Windows 10 Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi Ne İşe Yarar? Nasıl Açılır? | Sonsuz Teknoloji Windows 10 Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi Ne İşe Yarar? Nasıl Açılır? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10 Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi Ne İşe Yarar? Nasıl Açılır?

windows 10 yerel grup ilkesi düznleyicisi

Window 10 bilgisayar kullanıcıları, bilgisayarı özelleştirme veya hataları düzeltmek noktasında Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi ile karşılaşmışlardır. Windows 10’da bulunan Yerel Grup ilkesi Düzenleyicisi nedir, ne işe yarar ve nasıl açılır? soruların cevaplarını yazımızda yakından inceleyelim.

Windows 10 Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi Nedir Ne İşe Yarar?

Windows 10’da bilgisayarı kontrol etme araçlarından biri de Windows 10 Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi aracıdır. Bu araç ile bilgisayarı işlevlerini özelleştirebilrsiniz. Bir ağ ortamında, Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi, hangi programların çalıştırılmasına izin verildiğinden masaüstü özelleştirmesine kadar her şeyi yapılandırmak için kullanılır.

Windows 10 Home Sürümünde Grup İlkesi Düzenleyicisini Çalıştırmak

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi, Windows 10 Home Edition sürümlerinde maalesef yok. Windows 10 Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi, yalnızca Windows 10 Pro ve Windows 10 Enterprise sürümlerinde mevcuttur. Ancak; Windows 10 Home sürümünde yerel grup ilkesi düzenleyicisini çalıştırmak mümkündür.

Windows 10  Home sürümünü kullanıyorsanız, muhtemelen “Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi” aracını bulamayacaksınız. Bu özelliği aktif hale getirmek için aşağıdaki linklerdeki dosyaları sistem türünüze göre indirin ve indirilen dosyayı sağ tık yapın ve “Yönetici Olarak Çalıştır”ı seçin. Kısa süre içinde siyah ekran görünümünde yükleme gerçekleşecektir. Windows 10 Home sürümünüz olsa bile Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini çalıştırmak için artık aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

gpedit-enable-x64  gpedit-enable-x86

Windows 10 Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi Nasıl Açılır?

Windows 10’da Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi  gpedit.msc adıyla yer alır. Windows 10 Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini açmak için Windows + R tuşlarına aynı anda basın ve Çalıştır’ı açın ve Çalıştır kutusuna “gpedit.msc

” yazıp Enter tuşuna basın. gpedit.msc,  C:\Windows\System32\gpedit.msc konumunda bulunur. Başka bir yolda yine Çalıştır kutusuna  “%windir%\System32\gpedit.msc” komutunu yapıştırmaktır.

yerel grup ilkesi düzenleyicisi

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini açtıktan sonra, pencerenin sol tarafında iki ana kategori göreceksiniz: Bilgisayar Yapılandırması ve Kullanıcı Yapılandırması.

Bilgisayar Yapılandırmasındaki ilkeler tüm bilgisayara uygulanacak ve genel olarak bilgisayarın ve işletim sisteminin işleyişini etkileyecektir.

Kullanıcı Yapılandırmasındaki politikalar kullanıcılar için geçerlidir. Kullanıcı Yapılandırma politikaları, kullanıcının masaüstü deneyimini özelleştirmek için idealdir. Yerel grup ilkesinde değişiklik yaptığınızda, bu değişiklikler bilgisayardaki tüm kullanıcılar için geçerli olacaktır.

Sunucularla ilgileniyorsanız ve Active Directory’nizde grup ilkesini uyguluyorsanız, ayarlar tüm veya bazı kullanıcılar için geçerli olabilir. Her şey, ilkelerin hangi düzeyde uygulandığına bağlıdır. Farklı bölümleri incelerken, farklı uygulamalar veya hizmetler için farklı alanlar göreceksiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

Windows-10 dep

Windows 10 Veri Yürütme Engellemesi (DEP) Nedir?

Veri Yürütme Engellemesi (DEP), Windows bilgisayarlarda yer alan bir güvenlik özelliğidir. DEP ...
toplama bilgisayar mı hazır bilgisayar mı

Hazır Kurulu Bilgisayar mı? Toplama Bilgisayar mı?

Bir bilgisayar satın almak istediğimizde ne tür bilgisayar alacağımız konusunda tereddüt yaşarız ...
wayfair olayı nedir

Wayfair Olayı Nedir?

Gün geçmiyor ki, internetin hızı kesilmesin. Her geçen gün dünyada internet kullanımı ...
Kablosuz Mouse Çalışmıyor mu

Kablosuz Mouse Çalışmıyor mu? İşte Çözüm Yolları

Windows 10 bilgisayarlar artık bir çok kişi tarafından kablosuz mouse ile kullanılıyor ...
ses gürültü engelleyici

Bilgisayarda Ses Gürültü Engelleme Programı

Son bir yıldır evden çalışmak artık yeni normalimiz olmuş durumdadır. Durum böyle ...
İnstagram’da Profilime Kim Baktı

İnstagram’da Profilime Kim Baktı Uygulamaları

İnstagram, platforma üye olan kullanıcıların ücretsiz fotoğraf ve video yüklemesini sağlayan sosyal ...
google takvim

Google Takvim Masaüstü Bilgisayarda Çevrimdışı Kullanılabiliyor mu?

Google Takvim, masaüstü kullanıcıları için bir dönem çevrimdışı olarak kullanılabiliyordu. Ancak 2018 ...
Apple TV

Apple TV Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızda detaylı şekilde Apple TV nedir? ne işe yarar? Açıklamaya çalışacağız. Bildiğiniz ...