En Son Facebook Hacklerinden Hesabınızın Etkilenip Etkilenmediğini Öğrenin | Sonsuz Teknoloji En Son Facebook Hacklerinden Hesabınızın Etkilenip Etkilenmediğini Öğrenin | Sonsuz Teknoloji

En Son Facebook Hacklerinden Hesabınızın Etkilenip Etkilenmediğini Öğrenin

facebook hack etkiilenmeGeçen ay 28 Eylül 2018 tarihindeki Facebook resmi duyurusuna göre yaklaşık 50 milyon Facebook hesabı etkilenmişti. Hacker’lar, sitenin kullanıcılarının profillerini genel kullanıcılar olarak görüntülemelerine olanak tanıyan, Facebook’un “Farklı görünüm” işlevinde bir dizi hatadan yararlandı. Bu işlev, kullanıcıların profilin görünürlüklerini uygun şekilde ayarlamak için profil sayfasının hangi düzenli ziyaretçilerinin gördüklerini belirlemesine olanak tanıdığı için kullanışlıdır.

Bilgisayar korsanları, kullanıcının siteye belirli bir içeriğe erişmesine izin verilip verilmediğini belirlemek için Facebook ve diğer kimlik doğrulama sistemleri tarafından kullanılan “erişim belirteçlerine” erişim sağladı.

Bu, bilgisayar korsanlarının kullanıcı şifrelerine erişim sağlamadığı ve onları kapatmak için önemsiz olduğu anlamına geliyordu.

Facebook, hackten sonra özelliği devre dışı bıraktı ve bilgisayar korsanlarının hesap verilerine erişim elde etmek için kullandığı yöntemi geçersiz kıldı.

Şirket, bilgisayar korsanlığı hakkında ortaya çıkardığı bilgileri güncelledi. İşte Facebook’un olayla ilgili soruşturmasına dayanan güncellenmiş bulguların kısa bir özeti:

  • Bilgisayar korsanları Facebook’ta çok sayıda hesabı kontrol ettiler ve arkadaşlarının arkadaşlarına, arkadaşlarına ve benzerlerine erişim için otomatik bir teknik kullandılar. Bunun yaklaşık 400.000 hesabı etkilendi ve saldırganlar, zaman çizelgeleri, arkadaş listesi, grup üyelikleri ve son Messenger sohbetlerinin adları da dahil olmak üzere hesaplarla ilgili verilere erişmeyi başardı.
    Saldırganlar, hack’i genişletmek ve Facebook kullanıcılarından yaklaşık 30 milyon erişimi çalmak için bazı hesapları kullandılar.
  • 15 milyon saldırıya uğramış hesap için isim ve iletişim bilgilerine erişildi.
  • 14 milyon saldırıya uğramış hesap için, kullanıcı adı, cinsiyet, din, ilişki durumu ve diğer profille ilgili bilgiler gibi ek bilgilere de erişildi.
  • 1 milyon saldırıya uğramış hesap için hiçbir bilgi alınmadı.

Hesaplarının bilgisayar korsanlığından etkilenip etkilenmediğini öğrenmek isteyen Facebook kullanıcıları, bunu öğrenmek için Facebook’taki Güvenlik Bildirimi sayfasını ziyaret edebilir.

Sadece sayfayı açın ve “Facebook hesabım bu güvenlik sorunundan etkilendi mi?” Seçeneğine ilerleyin. Etkilenmeyen kullanıcılar sayfada aşağıdaki paragrafı görecektir.

facebook hack etkiilenme

Şu ana kadar öğrendiklerimize dayanarak, Facebook hesabınız bu güvenlik olayından etkilenmedi. Daha fazla Facebook hesabı etkilendiyse, erişim belirteçlerini sıfırlayacağız ve bu hesapları bilgilendireceğiz.”

Bir yorum bırakınız...

*

Mekanik klavye

Mekanik Klavye Nedir, Avantajları Nelerdir, Normal Klavyeden Farkı Nedir?

Mekanik klavye, adını son dönemlerde sıklıkla duyduğumuz ve genellikle oyun severler tarafından ...
web sitesi için programlama dili

Web Sitesi Yapmak İçin Hangi Programlama Dilini Öğrenmek Gerekir?

Günümüzde bilgiler ve hizmetler artık internet aracılığıyla web sitesi üzerinden dolaşır oldu ...
Windows-10 dep

Windows 10 Veri Yürütme Engellemesi (DEP) Nedir?

Veri Yürütme Engellemesi (DEP), Windows bilgisayarlarda yer alan bir güvenlik özelliğidir. DEP ...
toplama bilgisayar mı hazır bilgisayar mı

Hazır Kurulu Bilgisayar mı? Toplama Bilgisayar mı?

Bir bilgisayar satın almak istediğimizde ne tür bilgisayar alacağımız konusunda tereddüt yaşarız ...
wayfair olayı nedir

Wayfair Olayı Nedir?

Gün geçmiyor ki, internetin hızı kesilmesin. Her geçen gün dünyada internet kullanımı ...
Kablosuz Mouse Çalışmıyor mu

Kablosuz Mouse Çalışmıyor mu? İşte Çözüm Yolları

Windows 10 bilgisayarlar artık bir çok kişi tarafından kablosuz mouse ile kullanılıyor ...
ses gürültü engelleyici

Bilgisayarda Ses Gürültü Engelleme Programı

Son bir yıldır evden çalışmak artık yeni normalimiz olmuş durumdadır. Durum böyle ...
İnstagram’da Profilime Kim Baktı

İnstagram’da Profilime Kim Baktı Uygulamaları

İnstagram, platforma üye olan kullanıcıların ücretsiz fotoğraf ve video yüklemesini sağlayan sosyal ...