Dizüstü Bilgisayara Sıvı (Su) Madde Dökülürse Ne Yapılmalı? | Sonsuz Teknoloji

Dizüstü Bilgisayara Sıvı (Su) Madde Dökülürse Ne Yapılmalı?

laptop sıvı madde

Dizüstü bilgisayarlar elektronik cihazlar olduklarından her elektronik cihaz gibi dizüstü bilgisayarların da sıvı maddelerle arası iyi değildir. Dizüstü bilgisayarlara su, kahve gibi sıvı maddelerin dökülmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Bilgisayar kullanırken çay, kahve ve su gibi içecekler genelde yanımızda hazır bulunur. Dizüstü bilgisayarı kullanırken su gibi sıvı madde bilgisayarın üzerine döküldüyse ilk yapmanız gereken şey, bilgisayarı kapatmak ve güç kablosunu ve bataryayı hemen çıkarmaktır.

Elektrik bağlantılarını kesin

Bilgisayara su gibi sıvı bir madde döküldüğü zaman ilk yapılması gereken bilgisayarın tüm elektrik akımını kesmek olacaktır. Bunun için bilgisayarı kapatın, güç kablosunu çekin ve bataryayı yerinden çıkarın. Çoğu dizüstü bilgisayarlar modelinde bilgisayarı kapatmanın en hızlı yolu ekran kararıncaya kadar güç düğmesini basılı tutmaktır. Bilgisayarı bu şekilde kapatamıyorsanız, bilgisayarın fişi takılıysa fişi çekin ve batayayı yerinden çıkarın.

Sıvı madde genelde bilgisayarın klavye alanına döklür. Dökülen sıvı fazla ise dizüstü bilgisayarı yüzü aşağı gelecek şekilde ters “V”  şeklinde kapağı açık bir havluya yerleştirin. Bu şekilde yoğun sıvıyı elinizden geldiği kadarıyla dışarı atmış olacaksınız.

Çözüm Yolları

Dizüstü bilgisayar garanti kapsamındaysa, kasayı açmanız, cihazı gagranti dışı yapacaktır.  Garanti kapsamında olan bir dizüstü bilgisayar için ilk yapmanız gereken garanti kapsamında belirtilen servis ile iletişime geçmek olmalıdır.  Cihazı garanti kapsamından çıkarmamak için ne yapmanız gerektiğini öğrenerek işlemlerinize devam etmenizi öneririz.

Bilgisayar garanti kapsamında değilse  kendiniz çözüm yoluna gitmelisiniz. Çözüm için aşağıdaki şeçeneklerden birini takip ederek sorununuzu çözmeye çalışın.

1. Seçenek: Kasayı Açın

Dizüstü bilgisayarların kasalarını açarak müdahale etmek masaüstü bilgisayarlar kadar kolay değildir. Dizüstü bilgisayara yalnızca su döküldüyse, bileşenlerin kuruması ve test edilmesi daha kolay olacaktır. Meşrubat veya kola gibi yapışkan veya şekerli bir şey döküldüyse, biraz daha uzman bir müdale gerecektir.

Kendiniz yapmaya karar verdiğinizde. SSD’nin veya sabit sürücü, RAM gibi çıkarılabilir donanımları çıkarın. Bu bilenler genelde kolay yerdedir ve çıkarmak kolaydır. Dizüstü bilgisayardaki ve donanım parçalarındaki nemi temiz, bir bez veya havluyla kurulayın. Kağıt havlu da kullanabilirsiniz. Donanım parçaları elektronik aksamlardan oluşturkları için kurularken hassas olun.

Dizüstü bilgisayarınızı ve çıkardığınız bileşenleri kuru, havadar bir yere en az 48 saat bırakın. Dizüstü bilgisayarı kurutmak için saç kurutma makinesi, ısıtıcı veya başka bir ısı kaynağı kullanmayın, bu daha fazla hasara neden olabilir. Her şey kuruduğunda, dizüstü bilgisayarınızı yeniden monte edebilir ve açmayı deneyebilirsiniz.

2. Seçenek: Onarım İçin Götürün

Bölgenizdeki herhangi bir bilgisayar tamircisine cihazınızı götürebilirsiniz. Bilgisayar tamircileri bilgisayar sökme konusunda daha tecrübeli olduklarından bilgisayarınıza zarar vermeden bu işi sizden daha iyi yapabilirler.

3. Seçenek: Kapalı Bırakın ve Bekleyin

Dizüstü bilgisayarın kuruması için biraz zaman ayırabilirsiniz.  Dizüstü bilgisayarın kapağını açın ve ön yüzü aşağı gelecek şekilde bir havlunun üzerine ters “V”  şeklinde yerleştirin, böylece nem tahliye edilebilir. Dizüstü bilgisayarı kuru ve havadar bir yere koyun ve en az 48 saat bekleyin.

Klavye Yapışkan Kirli Tuşlar Nasıl Onarılır

Yapışkan kirli tuşlar için en iyi düzeltme, tek tek tuş anahtarlarını temizlemektir. Bazı dizüstü bilgisayarlarda, tuş başlıklarını oldukça kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarın kalvyesindeki  tuşlardaki yapışkan kiri çıkarmak için bazı izopropil alkol spreyi ve pamuk kullanabilirsiniz. Bunu denemeden önce dizüstü bilgisayarın kapalı, fişinin çekili olduğundan emin olun ve mümkünse pillerin çıkarılmış olması gerekir.  Etkilenen tuşlara bir miktar izopropil alkol püskürtün ve alkolün mekanizmadaki kiri çıkarması için tuşu yerine takarak yazı yazar gibi basın. Yapışkan kirler tuşlardan gidinceye kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*