E-Ticaret ve SSL Sertifikası Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

E-Ticaret ve SSL Sertifikası Nedir?

ssl

 

SSL (Secure Socket Layer) sertifikası, İnternet üzerinden alışveriş yapanların en çok rastladığı alışveriş yaparken girdiği kişisel bilgilerin gizliliğini korumak için kullanılan uygulamadır. Girilen verileri şifreleyerek kişisel veriler oluşturur. Web sitesi sahibi olan kuruma itibar kazandırır. Hemen hemen bütün web sitelerinin kullanması gereken bir uygulamadır. HTTPS ve SSL Sertifikaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İnternet kullanıcılarının bu konuda bilgi edinmesi de faydalarına olacaktır. Mesela bir web sitesinin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını adres çubuğuna bakarak anlayabilirsiniz. Adres çubuğunda ya bir kilit ikonu bulunur ya da adres çubuğunun rengi yeşil de olabilir. Ayrıca sitenin linkinde ”http” değil de ”https” yazılıdır.

Kısacası bu bilgileri aldıktan sonra web sitelerinde yapmış olduğunuz işlemlerle beraber bütün girdiğiniz gizli olması gereken bilgilerinizi bu uygulama sayesinde saldırılardan korunduğundan emin olmuş olursunuz.

Bir e-ticaret sitesinden alışveriş yaparken bilgilerinizin başkalarıyla paylaşıldığını düşününce rahatsız olursunuz bu da bu firmanın güvenilirliğini ve itibarını zedeler. Bu yüzden firmalar bu konuda özen göstererek bu uygulamayı kullanıp müşterilerini memnun etmek adına çalışma yaparlar.

Bu sertifikaya sahip olabilmek için tabi ki bazı ayrıntılara dikkat edilir. Bu ayrıntılar içinde sayfanın güvenli oluşu, öncesinde geçerli sertifikasının bulunup bulunmadığı, güvenli kaynaklardan yararlanıp yararlanmadığı önemlidir. Ayrıca bu sertifikayı hangi amaçla almak istedikleri, verileceği kişi ve veren kişi, son kullanım tarihininde bulunduğu bilgiler bulunmaktadır.
Bu sertifikaların çeşitleri bulunmaktadır. Şimdi biraz da onları inceleyelim.

SSL sertifika çeşitleri :

Alan adı onaylama sertifikası ile istediğiniz sertifikayı kullanacağınız web site alan adının kontrolünün sizde olup olmadığını kontrol edip doğrulamanızı sağlar. Bu şekilde alan adı mülkiyeti de belirlenmiş olur. Bu sertifika diğer sertifikalara göre fiyat konusunda uygundur ama düşük bir sigorta sunmaktadır.

Web sunucusu onaylama sertifikası ile web sitelerinin sunucusunun kimlik doğrulaması yapılır. Böylece web sunucusu, e-posta sunucusu ve dosya transferlerini korumaya alır.

Yeşil Adres Çubuğu sertifikası sadece Ev ibaresinin geçtiği sertifikalarda kullanılmaktadır. Bu sertifika en üst seviyede güvenliği sağlar. Adres çubuğunun rengini yeşil yapar ve web sitesinin kullanıcılarında bir güven sistemi oluşturmayı başarır. Bu sertifika ile kurumunuzun kurumsallık sıfatını kazandığını bildirmek isteriz. Bu sertifikayı alabilmeleri için ise web sitesi sahibi olan kuruluşun 2 yıl boyunca faaliyet gösterdiğini resmi belge ile kanıtlaması gerekmektedir.

Wildcard sertifikası ile web sitesinin linkini ve ayrıca alt alan adlarını koruma altına almış olursunuz. Birleşik İletişim (UC veya SAN) sertifikası ile de bir den fazla alan adını, alt alan adlarını ve web sitesindeki ortamı koruyabilirsiniz.

Kod imzalama sertifikası ile kullanıcıların web sayfasından indirmek istedikleri yazılımların meşru olduğunu ve bu sebepten ötürü güvenilir olduğunu belirtmek için kullanılan bir uygulamadır.

E-ticaret sitelerinin tercihi :

Ssl certifikasının e-tiçaret önemi az öncede bahsettiğimiz gibi çok fazladır. E-ticaret sitelerinin kendini ve kullanıcılarını koruma altına almak adına yapılan en güzel uygulamadır. Bu sertifikaları elde etmek istediğinizde güvenilir ve yetkili bir kurumdan elde etmeniz gerekmektedir. Bu sertifikaların çeşitleri bulunduğunu söylemiştik. Aralarındaki fark sadece kullanıldığı alanlardır.

Yakın zamanda google SSL sertifikası kullanmakta olan web sitelerine google da sıralamalarda üst sıraya çıkmalarına olanak sağladığını açıkladı ve bu durum sonucunda bu sertifikanın hem güvenliği sağlayıp hem de kurumlara kazanç sağladığını göstermiş oldu.

Ssl certifikasının e-tiçaret önemi dolayısıyla gittikçe artmaya devam ediyor. Daha da devam edeceğe benziyor. Çünkü kurumlara çok büyük bir destek veriyor ve hem kurumu hem de bu kurumla iletişimde olan insanları koruyor. Bu bulunmaz bir değerdir.

Küçük bir hatırlatma da daha bulunmak isteriz ki SSL sertifikası bulunan bir kurumun sadece bu sertifikaya sahip olmasından rahat davranmamanız gerekmektedir. Kurumu iyice araştırmalısınız. Örneğin bazı e-ticaret siteleri alışveriş işlemi yapıldıktan sonra banka onayını aldıktan sonra SSL sertifikasını sitesinden yok etmektedir veya sanal pos kullanarak SSL yetkisi olmadan çalışmaktadır. Bu tip durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir yorum bırakınız...

*

google kitaplığım

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan ...
Youtube e-posta bildirimler

Google, YouTube E-posta Bildirim Göndermeyi Sonlandırıyor

Google, YouTube e-posta bildirimlerini  gelecek haftadan sonra artık göndermeyeceğini duyurdu. Youtube kullanıcıları, ...
pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...