Deep Fake Nedir? Deep Fake Nasıl Yapılır? ∞ Sonsuz Teknoloji

Deep Fake Nedir? Deep Fake Nasıl Yapılır?

deepfake

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza daha önceden hiç duymadığımız terimler girmeye başladı. Son zamanlarda kendini duyurmayı başaran ve hatta basında da yer kazanmış olan Deep Fake Nedir? Deep Fake Video Ne Demek? Ve Deep Fake Nasıl Yapılır? Sorularına yanıtlar vereceğiz.

Deep Fake gelişen teknoloji sayesinde son zamanlarda adını duyurmaya başlamış teknolojilerden sadece birisi. Her ne kadar bundan teknolojik gelişme olarak bahsediyor olsak da bu durumdan korkan oldukça fazla siyasetçi ve ünlü kişi bulunuyor. Deep Fake yöntemi, seçtiğiniz bir kişinin gelişmiş olarak sahte bir videosunu hazırlamanıza olanak sağlıyor.

Her ne kadar piyasada basit Deep Fake yöntemleri bulunuyor olsa da bu işi profesyonel olarak yapan şirketler, ellerinde bulunan yazılımlar sayesinde istediğiniz kişileri aklınızın ucuna bile gelmeyecek yerlerde gösterebilirsiniz. Genel amacı şantaj olan bu yöntem sadece video taklidi değil, ses taklidi de yapabilmekte. Şantaj dışında film sektöründe ölen bir kişinin filmdeki rolüne devam etmesi amacı ile de kullanılıyor.

Deep Fake Videoları Nasıl Yapılıyor?

deepfake video nasıl

Elinde bu kadar güç bulunduran Deep Fake videolar nasıl yapılıyor? Burada asıl sorulması gereken sorulardan birisi de Deep Fake Videolarını Herkes Yapabilir Mi? Her ne kadar Youtube üzerinde araştırma yaptığınızda ya da diğer platformlar üzerinde araştırmalar yaptığınızda karşınıza hazırlanmış Deep Fake videoları çıkıyor olsa da bu videolar sadece giriş seviyesinde olan videolardır.

Bu konuda örnek olarak gösterebileceğimiz bu video basit bir Deep Fake yöntemi ile hazırlanmış bir video. Her ne kadar basit olsa da pek çok kişiye “Kemal Sunal’ın Benzeri Varmış Bakın!” Tepkisi verdirmek için yeterli olmuş durumda.

Bu tarz videoların hazırlanmasına iki adet yol bulunuyor. Bu iki yoldan birisi neredeyse herkesin uygulayabileceği bir yol. Ancak diğer yol sadece bu işi profesyonelce yapan kişiler tarafından uygulanabilir.

Mobil Uygulamalar ile Deep Fake Videoları Oluşturmak

Mobil uygulamalar ile Deep Fake videoları oluşturmak aslında oldukça kolay. Her ne kadar uğraştırıcı bir yöntemmiş gibi gözükse uygulama sizden sadece uygulamak istediğiniz yüzü istemekte. Evet, bu konuda yapabilecekleriniz sınırlı. Tek yapabildiğiniz size belirlenen hazır videolara seçtiğiniz kişinin yüzünü uygulamak.

deepfake video yapmak

Bu konuda kullanılabilecek en gelişmiş uygulamalardan birisi ZAO uygulamasıdır. Veri tabanında barındırdığı yüksek kaliteli videolar sayesinde kısa sürede Deep Fake video oluşturmanıza olanak sağlıyor. Eğlence amaçlı olarak üretilen bu programda isteseniz de eğlence dışına çıkamazsınız.

  • ZAO Android İçin İnidir: TIKLA
  • ZAO IOS İçin İndir: TIKLA

Profesyonel Yöntemler ile Deep Fake Videolar Üretmek

İşte işin en can alıcı noktası tam olarak burada başlıyor. Bu işi profesyonel olarak yapanlar uygulamalar kullanmıyor. Kendilerinin özel olarak geliştirdiği yöntemleri ve yazılımları kullanıyorlar.

Profesyonel yöntemler ile Deep Fake Videolar Üretmek için neredeyse büyük bir film setine ihtiyacınız var. Kullanılan kameralar ve yüz takip cihazları bu işler için özel olarak tasarlanmalıdır. Zaten bu işi özel olarak yapan sayılı şirketler bulunmaktadır.

deepfake video motion

Motion Track olarak da bilinen hareket takip yöntemi bu konunun temellerinde yer alır. Yüze konulan ufak noktalar sayesinde konuşan kişinin mimikleri yazılım ile kayıt altına alınıyor. Daha sonra kime bu mimikleri ve konuşma şeklini aşılamak istiyorlarsa yazılım ile o kişinin yüzüne bu hareketleri yapıştırıyorlar. Makine öğrenmesinden güç alan yapay zekâ sayesinde her defasında daha da gelişmiş fake videolar üretiliyor.

Elbette sadece yüze mimik vermek ve o kişiyi konuşturmak dışında da seçenekler bulunuyor. Kişilere Şantaj kurmak, kendilerinden maddi olarak çıkar elde etmek ve hatta büyük kişileri konumlarından etmek için Porno filmlere Deep Fake yöntemleri ile yüz eklemesi yapılmaktadır.

Bu konu her ne kadar adını yeni yeni duyurmaya başlamış olsa da uzun zamandır kullanılan teknolojiler arasında da yer almakta. Bu konudan zamanında mustarip olmuş pek çok ünlü bulunuyor. Daha önceden başlarına gelenler o kadar yayılmış ve “gerçek” damgası ile yayınlanmıştı ki, her internet kullanıcısının bir kere bu konularda oluşturulmuş videolara denk gelmiş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Bir yorum bırakınız...

*