

kripto ülkeler

Birçok ülke bu şekilde parasını çıkarttı ya da çıkartmak için çalışmalara başladı. Bu listemizde çıkarttığı kriptolar ile oldukça ses getiren ülkelerden ya da bu konuda büyük adımlar atmış ülkelerden bir liste hazırladık. Süper güç devletlerden orta düzey ekonomiye sahip birbirinden farklı ülkeleri listemize ekledik. Bu listede göreceğiniz bazı ülkelere oldukça şaşıracaksınız.

1 – Dubai: Kripto Para Çıkaran İlk Ülke

kripto dubai

Kriptolar oldukça ses getirdikten sonra herkes süper güç olan ülkelerden bir adım beklerken, Dubai 2017 yılında Emcash isminde devlet kriptolarını piyasa sürerek oldukça hızlı davranarak birçok kişiyi şaşırtmayı başardı.

Ülke içinde birçok noktada bu kripto ile harcama yapmak mümkün hale geldi. Devlet ya da bazı özel kurumlarda, okul ödemeleri ya da dışarda kahve içtikten sonra Emcash ile ödeme yapmanız mümkündür. Bu konuda ilk adımı atan Dubai devleti bu konu ile ilgili araştırmalara ve gelişmesini sağlamak için çalışmalarına devam etmekte.

2 – Venezuela

kripto venüzealla

Ülke olarak ekonomik sıkıntılar ve iç karışıklar ile uğraşan Venezuela bu sıkıntılara birazda olsa yardım etmesi için Petro adında 2018 yılında kendi kripto paralarını piyasa çıkarmış durumda. Ayrıca Venezüella hükümeti bu parayı devlete ait petrol ve doğalgaz rezervleri ile desteklemektedir. Ülke ayrıca Amerika’nın kendilerine yaptığı yaptırımlardan kurtulmak için de bu paraları kullanmakta.

3 – Kuzeyden İlk Adım Estonya’dan

kripto para estonya

Estonya, Kuzey ve Avrupa ülkeleri arasında kripto para piyasasına ilk adımı atan devlet oldu. Ülke bu parasına Estcoin adını verdir. Ethereum üretici olan Vitalik Butler bu para hakkında oldukça olumlu konuşmuş ve çok fazla şey vaat ettiğini belirtmişti.

4 – Rusya

kripto para rusya

Rusya’da Amerika yaptırımlarına karşı ve artan faiz fiyatlarına karşı Cryptoruble adında devlet kriptolarını piyasa sürmek istemişti. Vladimir Putin tarafından özellikle istenen bu kriptolara Rusya Merkez Bankası fazla ilgi göstermemişti. 2017 yılından beri önce çıkacak denilen ardından iptal edilen Rus kriptolarının 2020 yılı içerisinde çıkması bekleniyor.

5 – Kuzey Ülkeleri Arasından 2. Adım İsveç’ten

kripto para isveç

İsveç e – krona adını verdiği devlete ait kriptolar ile çok farklı planlar içerisinde. İsveç bu para ile ülkeyi tamamen parasız bırakmayı planlıyor. Ülkede her noktada bu paraların harcanabilmesi için çalışmalara son hız devam eden hükümet bunu başarırsa oldukça büyük ve farklı bir iş başarmış olacak.

Ülkeyi tamamen nakitsiz bırakmak isteyen devlet bu konuda devletin merkez bankası olan Riksbank ile çalışmalarını sürdürüyor. Riksbank bu konu için büyük ve geniş çaplı bir dijital platform üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Kriptolar şimdiden ülkede oldukça rağbet görmeye başladı.

6 – Japonya

kripto para japonya

Teknolojik ve para konulu bir durumdan bahsederken Japonya’nın bu listede olmaması beklenmezdi. Asya bölgesi içinde kripto para piyasasına en yatkın ülkelerden olan Japonya J – coin isimli kriptoları ile geçtiğimiz aylarda çıkış yaptı. Ülke geneline bunu yaymak isteyen Japon Hükümeti bu konuda çalışmalarına devam ederek Tokyo Olimpiyatlarında kripto paralarının reklamını yapmak istiyor.

Bir yorum bırakınız...

*